Čo s nechcenými darčekmi?


Výber vianočných darčekov môže byť jednou z najstresujúcejších činností konca roka. Na poslednú chvíľu potom často minieme peniaze na veci, ktoré obdarovaný možno ani nevyužije. Čo s nimi?

Vrátiť do obchodu

To je jedno z najlogickejších riešení. Jednoduchšie je pritom vrátiť nevyhovujúci darček do e-shopu – väčšinou do dvoch týždňov, bez udania dôvodu. Musí však byť nepoškodený a v originálnom balení. Myslite tiež na to, že do dvojtýždňovej lehoty sa počítajú aj dni pracovného pokoja.

Aby vám teda predajca vrátil peniaze, musíte všetko stihnúť v zákonom stanovenom čase. Napríklad ak darček prevezmete 21. decembra, môžete ho vrátiť do 4. januára. Niektoré e-shopy umožňujú vrátiť darček až do druhej polovice januára, nedá sa však vrátiť použitý darček, handmade veci vyrobené na mieru a ani zážitkové darčeky či pobyty, rovnako alkohol, bielizeň či hry.

Podľa PR manažérky internetového obchodu MALL najčastejšie posielajú zákazníci naspäť oblečenie a topánky. Dôvodom býva nesprávne zvolená veľkosť, farba, duplicita daru, alebo len mali iné očakávania. Často sa im vrátia aj hračky. Na druhej strane, najmenej sa vracajú športové potreby.

Kamenné prevádzky si pravidlá vrátenia stanovujú sami, pričom žiadny právny predpis nestanovuje predávajúcemu povinnosť vrátiť kupujúcemu peniaze, alebo poskytnúť výmenu za iný tovar, ak ide o bezchybný výrobok. Podľa slovenskej obchodnej inšpekcie nie je nárok na bezdôvodné vrátenie alebo výmenu tovaru právne vymáhateľný. To, že niektorí predajcovia umožňujú tovar vrátiť, je len ich obchodná politika, o ktorej je dobré byť informovaný vopred.

Ak z rôznych dôvodov nie je možné darček do obchodu vrátiť, je tu ešte možnosť predaja cez on-line bazáre a rôzne mobilné aplikácie, alebo darovanie ľuďom v núdzi prostredníctvom kontajnerového EKO zberu, či cez stránku www.za-odvoz.sk.

EKO PRÍSTUP 

Firmy ho v podnikaní začínajú uplatňovať čoraz viac. Niektoré internetové obchody preto napríklad vrátia tovar naspäť do predaja so zľavou. Zákazník je o tom informovaný a predajca dbá o to, aby bol tovar v nepoškodenom stave.

,,Zľavy z pôvodnej ceny sa pohybujú od 35 do 60 percent. Všetok tovar je plne funkčný. Takmer 60 percent zákazníkov vníma pri nákupe rozbaleného tovaru aj ekologický rozmer, keď dávajú druhú šancu výrobku, ktorý by inak mohol vyjsť nazmar. Počet zákazníkov, ktorí chcú, aby ich nakupovanie bolo šetrnejšie k životnému prostrediu, neustále rastie,“ hovorí Petra Hobíková, PR manažérka Mallgroup.

 ŽIVÝ DARČEK

Nad dopadmi svojho rozhodnutia pri kúpe darčeka je potrebné sa zamyslieť najmä vtedy, ak chcete niekoho obdarovať živým tvorom. Treba zvážiť, či obdarovaný bude naozaj schopný uniesť zodpovednosť a povinnosti s tým spojené. Zviera nie je vec, ktorú môžeme reklamovať či odložiť do skrine a už si ju nevšímať.

,,Ľudia si vopred nezvážia, čo všetko zahŕňa starostlivosť o zviera, a aké dlhé obdobie života má s nimi žiť,“ hovorí Dominika Michaláková z občianskeho združenia Pes v núdzi.

„Deti napríklad zaobstarajú starým rodičom šteniatko, pričom vyberú aktívne a na výchovu náročné plemeno.“ Zvieratko podľa nej nekončí v útulku vždy bezprostredne po darovaní, ale „až keď sa zunuje, začne ničiť nábytok, alebo sa zistí, že jeho výchova je náročná“.

To je pre darovaného psíka, ktorý tiež potrebuje pozornosť, čas a lásku, určite krutý vývoj. Preto ak ste naozaj presvedčení, že práve psík je tým naozaj správnym vianočným darčekom, zamyslite sa, či nie je lepšie vziať ho z útulku. No a aby sa zvieratko nestalo neželaným darčekom, rodina by mala toto rozhodnutie a výber spraviť spoločne.

BUĎTE KREATÍVNI

Mnohým ľuďom v dnešnej dobe po materiálnej stránke nič nechýba, zato čoraz viac strádajú v emočnej oblasti. Vedieť sa tešiť z maličkostí a vidieť krásu okolo nás, aj o tom sú Vianoce. Preto sa zamyslite sa nad handmade výrobou vlastného originálneho darčeka. Nemusí to byť vôbec náročné a na internete nájdete veľa tipov a návodov, z ktorých si určite dokážete vybrať podľa svojich možností a schopností. Tak do toho!


10 tipov na ručne vyrobené darčekyhttps://eduworld.sk/cd/hanka-herinkova/4298/10-tipov-na-rucne-vyrobene-vianocne-darceky
30 ručne vyrobených vianočných darčekovhttps://www.maminzapisnik.sk/30-rucne-vyrobenych-darcekov/

Viktória Kiripolská

Začnite písať