Čo zvážiť pred kúpou franchisy
Franchising je moderná forma podnikania, ktorá je vo svete veľmi úspešná. Je to určitý spôsob podnikania, kde si franchisee (podnikateľ, ktorý má záujem o prevzatie know-how, skúseností a obchodného modelu) kúpi licenciu od franchisora (podnikateľa, ktorý má vytvorený koncept podnikania) a podniká podľa jeho zabehnutého modelu.
Navonok sa môže zdať, že kúpiť si franchisovú licenciu je najjednoduchším a bezbolestným spôsobom, ako začať podnikať. Nie je tomu vždy tak. Len zriedkakedy je nejaký biznis jednoduchý. Čo teda spraviť, aby ste mali čo najväčšiu šancu na úspech?
-
Vzdajte sa myšlienky, že podnik je skutočne váš a vy ste šéf
Na Slovensku sa franchising zatiaľ stretáva s nedôverou až bojazlivosťou. Mladých Slovákov odrádza hlavne predstava straty slobody, ktorá je pri tomto druhu podnikania viac než reálna.
Ak sa teda predsa len rozhodnete kúpiť si licenciu počítajte s tým, že:
- budete neustále kontrolovaní. Franchisor má na to právo. Používate jeho meno, značku, tovary/služby a musíte ich odovzdávať v štandardizovanej kvalite.
- musíte akceptovať pravidlá franchisora. Buď sa svojich vlastných predstáv o smerovaní podnikania vzdáte, alebo ich budete musieť výrazne obmedziť.
TIP Ako úplne prvú vec si dobre rozmyslite, či je franchising to pravé orechové pre vás. Ak v biznise hľadáte slobodu a nezávislosť, choďte radšej do vlastného podniku.
-
Najmite si ostrieľaného právnika, ktorý sa franchisingu rozumie
Nepodpisujte zmluvu pred tým, než vám ju vysvetlí a prezrie si ju odborník. Málo informácií a neznalosť pomerov sa môže premeniť na nočnú moru, ktorá vás bude stáť majlant. Mnoho franchisingových zmlúv napríklad dáva právo franchisorovi radikálne zmeniť produkt alebo službu alebo prinútiť franchisee k neočakávaným výdavkom.
TIP Najmite si právnika, ktorý má bohaté skúsenosti s nákupom a predajom franchisy. Bude vás to síce niečo stáť, ale v dlhodobom horizonte vám tento krok môže ušetriť mnoho nečakaných výdavkov.
TIP2 Pri kúpe franchisy máte pred sebou vidinu iba dobre fungujúceho biznisu. Nepodceňte aj možnosť, že sa vám nebude dariť tak, ako si predstavujete. Nechajte si právnikom jasne vysvetliť, aké vám franchisor dáva podmienky, ak chcete u neho skončiť.
-
Pripravte si kapitál. Franchisingový koncept nie je zadarmo
Ako záujemca o licenciu, musíte mať chuť podnikať, viesť spoločnosť na vlastné meno, dobre vypracovaný biznis plán a samozrejme aj nejaký vlastný kapitál. Nezabudnite, že budete platiť poplatky za to, že môžete využívať niekoho dobré meno, službu alebo tovar. Mnoho nováčikov nemá prehľad o tom, koľko investícií bude nutných i po zabehnutí prevádzky.
TIP Zistite si, koľko investícií budete potrebovať a vynásobte ich dvoma. S takýmto kapitálom budete pripravený na všetky možné nástrahy, ktoré vám podnikanie pripraví a pomôže vám ich zvládnuť bez ujmy.
-
Poraďte sa s niekým, kto si už franchisu kúpil
Nie je nič cennejšie, než sa porozprávať s človekom, ktorý je reálne zabehnutý v tom, čo chcete robiť. Nájdite ďalšieho franchisee a ak sa dá, strávte s ním nejaký čas. Či už vlastní rovnakú franchisu ako vy alebo nie. Nikto nepozná lepšie tento biznis, ako vlastník licencie. Môže vám poskytnúť neoceniteľný vhľad do chodu biznisu, ktorý vám napokon môže pomôcť rozhodnúť sa.
-
Uvedomte si, že kúpa licencie vám automaticky nezaručí úspech
Franchising je síce nekomplikovaný, nemusíte nič vymýšľať, naopak, môžete sa oprieť o skúsenosti iných, ale je to stále biznis ako každý iný a i jeho rozbehnutie zahŕňa riziko. Franchisy totiž zlyhávajú s rovnakou frekvenciou ako nezávislé podniky.
Mať plán je jedna vec ale jeho realizácia je druhá. Pripravte sa na tvrdú prácu a dlhé hodiny v práci.
TIP Poriadne si preverte, od koho chcete kupovať licenciu. Ak sa dá zistite, koľko jeho franchisee je ešte stále v hre a koľkým sa nedarilo a prečo.
Ak vás to neodradilo, choďte do toho
Franchisingový koncept napriek všetkým peripetiám úspešne a dlhodobo funguje. Je len na vás, ako sa s tým popasujete a či vám takýto štýl podnikania bude vyhovovať.
Autor: redakcia