4 jednoduché tipy pre umelcov, ktorí začínajú v biznise

Možno ste práve skončili školu, alebo pracujete pre niekoho iného a máte pocit, že prišiel čas postaviť sa na vlastné nohy. Umelecký trh je však plný talentovaných ľudí. Ako sa v ňom presadiť? Pripravili sme pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť vybudovať úspešný biznis a naplniť sen o nezávislosti.

1. Pripravte si podnikateľský plán

Prečo potrebujete podnikateľský plán? Dobrá otázka.

Sústredíte sa.

Väčšina umelcov začína chaotickým prístupom k marketingu. V momente, keď začnete plánovať, naučíte sa pracovať systematicky. Takto si navyše ujasníte, čím ste výnimočný. Čím prevyšujete ostatných umelcov, ktorí robia to isté, čo vy. Byť nezávislým umelcom znamená viac, než len tvoriť.

Budete vedieť, kde sa nachádzate.

V momente, keď začnete písať podnikateľský plán, vyjasníte si silné a slabé stránky. V čom vynikáte? Čo máte tendenciu odkladať, pretože neviete, ako to dokončiť? Hneď, ako budete vedieť, kde sa nachádzate, spoznáte svoje slabé stránky, a to je naozaj dôležité. Väčšina umelcov netuší, že nie sú dobrí v účtovníctve. Alebo si to nechcú priznať. Buďte k sebe úprimný a cez biznis plán si ozrejmite svoju pozíciu. Eliminujete sklamania až prípadné stroskotania.

Budete vedieť, ako sa dostať tam, kde chcete byť.

Keď už raz budete mať podnikateľský plán napísaný, môžete sa k nemu vracať koľko bude potrebné a prípadne znovu vytyčovať ciele. Starostlivá analýza toho, čo naozaj chcete umením docieliť, je dobrým spôsobom, ako predísť tomu, čo by vám to mohlo prekaziť.

2. Dávajte pozor na financie a pripravte si rozpočet

Úprimne povedané, je to najlepšia vec, ktorú môžete urobiť. Ak si myslíte, že musíte všetko obetovať pre umenie, mýlite sa. Môžete sa tak dostať do veľmi zlej finančnej situácie. Triezvo sa pozrite na svoje financie. Vyčleňte si, koľko peňazí potrebujete na rozbeh a fungovanie. Spýtajte sa samých seba, koľko si môžete dovoliť minúť. Snažte sa byť viac zodpovední.

3. Spojte sa s umelcami, novinármi a kupujúcimi

Aj keď opustiť bezpečné miesto ateliéru alebo pracoviska doma môže byť pre vás nepríjemné, nič nepredáte, ak sa nezačnete stretávať s ľuďmi. Napríklad novinármi, ktorí môžu upriamiť pozornosť na vašu tvorbu. Alebo ľuďmi, ktorí majú záujem o kúpu umenia, či ostatnými umelcami, ktorí vám môžu posunúť svoje kontakty v umeleckom svete.

4. Odovzdajte sa práci umelca

Ak ste sa už v určitom bode rozhodli, že budete umelcom, držte sa toho. Spoľahnite sa výlučne na predaj svojej tvorby. Zabudnite na vedľajšie zamestnania. Venujte sa tomu naplno. Ak budete robiť popri tom ešte niečo iné, môže utrpieť vaša kreativita.

Ale majte na pamäti, že sa vždy môžete naučiť niečo nové, čo vám pomôže predať sa. Získajte skúsenosti týkajúce sa predávania vašej tvorby, napríklad ako spraviť dobrú web stránku. Podučte sa marketingovým zručnostiam.

Autor: redakcia

Začnite písať