Chýbali jej služby, ktoré chcela využívať. Priniesla ich na trh sama
Zuzana Čonka Bošanská prevádzkuje hotel Modena a taliansku reštauráciu Maranello. Podnikať začala, lebo chcela vytvoriť niečo, čo bude mať pre ľudí prínos. Krásu podnikania vidí v jednoduchých veciach. Sú nimi napríklad vytrvalosť, odvaha či schopnosť zladiť prácu s rodinným životom. Podnikateľ by, podľa nej, nemal byť nikdy úplne spokojný. Znamenalo by to koniec ďalšieho napredovania.
Čo vás priviedlo k podnikaniu?
K podnikaniu ma priviedla viac menej náhoda, ale asi hlavne potreba realizovať sa. Súčasne som diaľkovo študovala dve vysoké školy, no stále som cítila, že mám ešte “výkonovú rezervu”.
Ako vyzerali vaše podnikateľské začiatky?
Boli veľmi náročné… Začiatky si vyžadujú úplne celého človeka, úplne všetok čas a všetky prostriedky. S vtedajším priateľom sme začínali v oblasti prevádzkovania zariadení zaoberajúcich sa starostlivosťou o ľudské telo (solárium, manikúra, kozmetika,..). Neskôr sme popri tom začali robiť servis pre gastroprevádzky, eventovú agentúru a to celkom logicky vyústilo do otvorenia našej prvej reštaurácie a …. dnes sme pri gastronómii a hotelierstve.
Aká veľká je vaša firma teraz?
Firma má teraz +/- 30 zamestnancov a asi 3000m/2 odbytovej plochy.
Chceli ste vždy pracovať v oblasti hotelierstva a reštauračných služieb?
Možno je to tým, že som veľa cestovala po svete a vnímala som rozmanitosť a pestrosť gastronómie. Tým som si vytvorila k tomu vzťah a hlavne vlastnú predstavu.
Hotelov a reštaurácií je mnoho. V čom ste iní?
Snažíme sa byť empatickí a pozerať sa na vlastnú prácu očami zákazníka. Prioritou je mať osobný prístup k zákazníkovi, zaoberať sa detailne jeho potrebami najmä pri svadbách a eventoch.
Je, podľa vás, podnikanie hlavne o usilovnosti, alebo aj o šťastí?
V podnikaní to bez šťastia, aspoň malinkého J, nemôže fungovať. A keď sa niečo pošťastí, myslím nejaká zaujímavá podnikateľská príležitosť, potom je to už len o usilovnosti a systéme. Zdanlivých príležitostí je veľa, ale dôležité je vedieť si vybrať tú “životaschopnú”. Začínajúci podnikatelia veľakrát precenia svoje sily, schopnosti a možnosti. Mnohí začínajú nadšení, no po pár mesiacoch to frustrovaní a znechutení zabalia. Podnikanie si totiž vyžaduje celého človeka a naozaj všetok čas.
Získavali ste nejaké skúsenosti aj v zahraničí?
V zahraničí som získala vďaka tancu, ktorému som sa venovala vo voľnom čase, najmä inšpiráciu a rozhľad. Navštívila som veľa európskych miest a bývala vo veľkom množstve hotelov, čo som nejakým spôsobom preniesla do dizajnu aj pri rekonštrukcii hotela.
Aká ste šéfka?
To nie je otázka na mňa. Viem iba povedať, aká sa snažím byť. Snažím sa byť férová, priama, dôsledná a motivovať.
Kto vám pomáha?
Pomáha mi môj spoločník, s ktorým spolu vedieme firmu, samozrejme šikovní kolegovia a veľkou oporou je môj manžel. No a momentálne hlavne môj trojmesačný synček. Ten dozerá na to, aby som mala všetko načas hotové :).
Chodí s vami do firmy, alebo pracujete z domu? Ako sa vyrovnávate s touto náročnou, no krásnou dvojrolou matky – podnikateľky?
Pracujem aj z domu, doobeda a potom chodíme spolu do firmy na tých 4-6 hodín.
Vďaka bohu ho môžem nosiť do práce, pretože malý je veľmi zlatý a vydrží. Určite je to oveľa náročnejšie ako predtým, ale je úžasný a ja si ho užívam. Samozrejme nie vždy má svoj deň, ale to asi každý z nás.
Neľutujete niekedy svoje rozhodnutie stať sa podnikateľkou?
Niekedy sú ťažké chvíle… ale akékoľvek ľútosť by bola zbytočná, pretože tá vás nikam neposunie, skôr vás môže zabrzdiť. Moja práca ma baví a to je najdôležitejšie.
Keď sa obzriete do minulosti, čo vás podnikanie naučilo? Spravila by ste niečo inak?
Naučilo ma najmä sebazapreniu, kreativite, flexibilite a tiež aj tomu, že nič nie je ani biele ani čierne. A určite by som spravila mnoho vecí inak, pretože vždy sa dajú veci robiť lepšie.
A plány do budúcna?
Určite v budúcnosti chceme otvoriť také prevádzky, ktoré budú mať “status výnimočnosti”, ale najmä budú zabezpečovať spokojnosť našim zákazníkom. Samozrejme, hlavným plánom je, aby sa firma stále rozrastala a napredovala.
Rozhovor pripravila Jana Katreniaková