5 spôsobov, ako ušetriť peniaze v malej firme

Ak ste majiteľ malého podniku, budete chcieť čo najviac vyťažiť z každého eura, ktoré vynaložíte na chod firmy a zamestnancov, aby ste zaistili jej úspešné napredovanie. Možno vás teda poteší, že šetriť peniaze nie vždy znamená robiť ústupky a prinášať obete. V tomto článku sa dozviete, ako ušetriť peniaze tak, aby vaša firma prosperovala bez toho aby ste nejakým spôsobom obmedzovali jej potenciál.

1. Energeticky úsporné kancelárie

Investovanie do energeticky úsporných kancelárií bude aj nákladovo efektívne. Tým, že si necháte spraviť klimatizáciu, nainštalujete si energiu šetriace okná, vykurovanie alebo chladenie, môžete ušetriť tisíce eur ročne. Peniaze, ktoré by ste museli neustále vynakladať na to, aby bolo v kancelárii príjemne, môžete jednoducho investovať do biznisu.

2. Spolupracujte s inými firmami

Vďaka spolupráci s inými firmami, napríklad marketingovou, budete môcť vynakladať vaše peniaze efektívnejšie. Prostredníctvom zdieľania e-mailových adries alebo spolupráce s inými firmami na promovaní podnikania, pritiahnete viac zákazníkov a budete vytvárať viac tržieb pri súčasnom znížení výdavkov. Tento typ spolupráce taktiež poskytuje príležitosti na networking a získanie cenných obchodných kontaktov.

3. Investujte do kvalitného vzdelávania

Aj keď na začiatku budete musieť do kvalitného vzdelávania zainvestovať viac, nakoniec sa vám to vyplatí viac, ako šetriť na nesprávnych miestach. Tým, že poskytnete svojim zamestnancom správne školenia, dáte im viac istoty, zvýšite ich produktivitu, kvalitu práce, znížite fluktuáciu a poskytnete zákazníkom kvalitné služby, čím zvýšite ich spokojnosť. V konečnom dôsledku sa to premietne do zvýšenia predaja a príjmov. Tým, že budete na vzdelávaní šetriť, vás môže neskôr stáť viac peňazí, ako poskytnúť zamestnancom, či sebe možnosť učiť sa a napredovať.

4. Šetrite na technológii

Nové technologické inovácie môžu byť spôsobom, ako pomôcť vašej firme ušetriť peniaze. Zvážte použitie opensourcových softvérov, ktoré sú k dispozícii zadarmo, skôr než miniete obrovské množstvo peňazí na drahý počítačový softvér. Linux je napríklad otvorený operačný systém, ktorý je vhodný pre väčšinu serverov. Tiež nemusíte investovať do drahého hardvéru, keď môžete využiť cloud computing. Spoločnosti ponúkajúce cloud computing vám poskytnú bezpečné, flexibilné a spoľahlivé IT služby cez internet bez toho, aby ste si museli kúpiť drahý hardvér a hostovať tieto služby sami. V neposlednom rade pokroková metóda využívaná v tabletoch môže byť nákladovo efektívnou alternatívou k stolovým počítačom a notebookom.

5. Vyjednávajte

Na podmienkach všetkých zmlúv sa dá dohodnúť. Ak viete druhej strane ponúknuť niečo, čo potrebuje, určite sa s ňou dohodnete, aby vám na výmenu znížila účet za svoje službu. Prípadne, ak má váš obchodný partner málo klientov, skúste pouvažovať nad tým, ako by ste k nemu vedeli priviesť viac zákazníkov s tým, že vám potom dá zľavu. Dobrým nápadom je tiež zistiť si cenu jemu podobných firiem a skúsiť sa ho opýtať, či by ste sa dohodnete na podobných cenách.

Zdroj: http://www.noobpreneur.com

Začnite písať