Fanchising je vynikajúcou príležitosťou aj pre ženy

Franchising ako model podnikania sa osvedčil aj na Slovensku. Dobré skúsenosti existujúcich reťazcov generujú záujem tak na strane franchisorov ako aj na strane franchisees. Zavedené značky rozširujú počet svojich partnerov a vznikajú úplne nové systémy, ktoré sa ešte len snažia rozbehnúť svoje aktivity.

Nemáme k dispozícii úplne presné čísla o počte žien, ktoré pôsobia vo franchisingových reťazcoch na Slovensku. Môžeme však konštatovať, že franchising je vynikajúcou príležitosťou aj pre ženy. Ženy, ako samostatné podnikateľky alebo v rámci rodinného biznisu, často siahajú práve po takomto type kooperatívneho podnikania. Pôsobia v rôznych oblastiach – spomenieme aspoň niektoré: kozmetické, zdravotné, vzdelávacie služby, móda, služby pre domácnosť a mnohé ďalšie. Yves Rocher, Natur house, Subway, Helen Doron – to sú známe franchisingové reťazce, v rámci ktorých podnikajú ženy aj na Slovensku.

Ako inšpiráciu uvedieme tri konkrétne príklady. Tu sú ich skúsenosti:

*EXPRESKA – Agáta Vargová, Nové Zámky

Pred tromi rokmi, presne 15.9.2011 otvárala prvú Expresku – cvičenie pre ženy v kruhu. Zároveň získala masterfranchisingovú licenciu pre Slovensko. Pre franchising sa rozhodla po viacerých vlastných pokusoch spôsobom „pokus – omyl“. Bolo fajn robiť v reťazci, kde sú už „muchy vychytané“, postupy sú overené, skúsenosti sa odovzdávajú.  Výsledky sú vynikajúce. Počas troch rokov sa Expresky rozrástli, v októbri bude otvárať už pätnástu. Ako najdôležitejší vo svojom podnikaní vidí ľudský faktor – trénerky – ich osobnosť, schopnosť, lojálnosť.

*EXPENSE REDUCTION ANALYSTS – Iveta Živicová, Bratislava

S franchisingovým podnikaním začala v lete v roku 2012. Úspešne pracovala 20 rokov vo vysokej pozícii vo finančníctve. Má rada zmeny a inovatívne myšlienky, preto sa rozhodla úplne zmeniť oblasť záujmu a začala podnikať formou franchisingu v reťazci pod medzinárodne známou značkou v oblasti manažmentu nákladov, nastavenia a optimalizácie procesov. Stretla sa s nedôverčivosťou, ale po počiatočných problémoch je značka Expense Reduction Analysts už úspešne zavedená aj na slovenskom trhu, licenciu vlastnia už ďalšie 2 odvážne partnerky. Jej odkaz pre ženy je: nesmú sa báť robiť zásadné rozhodnutia, musia si veriť a pozitívne výsledky sa dostavia.

*BUSINESS FOR BREAKFAST – Ľubica Rapčanová, Nitra

Jedinečný koncept podnikateľských klubov pre malých a stredných podnikateľov Business for Breakfast je overenou značkou. Kluby svojím unikátnym konceptom vytvárajú prostredie, v ktorom môžu podnikatelia získať nové kontakty, obnoviť vzťahy s bývalými zákazníkmi, získať nové zákazky alebo nadštandardné informácie o trhu. Pre tento koncept sa rozhodla pred dvomi rokmi. Začiatky neboli ľahké. Vďaka intenzívnej práci však už pôsobia v Nitre 3 podnikateľské kluby. Najnovší klub bol založený 6.8.2014 v Leviciach. Predsavzatie, že založí 5 klubov počas dvoch rokov sa čoskoro naplní, pretože pripravuje založenie piateho klubu. Koncept BfB je jediný, v ktorom sa prínosy klubov dajú presne merať – a to je odlíšenie od ktoréhokoľvek iného. Rapčanová je presvedčená, že svet ženského podnikania je iný ako svet mužského podnikania. Podnikať s overeným konceptom je predsa len trochu ľahšie ako pustiť sa do neoverených vôd tvrdého biznisu. Všetko môže byť jednoduchšie, preto založila v Nitre prvý dámsky klub LADIES CLUB Capital pre pravidelné stretnutia mnohých podôb ženských energií na jednom mieste, v jednom čase.

Aké je teda odporúčanie potenciálnym podnikateľkám? Buďte odvážne, krôčik po krôčiku pracujte, nadobúdajte skúsenosti, nedajte sa odradiť, poslúchnite „vnútorné volanie“, splňte si svoj sen! Po radu si môžete prísť do Slovenskej franchisingovej asociácie, ktorá už 20 rokov podporuje franchising na Slovensku – www.sfa.sk.

Doc. Ing. Antónia Štensová
PhD., konzultantka s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti franchisingu

Začnite písať