Joga jej ukázala nový svet


Po ôsmich rokoch práce v oblasti marketingu túžila spomaliť. Podarilo sa jej to vďaka joge – meditačným cvičeniam a životnému štýlu, ktorý umožňuje človeku nájsť seba samého. Starodávnym indickým praktikám z tohto cvičenia a filozofického štýlu je Petronela Chalupková z Trenčína odvtedy verná. Ba čo viac, prostredníctvom značky YOGA SPACE sa k nej snaží prilákať ďalších záujemcov.

Petronela Chalupková

Petronela Chalupková

Jedinečný vesmír v Trenčíne

Petronela, ktorá vyrastala v Trenčianskych Tepliciach, sa s cvičením zoznámila na jogovom pobyte. Hneď po prvých lekciách prišla lákavá ponuka, aby začala predcvičovala. Prijala, spravila si kurz inštruktorky a pokračovala v objavovaní. Ešte chvíľu to pre ňu bolo len odreagovanie popri náročnej práci, no potom ju joga ovládla natoľko, že sa rozhodla popri riadení druhej firmy otvoriť si centrum YOGA SPACE. To stojí medzi židovskou synagógou a piaristickým kostolom v Trenčíne a je to moderné, osobné a charizmatické miesto, kde máte o zážitok postarané od prvého momentu.

Dnes to vnímam ako svoju cestu k slobode a možnosti robiť veci podľa seba. Zámerom bolo vytvoriť jedinečný priestor, centrum pre vaše telo. Akýsi dokonalý vesmír. A taký istý pocit dopriať aj ďalším,“ spomína Petronela.

Prvé skúsenosti v zahraničí

Chalupková pri tvorbe YOGA SPACE využila aj skúsenosti, ktoré načerpala v zahraničí. V Rakúsku chvíľu žila s otcom už v šestnástich. Na Tenerife (Kanárske ostrovy) pôsobila počas štúdia na vysokej škole. Rok, keď prerušila štúdium, strávila v írskom Dubline. No najviac jej napokon učarovalo práve Španielsko. Aj preto ako 21-ročná prijala ponuku viesť animačný tím na Baleárskych ostrovoch, na ostrove Menorca. Posledné dva roky vysokej školy žila striedavo na Slovensku a v Španielsku – na Menorce, v Katalánsku aj v Andorre. Až do svojich 25 rokov. Španielsky život sa mladej Trenčianke pozdával. Španieli si podľa nej vedia užívať život. Viac oddychujú, neponáhľajú sa a nekladú si vysoké ciele.

Tamojšie životné tempo bolo síce veľkým lákadlom, no napokon sa predsa len vrátila na Slovensko. „Je tu všetko, čo potrebujem. Mám tu skvelú rodinu a priateľov. Vyhovuje mi byť niekde, kde poznám veľa ľudí a máme spoločné zážitky a spomienky. Páči sa mi striedanie ročných období, máme krásne hory a prírodu. Kedykoľvek potrebujem, môžem vyraziť k moru alebo na lyžovačku, všetko je dostupné, dokonca autom. A mám pocit, že pracovne je na Slovensku veľa možností – sme krajina, kde sa dá tvoriť,“ hovorí Petronela. Pár španielskych zvykov si však ponechala. Popoludní si dopraje polhodinový spánok a rada večeria neskoro – až o desiatej.

Benefity jogy podľa Petronely:

Pružnosť, ohybnosť a sila tela
Spomaľuje proces starnutia
Relaxácia a uvoľnenie stresu
Cesta k spoznaniu seba samého

Joga aj pre mužov

Trenčiansky koncept centra jogy má byť pre cieľavedomú Slovenku len začiatkom cesty. Chce vytvoriť sieť jogových centier, no pribrzdila ju pandémia. Plány pridať nové pobočky v Bratislave a Nitre koronakríza stopla, no Chalupková verí, že len dočasne a že pribudnú aj menšie mestá. „YOGA SPACE je registrovaná značka, právne je všetko pripravené. Očakávam, že v ďalších rokoch bude o franšízu záujem. Potenciálny podnikateľ si zakúpi značku a celé know-how. Dostane všetko pripravené a môže začať veľmi rýchlo podnikať. Sme otvorení nápadom aj z hľadiska rozšírenia služieb, ktoré sa budú v jednotlivých centrách ponúkať. Je tam veľký priestor na ďalšie aktivity aj v oblasti meditácie či wellness,“ konštatuje Petronela.

Do tímu si vyberá kvalitných inštruktorov a preferuje modernosť vo všetkom. K tradíciám zamestnanci YOGA SPACE pristupujú s úctou, ale záleží im aj na funkčnosti celého projektu v aktuálnom svete. Preto okrem klasických lekcií jogy, meditácie či pilatesu ponúkajú aj súkromné lekcie pre manažérov a firmy. V tíme majú i mužských inštruktorov, keďže ľudia vyhľadávajú aj silovú jogu či lekcie zamerané na stojky. Medzi Trenčanmi sú obľúbené dynamické štýly (power vinyasa yoga), ale aj pomalšie (slow vinyasa) či jemná joga určená ženám. Každú hodinu klientom spríjemňujú arómoterapiou a hudbou, ktorá dodá priestoru jedinečnú atmosféru. Čoraz častejšie si cestu k joge hľadá aj mužské osadenstvo. Niektorí záujemcovia prídu s partnerkami, iní sami. „Vo svete nie sú muži cvičiaci jogu nič výnimočné. Teším sa, keď to tak bude aj v našich končinách,“ hovorí Petronela.

Joga pre mužov

Joga pre mužov

Zavrieť štúdio nebolo jednoduché

Ani trenčianskemu štúdiu sa zatvorenie z dôvodu zavedenia protiepidemiologických opatrení nevyhlo. Zavrieť štúdio a fungovať inak nebolo jednoduché. Snažili sa však z toho urobiť výhodu a rozšíriť pole pôsobenia do online priestoru. V biznise im táto kríza na chvíľu síce vzala priamy kontakt s klientmi, ale zároveň im ho ponúkla v inej forme. Počas prvej vlny poskytovali online lekcie na Instagrame. Na druhú vlnu sa už pripravili. Vyšli von s online systémom, ktorý ponúka kvalitné lekcie a kurzy jogy a meditácie.

Centrum krízu prežilo, dokonca sa v tom čase rozrástlo. Petronele osobne však toto obdobie prinieslo zásadnú zmenu. Pracovne sa rozhodla venovať novým projektom a pre YOGA SPACE Trenčín našla od júla 2021 nové vedenie. „Všetky zmeny sa začali krízou a až teraz doznievajú a naberajú svoju konkrétnu podobu v reálnom svete. Vnímam, že táto kríza mi dala aj silu a sebavedomie – pocit, že ak je človek flexibilný a verí si, objaví v sebe nové možnosti,“ hodnotí.

V krízovom období využila Petronela konzultácie v Národnom podnikateľskom centre v Trenčíne. V rámci individuálneho poradenstva riešil jej tím práve marketing a možnosť expanzie na Slovensku, ale aj presun hodín do online priestoru. „Informácie boli podnetné. Pomohli nám nabrať odvahu a nebáť sa klásť si vyššie ciele. Zreálnili sme počas rozhovorov naše nápady, čo viedlo k prvým krokom smerom k novým veciam. A odtiaľ sme sa, ako to chodí, posunuli novým smerom,“ hovorí. Konzultácie prebehli formou osobných stretnutí a dali jasné kontúry ideám, ktoré už dlhšie chceli vo firme zrealizovať.

Z tohto obdobia si Chalupková odnáša nové skúsenosti. Flexibilita a rýchlosť boli dva dôležité piliere, o ktoré sa v tomto období opierala. Je v poriadku, ak sa veci menia, a je v poriadku, ak sa menia rýchlo. Aj preto v tomto období skúšali všeličo nové. Čo fungovalo, to prežilo. Považovala to za odvážny spôsob, ako fungovať a na základe ohlasu robiť ďalšie rozhodnutia. Dôležité bolo podľa nej veriť si. Nie však slepo, ale opierať sa o reálne fakty. „Cítiť pôdu pod nohami, ale nebáť sa vykročiť vpred, často do neznáma. Okrem toho je dôležité tráviť viac času vnútornou prácou na sebe. Nájsť si čas na premýšľanie, meditovanie, spomaliť a oddychovať, aby človek o to rýchlejšie mohol napredovať v čase aktivity,“ uzatvára Petronela.

YOGA SPACE

YOGA SPACE

Tipy od Petronely, ako spomaliť

Ak chcete spomaliť, spomaľte. Nie je to také zložité, len pre každého to znamená niečo iné. Ľudia by mali robiť len to, čo chcú a pri čom sa cítia dobre. Zanechanie toho, čo nefunguje, automaticky otvára priestor pre niečo nové. Možno nie hneď, ale časom určite. Treba tam vložiť pokoj a vieru, že to správne príde a rozpoznám to. Ak ste dennodenne zahltení aktivitami, nič iné ani nemôžete zažívať, pretože sa deje to isté dokola. Vtedy odporúčam z toho vystúpiť a vnímať, čo naozaj chcete. To pravé prichádza samo, len to potrebuje priestor. Začnite odhadzovať nepotrebné a rozpoznávajte to, čím to chcete nahradiť. To platí pre prácu, vzťahy a celkové fungovanie. Každý z nás cíti, v čom a kde mu je dobre – je ľahké to rozpoznať, ak sme k sebe úprimní. Joga je cesta k tomu, aby sme sa spoznali. Tým, že obsahuje aj chvíľky v relaxácii na úvod aj na záver, pomáha vyčistiť práve tento priestor.

Kiripolská Viktória
Foto: Petronela Chalupková

Využite v priebehu roka až 10 hodín konzultácií s naším odborným garantom, ktorý vám pomôže súrne vyriešiť akýkoľvek čiastkový problém vo vašom podnikaní, resp. pred rozbehom podnikania – marketing, financovanie, právo a legislatíva, manažment, elektronické podnikanie, komunitárne programy, export či internacionalizácia a alternatívne formy podnikania. Navrhne vám praktické kroky, ktoré budete vedieť jednoducho aplikovať v praxi. 

Viac informácií k službe Krátkodobé individuálne poradenstvo nájdete TU

Využite v priebehu roka až 80 hodín konzultácií s naším odborným garantom (garantmi), ktorý vám poskytne poradenstvo šité na mieru a podľa vašich požiadaviek – marketing, financie, právo a legislatíva, manažment, nástroje elektronického podnikania, vrátane prevádzkovania e-shopov, export a internacionalizácia, alternatívne formy podnikania atď.

Viac informácií k službe Dlhodobé individuálne poradenstvo nájdete TU

Začnite písať