Chcel vidieť svet, založil prepravnú firmu

Bol rok 1989 a v malebnom slovenskom meste Nitra začal svoju podnikateľskú cestu jeden z najvýraznejších hráčov v oblasti súkromnej autobusovej prepravy – firma TURANCAR.


Výnimočný príbeh tejto spoločnosti začal písať Viliam Turan starší. Blízko k autám mal vďaka svojej práci v autobazári. Jedného dňa sa však rozhodol požiadať o licenciu na požičovňu áut. Začínal s obmedzenými zdrojmi, no to ho neodradilo od jeho vášne a vízie. Z našetrených peňazí nakúpil embéčky, ktoré začal požičiavať.

Viac informácií o výzve

Chuť cestovať a podnikať

S revolúciou a otvorením hraníc prišla aj chuť vidieť svet. S kamarátom túžili cestovať, a zároveň tým zarábať. Keďže Viliam Turan st. mal vodičský preukaz na autobus, začal počas víkendov a voľných dní robiť šoféra v mestskej doprave. Časom kúpil svoj prvý ojazdený autobus – Karosu. Ihneď sa pustili do jeho opráv, aby si mohli začať plniť cestovateľský sen. Ich prvé zájazdy viedli do Istanbulu, Viedne či Paríža. „Prvá cesta síce bola do ďalekého Istanbulu, a na tú dobu na modernej a opravenej Karose avšak bola bez klimatizácie, toalety a videa,“ spomína syn a konateľ firmy Ing. Viliam Turan mladší.

Tieto spomienky dodnes vzbudzujú úsmev na tvári a pripomínajú časy, keď sa podnikanie riadilo s odvahou a entuziazmom. Z kúpy jedného autobusu, boli neskôr dva, tri až ich dnes vlastnia viac ako 100. „Čím viac autobusov otec vlastnil, tým viac bol nútený hľadať ich využitie, a preto v roku 1992 založil aj cestovnú kanceláriu.

Rôzne potreby zákazníkov

S rastúcim úspechom začali podnikanie rozširovať. Okrem autobusovej a zájazdovej dopravy rozšírili ponuku aj o kamiónovú dopravu, autorizovaný servis autobusov Mercedes-Benz, SETRA a nákladných vozidiel Mercedes-Benz.

Ich rast bol systematický. Kľúčovým faktorom úspechu bola aj schopnosť prispôsobiť sa trhu a počúvať potreby zákazníkov. Pomaly, ale isto, získavali dôveru zákazníkov nielen v rámci Slovenska, ale aj mimo jeho hraníc. Sústreďovali sa na potreby lokálneho trhu, ale s výhľadom na rozšírenie do zahraničia. „V roku 2018 sme začali spoluprácu s globálnym poskytovateľom dopravy FLIXBUSOM. To nám prinieslo možnosť rozšíriť sa do celej Európy. Trvá dodnes a každým rokom vo väčšom objeme,“ objasňuje Turan mladší.

O firme: Spoločnosť TURANCAR patrí medzi prvé súkromné firmy v oblasti autobusovej dopravy na Slovensku. Okrem autobusovej a zájazdovej dopravy rozšírili ponuku aj o cestovnú kanceláriu, kamiónovú dopravu, autorizovaný servis autobusov Mercedes Benz a SETRA a nákladných vozidiel Mercedes Benz. V súčasnosti vlastnia viac ako 100 vozidiel, pracuje u nich zhruba 200 zamestnancov, denne vypravia 64 spojov, najazdia 26 600 km a prepravia 4 000 cestujúcich v rámci Slovenska a zahraničia. Cestovná kancelária ročne zabezpečí dovolenku pre viac ako 30 tisíc klientov. V roku 2024 skupina TURANCAR expandovala do Českej Republiky.

Dnes sú uznávaným hráčom na trhu osobnej dopravy na Slovensku a plánujú sa etablovať aj v Českej republike. Ich príbeh je príkladom toho, ako odhodlanie, vášeň a schopnosť inovovať môžu viesť k úspechu v konkurenčnom svete podnikania. „V tomto roku som založil spoločnosť v Českej Republike, kde sa plánujeme etablovať v segmente osobnej dopravy. Nakupujeme ročne 10 nových autobusov v hodnote 4 mil. €, aby sme udržiavali čo najmodernejší vozový park.

Podanie ruky ako záväzok

Turan mladší sa vo firme objavil už počas strednej školy. Začal ako vodič osobného auta na trase Nitra – letisko Schwechat. Cudzia mu nebola ani práca mechanika či vodiča autobusu. Prvú vedúcu funkciu si vyskúšal na oddelení kamiónovej dopravy, a následne po úspešnom ukončení vysokoškolského štúdia sa stal zástupcom majiteľa. Od tohto momentu sa zúčastňoval na poradách vedenia spoločnosti, obchodných rokovaniach a strategických rozhodnutiach. S otcom trávil v práci celé dni, niekedy až do neskorých večerných hodín. Dodnes ním rezonujú otcove slová „Keď sa raz na niečom dohodneš, podanie ruky je dôležitejšie ako tisíc zmlúv.

V roku 2022 prešla spoločnosť neplánovanou generačnou výmenou, keď zakladateľ firmy náhle zomrel. Napriek týmto výzvam sa firme podarilo zachovať kontinuitu a úspešne prejsť transformáciou. „Dedičské konanie bolo mimoriadne náročné vzhľadom k náhlemu úmrtiu otca a pandemickému obdobiu. Situáciu komplikovali aj rozdielne názory a predstavy dedičov o ďalšom fungovaní podniku,“ spomína na neľahké obdobie Ing. Viliam Turan mladší.

Druhá generácia rodiny sa rozhodla zmeniť štruktúru firmy, aby mohla prosperovať aj budúcim generáciám. Vytvorili tradičnú korporátnu štruktúru na čele s rodinným holdingom. „Pôvodnú živnosť sme rozdelili na jednotlivé právnické spoločnosti podľa činnosti. Zároveň sa snažíme hľadať nové príležitosti a v maximálnej miere zefektívniť našu činnosť využitím nových technológií.

Ich naštartovanú transformáciu podporila aj Slovak Business Agency zo schémy na podporu rodinného podnikania. Na tejto ceste pomohli firme aj skúsenosti vybraných expertov z oblasti rodinného a korporátneho práva.

Pomoc v núdzi

Na začiatku pandémie COVID-19 sa firma ocitla pred veľkou výzvou. Museli zabezpečiť návrat Sloveniek a Slovákov zo zahraničia domov. V spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s tým začali hneď, ako sa pandémia rozšírila. Jednou z najnáročnejších úloh bolo zabezpečiť návrat krajanov z Veľkej Británie. Na túto trasu vypravili tri veľké autobusy, ktoré priviezli okolo 200 ľudí späť na Slovensko. Každá cesta bola starostlivo naplánovaná a koordinovaná so štátnymi orgánmi, aby zabezpečili bezpečný a hladký návrat všetkých cestujúcich. „Bolo to hektické a mimoriadne náročné obdobie, ale podarilo sa nám dopraviť približne 1 000 ľudí z Rakúska, Nemecka a Anglicka pomocou dvadsiatich autobusov,“ spomína konateľ.

„Podpora od SBA nám pomohla s rozdelením podniku fyzickej osoby, ktorá v tom čase zamestnávala 170 ľudí a vykonávala 4 činnosti v oblasti autobusovej dopravy, nákladnej dopravy, cestovnej kancelárie a servisu nákladných vozidiel a autobusov. Spolupráca prebiehala veľmi profesionálne a každému to môžem vrelo odporučiť,“ hovorí Viliam Turan mladší o získanej podpore zo schémy na podporu rodinného podnikania.

Pandémia priniesla veľa neistoty a stresu, ale spoločnosť bola odhodlaná pomôcť svojim krajanom. Ich ochota pomáhať však neskončila s pandémiou. Keď vypukla vojna na Ukrajine, opäť sa postavili do prvej línie pomoci. Tentoraz poskytovali pomoc ukrajinským utečencom, a najmä utečenkyniam s deťmi, ktorých vozili z hraničného prechodu.

Spoločnosť organizovala prepravu do centier záchrany v Šamoríne, kde našli ženy a deti bezpečné útočisko. Okrem toho poskytovali bezplatnú prepravu občanom Ukrajiny do Prahy na svojej pravidelnej linke a zabezpečovali transport humanitárnej pomoci z celej Európskej únie a Anglicka. Vo svojej činnosti spolupracovali s významnými partnermi, ako bol profesor Krčméry. Prepravovali potraviny, vodu a zdravotnícky materiál na miesta, kde boli najviac potrebné.

Táto doba bola plná výziev, ale aj príležitostí ukázať silu a solidaritu. Firma dokázala, že v čase krízy sa vie zmobilizovať a účinne pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú.

Viktória Papranec Kiripolská
Foto: archív Turancar

Služba na podporu rodinného podnikania poskytuje bezplatné poradenstvo, informácie a odbornú pomoc pre rodinné podniky, ktoré riešia otázky spojené s nástupníctvom a s generačnou výmenou, hľadajú možnosti rozvoja potenciálu členov rodinného podniku, plánujú integrovanie profesionálneho manažmentu, pripravujú transfer vlastníctva alebo v súčasnosti riešia dopady koronakrízy na rodinný podnik.

Viac informácií k tejto službe a otvoreným výzvam nájdete TU.

Začnite písať