Kráľovstvo malých zvierat


FarmaPARK Lubina ponúka deťom i dospelým možnosť spoznať domácich miláčikov už desať rokov.


Na farme si môžete pohladkať či nakŕmiť miniatúrne ovce, kozy, prasatá, kone, somáriky, kravy, sliepky, králiky, kačky, lamy, ba dokonca aj pštrosy, andulky či klokany. „Máme tu dnes 136 zvierat naozaj rozmanitých druhov. Všetko sú to miniatúrne druhy hospodárskych zvierat,“ prezrádza nám Katarína Ježíková v prvý prázdninový pondelok – v deň, keď sme sa vybrali na návštevu útulného zariadenia ležiaceho na slovensko-moravskom pohraničí v podjavorinskej oblasti.

Najskôr kasting

FarmaPARK Lubina nehľadajte v obci, nájdete ju až za dedinou  – na polosamote s rozsiahlym parkoviskom, ktoré návštevníkom uľahčuje návštevu. FarmaPARK práve oslavuje desiate výročie a Ježíkovú teší, že počet návštevníkov neustále stúpa. Určite aj preto, že majitelia nespia na vavrínoch, stále pridávajú nové ohrádky a nové zvieratá.

„Najnovším prírastkom sú malé jahniatka, no máme aj malého klokančeka. Každý rok pridávame jednu-dve ohrádky. Ale tie zvieratká musia najskôr prejsť výberom i výcvikom. Musíme hľadať také povahy, ktorým náš režim bude vyhovovať. Aby to tu pre ne nebolo trápenie a aby sa cítili komfortne. Takže chodíme po chovateľoch a sledujeme, ktoré sú priateľskejšie ako ostatné,“ vysvetľuje majiteľka za súhlasného békania malých čiernych ovečiek, ktoré náš rozhovor starostlivo sledujú.

No len do momentu, kým do ohrádky nevstúpi rodina s dvoma malými deťmi. Okamžite sa stáva centrom pozornosti ona. „Tie zvieratká sú na ľudí zvyknuté, vyhľadávajú ich spoločnosť. Ja to vnímam ako takú win-win situáciu. Tešia sa deti, zvieratá aj rodičia. A keď deti už zvieratká omrzia, máme tu drevené vodné ihrisko, detské brodisko, trampolínu aj iné atrakcie,“ ukazuje nám Katarína počas spoločnej prechádzky jej kráľovstvom.

Človek má niekedy pocit, že sa ocitol v rozprávkovom svete. Aj vďaka jedinečným dreveným príbytkom, v ktorých malí hrdinovia areálu žijú. „Máme veľmi šikovného správcu a tie domčeky sú jeho dielom. Mimochodom, je to náš najdlhšie zamestnaný pracovník,“ chváli svoj tím Ježíková. Badateľne spokojná, ako to vo FarmaPARK-u momentálne funguje.

Správny cit je základ

„Na trvalý pracovný pomer zamestnávame maximálne desať ľudí, počas sezóny však navyše aj 25 brigádnikov, študentov. Je to pohyblivý počet, pričom platí, že ľudia sa musia na jednotlivých stanovištiach striedať,“ vraví. Zaučiť nového zamestnanca vo firme takéhoto typu nie je až tak jednoduché. „Môže trvať aj pol roka, kým noví ošetrovatelia získajú správny cit pre dané zviera. Treba sa to postupne naučiť. Máme ich veľa a každý druh má svoje vlastné špecifiká,“ prezrádza.

FarmaPARK je počas bežného roka otvorený cez víkendy a sviatky, no počas prázdnin každý deň. „Platí, že v každej sekcii zvieratiek máme jedného-dvoch animátorov, ktorí sa návštevníkom venujú. Zvieratká si návštevníci môžu pohladkať, nakŕmiť. Chceme, aby si ich naozaj užili tak ako my. Niekedy sa nás ľudia pýtajú, či tým zvieratám nevadí, že je okolo nich toľko detí a kriku. Ale pre ne je to celý ich život, je to pre ne prirodzené. My sme mali problém, keď to tak nemohlo byť. Napríklad počas korony. Farma musela byť zatvorená, zvieratá sa nudili, lebo im chýbala spoločnosť. Aj preto sme tie, ktorým kontakt veľmi chýbal, umiestňovali do rodín s deťmi.“

Neplánovaný biznis

Zostáva paradoxom, že Ježíkovci podobnú farmu pôvodne ani neplánovali vybudovať. „Sťahovali sme sa sem kvôli podnikateľskej príležitosti môjho vtedajšieho manžela, zakladal v Novom Meste strojársku predajňu. A keďže som už vtedy ako tínedžerka chovala miniatúrne zvieratká, či písala chovateľský blog, tak som si ich sem presťahovala. Bolo to vtedy len moje hobby.“

Ježíkovci starý sad a neobývaný rodinný dom kúpili v roku 2010. Lubina všetko zmenila. Väčší pozemok a viac miesta inšpirovali ku kúpe väčšieho počtu a druhov zvierat. „Vozili sme ich z Nemecka, Holandska, Dánska. Dnes sú plemenné chovy aj v Česku, nemusíme cestovať až tak ďaleko,“ teší sa.

S rastúcim počtom zvierat rástol počet záujemcov, ktorí si ich chceli prísť pozrieť. „Kočíkovala som tu dcéru a ľudia sa mi sami začali ozývať, že chcú ísť s deťmi moje zvieratká pohladkať. Niektorí sa ani nepýtali a rovno si otvorili bránku do nášho dvora. Tak som si povedala, že si popri materskej skúsim privyrobiť a farmu otvoríme pre verejnosť,“ spomína Katka.

Oficiálny vznik firmy sa datuje na rok 2013. Farmu nazvali podľa miniatúrnych hospodárskych zvierat, ktoré chovali, jednoducho – Minifarma. Podnikatelia, ktorí nerozumeli, v čom tkvie úspech Minifarmy a chceli niečo podobné zopakovať, si aj svoje prevádzky nazvali rovnako. Veľa z nich však už zaniklo. Starať sa o zvieratká, ktoré sú vystavené blízkemu kontaktu s verejnosťou nie je nič jednoduché. „Dôležitá je aj prevencia. Musíme vedieť všetko aj o vonkajších a vnútorných parazitoch, ktoré zvieratá môžu trápiť. Rýchlokvasení zakladači fariem to často neriešia, alebo o tom nič nevedia, no keď robíte prevenciu správne, vychytáte 95 percent problémov. Navyše sú to živé zvieratá. Nemôžete ich zatvoriť do skrine, keď skončí sezóna. To naše know-how sa veľmi ťažko napodobňuje. Nejde to zo dňa na deň. Viem, o čom hovorím, veď tie zvieratká chovám od pätnástich rokov,“ objasňuje Ježíková.

„My tie zvieratá nechceme držať v klietkach. Chceme, aby mali čo najväčší výbeh. Čo najviac kontaktu s ľuďmi. Aj preto sme vďační, keď sa staneme pre niekoho obľúbenou farmou. Keď sa sem ľudia vracajú a majú svojich favoritov.“

Žiadne ZOO

Obaja spolumajitelia farmy svorne pripomínajú, že nie sú ZOO. „V minulosti nebol problém kúpiť mláďa tigra alebo leva a mali by sme farmu plnú. Ale my tie zvieratá nechceme držať v klietkach. Chceme, aby mali čo najväčší výbeh. Čo najviac kontaktu s ľuďmi. Aj preto sme vďační, keď sa staneme pre niekoho obľúbenou farmou. Keď sa sem ľudia vracajú a majú svojich favoritov. Väčšinou naozaj rôznych. Niekto sa k nám vracia každoročne kvôli koze, ktorá podáva packu, iný kvôli andulkám, ktoré im priletia po zrnko na ruku. Niekto kvôli najobyčajnejšiemu zajačikovi, aj keď tie naše sú vskutku jedinečné povahy.“

Mimochodom, majiteľka ovláda mená takmer všetkých miláčikov, ktoré vo FarmaPARK-u má. „Aj keď pri tých malých čiernych ovečkách je to niekedy problém,“ smeje sa.

Vylepšiť marketing

Aj FarmaPARK Lubina sa rozhodol využiť služby Slovak Business Agency. Dal si spraviť firemný audit. „Marketing nám čiastočne viedla tri roky marketingová spoločnosť. Spočiatku sme boli spokojní, ale neskôr tam boli nedostatky, tak sme spoluprácu ukončili. Aktuálne nám audit pomôže nedostatky pomenovať a čakáme, že nám odhalí nevyužité príležitosti, ktorých sa môžeme chytiť. Už v tejto chvíli, ako sme ten marketing vzali do vlastných rúk, je efektívnejší, no chceme v tomto smere čo najviac napredovať. Síce nám to zaberá veľa času, ale určite sa to oplatí,“ vraví.

A ako sa o SBA dozvedeli? „Prostredníctvom sociálnych sietí. Aj my sa snažíme byť na nich čo najviac aktívni. Teraz sme v rámci propagácie začali pridávať a strihať videá. Kedysi som bola pri zvieratách väčšinu času, odkedy je farma otvorená pre verejnosť, je to skôr opačne.“

No ani menej času na svojich obľúbených miláčikov pani Ježíkovú od plánov zlepšiť prevádzku FarmaPARK-u neodrádza. Spokojnosť návštevníkov popri spokojných zvieratách je pre ňu tou najlepšou odmenou. „Stále však nie sme destináciou, kam by chodili aj návštevníci zo zahraničia. Aj to je niečo, čo by sme veľmi radi posilnili,“ želá si. Po našej návšteve FarmaPARK-u môžeme len držať palce. Rozprávková farmička v kopaničiarskom sade na úpätí najvyššieho vrchu Bielych Karpát si návštevu určite zaslúži.

Rastislav Hríbik
Foto: Marek Baláž, FarmaPark Lubina

Procesný audit

Podnikatelia môžu v SBA požiadať o voucher až do výšky 9600 € na firemný audit. Využiť ho môžu napríklad v týchto oblastiach – interné procesy v kontexte spotreby energií, marketing, IT a kybernetická bezpečnosť, obchodné vzťahy – ale aj v iných. Cieľom pomoci je rozvíjať a zlepšovať procesy v malých a stredných podnikoch, včas informovať o možných rizikách. Výstupom sú  riešenia a návrhy na zlepšenie v danej firme. Voucher nie je možné použiť na finančný ani účtovný audit. 

Firmy so sídlom v Bratislavskom kraji
Firmy so sídlom v inom kraji

Začnite písať