Creative Point – miesto, kde je predstavivosť dôležitejšia než vedomosti

Už pred vyše polstoročím si Albert Einstein, jeden z najgeniálnejších fyzikov, uvedomoval, že vedomosti sú obmedzené a predstavivosť obklopuje svet. Aj vďaka takémuto odvážnemu zmýšľaniu sa profesor MIT, Neil Gershenfel, rozhodol spolu so svojimi kolegami založiť seminár na štýl: „Ako si vyrobiť takmer hocičo“. Seminár, ktorý nebude známkovaný, kde budete mať prístup k najnovším technológiám a jediným limitom pre vás budú hranice vašej predstavivosti.

Spočiatku sa tento seminár javil ako experiment. Študenti prekvapivo nepotrebovali žiadne manuály na obsluhu strojov, učili sa ich používať samostatne a ak sa niektorý z nich naučil ovládať technológiu skôr ako ostatní, jednoducho svoje vedomosti „posunul ďalej“. V tej dobe nikto nečakal, že sa z toho stane fenomén, ktorý sa rozšíri do celého sveta a dostane označenie Fablab (fabrication laboratory). Z experimentu vznikla tvorivá dielňa, z tvorivej dielne sa stala celosvetová sieť Fablabov.

Fablaby začali zakladať vlastné elektronické knižnice s návodmi na rôzne projekty (nízkonákladové či ekologické) a začali ďalej vzdelávať ľudí. Jediný kurz viedol k zrodu recyklácie vedomostí a následného rozširovania ľudských poznatkov a hraníc fantázie.

Od Afganistanu, Singapuru cez Havaj až na Slovensko

Počet tvorivých dielní typu fablab sa pohybuje okolo 565. Nájdeme ich nielen v Severnej či Južnej Amerike, ale aj v štátoch Afriky ako Ghana, Etiópia, Burkina Faso a na území Ázie – Bangladéš, Saudská Arábia či Kuvajt. V roku 2014 obohatil európsky zoznam aj Fablab, ktorý vznikol ako prvý na Slovensku. V tomto roku sa k nemu pridal novootvorený Creative Point, ktorý je súčasťou Slovak Business Agency.

Čo môžeme využiť v Creative Pointe?

Creative Point je open space priestor, ktorý spĺňa kritéria svetových fablabov. Nachádzajú sa v ňom technológie ako 3D tlačiarne, laser, CNC fréza, rezací ploter či programovací kútik. Stačí prísť, naučiť sa s nimi pracovať a využiť ich. Ak máte nejaký dobrý nápad, s ktorým chcete vo svete preraziť alebo potrebujete pomôcť s návrhom prototypu či projektu, radi vás privítame a pomôžeme vám.

V Creative Pointe sa pravidelne organizujú workshopy, vďaka ktorým sa ľudia naučia pracovať napríklad so strojmi. Dozvedia sa niečo viac o technológiách, osvoja si poznatky z 2D/3D modelovania pri výrobe bytových doplnkov, či vopred pripravených projektov. Keďže myslíme aj na kreatívnu stránku veci, tak sa pri príprave workshopov snažíme skĺbiť viaceré technológie, aby ste sa naučili čo najviac a najmä, aby sme vás inšpirovali pri vašich budúcich projektoch.

Aké zaujímavé workshopy pre vás pripravujeme?

Ak sa chcete naučiť niečo viac z výroby šperkov, tak je pre vás najvhodnejší workshop „Vytvor si svoj šperk z krištáľovej živice“ či „Nadizajnuj si vlastný kožený náramok“. Naučíte sa pracovať s novým materiálom a vyskúšate si prácu s laserom.

Pre milovníkov bytového dizajnu máme pripravený workshop „Posvieť si na budúcnosť“, kde si navrhnete a aj zhotovíte lampu, pričom sa naučíte používať 2D modelovací program. Chcete si vytvoriť vlastné akvárium podľa vašich predstáv, ale neviete ako na to? Tak nás navštívte na workshope a my vás to naučíme.

Tieto a mnohé ďalšie workshopy môžete navštíviť do konca decembra v našich priestoroch Twin City A na Karadžičovej 2 v Bratislave. Všetky informácie nájdete na našej facebookovej stránke – Creative Point. Tešíme sa na vašu návštevu.

Začnite písať