Jakub Englárt: Bratislavský tínedžer pomáha firmám šetriť čas aj peniaze
Bratislavčan JAKUB ENGLÁRT objavil biznis už ako jedenásťročný, keď sa začal venovať minecraft 3D modelom a grafickému dizajnu. O rok neskôr skončil druhý v celoslovenskej súťaži Junior Internet v kategórii grafický dizajn. Dnes má sedemnásť, stále je tínedžer, no už stihol založiť viacero projektov vrátane projektu Raining, ktorý pomáha e-shopom riešiť marketingové problémy, či Private Scaling – ten slúži na škálovanie konzultačných a marketingových agentúr. Len na Instagrame má cez 8-tisíc followerov.
Môžeš nám prezradiť, čomu sa momentálne venuješ?
Založil som projekt Private Scaling, v ktorom sa snažím predovšetkým marketingovým a konzultačným agentúram ušetriť čas a peniaze na strane marketingu či predaja. Rovnako pomáhame ľuďom začať a rozbehnúť takéto biznisy od nuly.
S biznisom si začal už v jedenástich. V čom spočíval?
Privyrábal som si grafikou, ktorú som robil na mobile. Počítač mi Photoshop neutiahol. Aj keď som si to neuvedomoval, bol to vlastne moment, keď som sa prvý raz ocitol v biznise. Potom som chcel vymyslieť niečo ďalšie, tak som sa venoval obchodu s rôznymi vecami do hier, v čom sa mi darilo. No aj s tým som nakoniec skončil, lebo oblasť, ktorej som sa venoval, začala pomaly upadať.
A čo bolo ďalej?
Potreboval som niečo vymyslieť, pretože som chcel – a stále chcem – pomôcť rodine, najmä mame. Aby už nikdy nemusela mať starosti a obavy o peniaze.
Ako si na to išiel?
Dostal som sa na Gymnázium Antona Bernoláka v Senci, kde takéto veci veľmi podporujú. Či už je to robotika, informatika a veľa ďalšieho, alebo podnikanie, o ktoré som sa zaujímal aj ja. Napríklad pani učiteľka Mgr. Balúchová prišla s nápadom študentskej firmy a prešiel som si programom od organizácie Junior Achievement. Ten určite odporúčam aj ostatným študentom, ak chcú nabrať nové skúsenosti v biznise, pretože si vyskúšajú aké je to prevádzkovať firmu. Taktiež som sa zaujímal o biznis v logistike, v ktorom ma podporila pani riaditeľka PaedDr. Synáková a ja som tak mohol na konferencii logistických centier zastupovať naše gymnázium.
No po tom, čo som skončil v oblasti s hrami, mi zrazu nič nefungovalo a nedarilo sa mi.
Skúšal som dropshipping (metóda predaja cez e-shop pomocou externého skladu, pozn. red.), kde som okrem iného narazil na problém s rozpočtom. Potom som sa vrhol na nehnuteľnosti. Naštudoval som si túto oblasť, koľko sa dalo, ale objavilo sa veľa problémov. Napríklad veková hranica. Nebolo to ľahké, mal som pocit, akoby sa to celé otočilo proti mne.
No nevzdal si sa.
Nie. Zainvestoval som do rôznych biznis programov, náučných programov, začal som sa učiť o marketingu, predaji, nastavení mysle, vytváraní ponúk. Prečítal som si o tom veľmi veľa. No zasa som narazil na podobné problémy. Niektoré veci nefungovali, tak ako som si predstavoval, ale rozhodol som nezahodiť nadobudnuté vedomosti. Uvedomil som si, že keď budem pokračovať, tak nemôžem zlyhať.
Kedy sa to celé zlomilo?
Až po roku a pol. Keď vedomosti začali do seba zapadať. Zapísal som viac ako šesťsto strán poznámok, venoval tomu stovky hodín. A zistil som, že to, s čím som mal problém ja, môže pomôcť niekomu ďalšiemu. Aby to zvládol za podstatne kratší čas.
A preto si založil poradenskú agentúru Private Scaling?
Áno. Aby som vedel pomôcť ľuďom a mohol im ukázať, ako sa jednotlivým problémom vyhnúť. Tomu teraz venujem takmer všetok svoj čas.
Mal si možnosť získať aj nejakú podporu od štátu?
Nie, žiadnu. Nezachytil som, že by som mal na nejakú podporu nárok. Našťastie mi vo chvíľach, keď som nevedel, ako niečo funguje, alebo som si nevedel s niečím poradiť, pomohla mama. Spomínam si na večery, keď sedela vedľa mňa a riešili sme webstránku. Ako zostaviť dobrý e-mail a podobne v mojom predchádzajúcom projekte. Pomohol mi aj program Junior Achievement. Vďaka nemu som spoznal veľa ľudí, ktorí sa chcú ustavične zlepšovať, a pochopil som základy toho, ako vytvoriť a udržiavať firmu.
Na aké problémy v podnikaní si narážal?
Veková hranica bola jedným z hlavných problémov, keďže na Slovensku si vlastnú eseročku nemôžete založiť skôr ako v osemnástich rokoch. Napríklad v Česku to už je povolené skôr, ale tým si nie som na sto percent istý. Ak si dobre pamätám, tak jediné možné východisko u nás je vykonávať pracovnú činnosť na základe dohody o brigádnickej práci študenta. To upravuje legislatíva.
Aké sú tvoje plány do budúcna?
Môj hlavný plán je pomôcť čo najviac ľuďom a zároveň mojej rodine, to je najdôležitejšie. Prednedávnom som sa rozhodol nahrávať videá, za ktoré si iní ľudia pýtajú tisícky eur. Ja ich nahrávam a zverejňujem zadarmo, pretože viem, že je to dôležitá súčasť procesu, ak chcem pomôcť mnohým ľuďom a mať na svet pozitívny vplyv. Môj cieľ je užiť si tento proces, stále sa zlepšovať a dostať sa na úroveň, keď si budem môcť povedať, že som najlepšia verzia samého seba. Samozrejme, byt v Eurovea Tower, Riverside, Panorama Towers alebo Skyparku by bol super cieľ, ale nemá to pre mňa taký význam, ako niekomu pomôcť dlhodobo zmeniť život k lepšiemu.
A čo by si poradil svojim vrstovníkom?
Hádam len to, že iba jedno rozhodnutie ich delí od toho, aby svoj život zmenili navždy. Ak chcú ísť do biznisu, tak treba len začať. Urobiť rozhodnutie a ísť do toho. Nemusí to byť vôbec komplikované. Možno si už v minulosti hovorili, že jedného dňa začnú, tak prečo nie práve dnes? Veľa ľudí vám bude hovoriť, že to nemá zmysel, načo to robíte, budú sa vám vysmievať, budú hovoriť, že ste šialený, ale ak sa nevzdáte a neprestanete ísť za svojím cieľom, tak ho nakoniec dosiahnete. A tí istí ľudia budú potom za vami chodiť a hovoriť, ako vám verili, len aby ste sa s nimi začali znova rozprávať.
A čím by si ich motivoval, čo by si im poradil?
Na motiváciu by som sa nespoliehal. Jeden deň ju máte, druhý deň nie. Dôležitá je disciplína. To je to, čo vás v čase, keď sa vám nebude chcieť, poženie ďalej.
Jakubove rady do podnikania
Život je ako kyvadlo. Keď ide doľava, predstavuje neistotu, nepríjemnosti. Keď doprava, reprezentuje rast, potešenie, zlepšenie. Väčšina ľudí si tento podvedomý mechanizmus života možno ani neuvedomuje. Musíte sa však od toho kyvadla odosobniť. Nepohybujte sa spolu s ním, nenechávajte na seba a svoje rozhodnutia vplývať emócie. Spravte krok vzad. Pozrite sa na život, biznis a svoje správanie z bodu, odkiaľ dokážete nad celou situáciou uvažovať. Je lepšie vziať pri rozmýšľaní, ako ďalej, do úvahy čo najviac aspektov a posúdiť bez emócií, aké rozhodnutie bude v tom momente najlepšie a správne, aby ste dosiahli stanovený cieľ.
Každý si zaslúži druhú šancu, dokonca aj vy, takže ak sa vám v minulosti niečo nepodarilo a teraz si to kladiete za vinu, tak si odpustite a začnite sa zlepšovať. Ak sa pristihnete pri tom, že hovoríte o sebe negatívne veci, tak to iba obráťte. Ak sa pozriete do zrkadla, vidíte práve tú osobu, ktorá s vami už roky žije. Bola s vami v tom najťažšom, čo ste mohli v živote zažiť. Takže jej podajte ruku a prejavte si rešpekt.
Každý deň hľadajte nové vedomosti, vezmite si knihu, počúvajte podcast, pomáhajte ľuďom. Uistite sa, že získavate nové informácie. Rýchlo začnete mať pocit, že vaša hodnota je oveľa väčšia. Prečo? Jednoducho preto, lebo robíte, čo ste si zaumienili robiť.
Dôležité je aj každý deň súperiť sám so sebou, nie s ostatnými. Vidíte mladých ľudí, ako jazdia v Dubaji na ferrari a na sociálnych sieťach ukazujú len najlepšie momenty svojho života. Majú veci, ktoré vy nemáte, a môžete pociťovať závisť. Je to normálna emócia, ale veľmi vám nepomôže. Namiesto toho, aby ste im závideli a porovnávali sa s nimi, porovnávajte s tým, kde ste boli včera, pred rokom, pred piatimi rokmi. Sústreďte sa na svoju vlastnú cestu a vlastný príbeh, pretože vy ste ten, kto ho píše. Ak si viete predstaviť, čo v živote chcete dosiahnuť, budete veriť, že to dokážete. Budete na sebe pracovať a približovať sa k cieľu. Potom sa tam určite dostanete, lebo v živote je všetko možné. Keď to zvládli druhí, prečo by ste to nemali zvládnuť aj vy?