Ak podnikáte poctivo, je to ťažké kdekoľvek ste
Mladí slovenskí umelci majú dnes problémy dostať sa do širšieho povedomia ľudí. Najlepšie podmienky na to, aby sa predali, majú vytvorené vo veľkomestách. Najúspešnejšia začínajúca podnikateľka roku 2013, Helena Vožňáková sa však rozhodla pomáhať a propragovať umelcov vo svojom regióne. Vo Vranove nad Topľou vedie predajňu a galériu výtvarného a remeselného umenia Art diela, kde dáva priestor miestnym profesionálnym i amatérskym autorom z oblasti maľby, sochárstva, drevorezby či umeleckého kováčstva.
Porota si vás vybrala spomedzi ostatných podnikateliek ako najlepšiu začínajúcu podnikateľku roka 2013. Čo pre vás toto ocenenie znamená?
Zúčastniť sa súťaže je vynikajúca príležitosť pre každého podnikateľa, ktorý chce zviditeľniť svoje podnikanie. Ak má to šťastie a postúpi do finále, môže tak ukázať svoju prácu aj verejnosti. Ja som to šťastie mala. Som veľmi rada, že porotu moja práca oslovila natoľko, že mi prisúdili prvé miesto. Hoci v tom čase som bola po bolestivom úraze a nebola som celkom vo svojej koži, musím priznať, že to bola pre mňa krásna udalosť, ktorú som si užívala. Ocenenie „Začínajúca podnikateľka“ je pre mňa veľkým povzbudením, že aj tato oblasť je pre verejnosť zaujímavá a inšpiratívna.
Porotu ste zaujali tým, že vediete galériu a predajňu umeleckých diel. Čím je podnikanie v takomto obore špecifické?
Podnikanie v tomto obore je odlišné. Či už špecifickou ponukou alebo aj špecifickou klientelou. Zabezpečujem širší záber ponuky umeleckých diel a dielok od autorov z viacerých umeleckých odvetví: od výtvarného umenia až po remeselné umenie. Vyžaduje si to autorov doslova nájsť a osloviť.
Stálu klientelu sme vybudovali hlavne prostredníctvom cenovej dostupnosti diel, nakoľko diela začínajúcich umelcov sú veľmi cenovo prístupné a o to mne osobne ide. Vlastne sme sa stali odrazovým mostíkom pre mnohých, ktorí sa v tejto oblasti ešte len začali pohybovať.
Myslíte si, že podnikanie na východe je náročnejšie ako povedzme na stredom alebo západnom Slovensku? Ak áno, v čom vidíte najväčšie rozdiely.
Ak človek podniká poctivo a začína s malým kapitálom, je to náročné nech ste kdekoľvek. Jedným z kritérií úspešného podnikania je však kúpna sila obyvateľstva, ktorá je na východe slabšia. Do podnikania sa to premietne v podobe menších ziskov. Myslím si, že musíme vynaložiť väčšie úsilie a kreativitu na dosiahnutie zisku, pre ktorý sa oplatí podnikať. Ale nakoľko som na východe doma a som si vedomá tohto stavu, neriešim to a snažím sa, aby moja práca prispela rozvoju regiónu.
Ako začínajúca podnikateľka, v čom ste videla najväčšie prekážky v začiatkoch podnikania? Spravili by ste s terajšími skúsenosťami niečo inak?
Vzhľadom na môj vyšší vek bol pre mňa kameňom úrazu internet. Veľmi som verila tzv. odborníkovi v oblasti tvorby e-shopov a môj prvý e-shop som musela neskôr nahradiť iným, kvalitnejším. Nevedela som kde a ako robiť marketingové kampane. Išlo to do peňazí bez väčšej návratnosti investícií. Teraz si tiež platím rôzne aktivity na internete – ale naučila som sa čítať medzi riadkami rôznych ponúk.
Musím priznať, že ak by som na začiatku podnikania vedela, čo ma čaká najbližší rok a na čom všetkom sa popálim, tak by som nenašla odvahu pustiť sa do toho. Ale niekedy je sladká nevedomosť dobrá na to, aby sa človek pomalými krokmi postupne dopracovával k výsledkom.
Podľa vašich skúseností sa podnikateľské prostredie zhoršuje, alebo predsa len smeruje k odľahčeniu života malých a stredných podnikateľov?
Neviem to osobne posúdiť ale podnikatelia, ktorí už dlhšie podnikajú sú toho názoru, že je to pre menších podnikateľov z roka na rok ťažšie, a to tak v oblasti legislatívy ako aj v oblasti kúpyschopnosti obyvateľov. Zákony týkajúce sa podnikania by mali byť pre všetkých rovnako výhodné, ale realita je niekedy iná. Veľké podniky majú viacej výhod. Verím však, že aj v tejto oblasti príde v čo najbližšom čase k posunu k lepšiemu, nakoľko sa podnikatelia oproti minulosti viac ozývajú a poukazujú na nezdravé podnikateľské prostredie.
Pracujete v inšpirujúcom prostredí. Kam sa chystáte posunúť?
Práve inšpirujúce prostredie je mojím hnacím motorom, ktoré ma núti hľadať stále nové možnosti a objavovať nové. V osobnej rovine som sa už dosť posunula – naučila som sa veľa vecí, ktoré by ma inak ani nenapadlo robiť: napr. batikovanie hodvábnych šatiek či výroba šperkov. Tie tvorím korálkovou metódou z polodrahokamov a každý kus je originál. Ďalej sa vyskytol dopyt po 20 cm krojovaných bábikách (pre lepší prenos do cudziny). Na Slovensku som však nenašla nikoho, kto by mi ich dodával v tejto veľkosti, pretože sú viac náročné na precíznosť a tak som sa ich naučila šiť sama.
Na základe vlastných skúseností, vedeli by ste začínajúcim alebo aj etablovaným podnikateľom/kám poradiť, dať nejaký užitočný podnikateľský tip.
Aj keď sú podnikateľské začiatky ťažké, každý nezamestnaný, ktorý chce začať podnikať a je evidovaný na úrade práce môže využiť finančnú pomoc od štátu. Hoci je veľkou škodou, že táto forma pomoci je dnes značne okresaná, aj tak by som ju odporučila využiť, pretože peniaze sú alfou a omegou pri podnikaní.
Nájdete si popri práci aj čas na oddych?
Pracujem veľa hodín denne, ale popravde si to vôbec ani neuvedomujem, nakoľko milujem všetko, čo robím. Keď počujem, že sa ľudom páči, či už predajňa, e-shop alebo moja tvorba, tak mi to vynahradí v pocitovej rovine všetku námahu a vôbec mi nepríde, že málo oddychujem. Práca ma napĺňa a je mojou formou aktívneho relaxu.
Nesplnený sen:
Nesplnený sen je dobrý na to, aby človek mal pred sebou cieľ a smer, ktorým sa chce uberať. Keď som bola mladšia, mala som veľa snov. Teraz s odstupom času môžem povedať, že väčšia časť snov sa mi splnila – čo si môžem viac želať. Všetko je tak, ako má byť, lebo nesplnené sny v živote sú na to, aby sme si uvedomili a vážili veci, ktoré sa nám podaria.