Mení študentom životy. Pomáha im nájsť si prvú prácu

Ako mladá absolventka zažila pocit sklamania, keď ju pre nedostatok pracovných skúseností odmietol zamestnávateľ. Rozčarovanie ju neodradilo, práve naopak, pozitívne motivovalo naštartovať nevšedný startup. Rozhodla sa pomáhať študentom nájsť si prácu snov a firmám ukázať, že aj mladí môžu byť pre nich prínosom. Andrea Kováčová, CEO spoločnosti Woppa, svojou firmou elegantne prispieva k riešeniu problému nezamestnanosti mladých Slovákov a Sloveniek.

Podnikateľka, odvážna startupistka a šťastná mama má za krátky čas na svojom konte nejeden úspech. Patrí medzi tri najlepšie začínajúce podnikateľky Slovenska 2014, zvíťazila v medzinárodnej súťaži mladých podnikateľov Startup Live a v súťaži WAYRA CEE, ktorej sa zúčastnili startupy z celej strednej a východnej Európy.

Kedy a ako vám napadlo založiť agentúru?

WOPPA nie je klasická agentúra na sprostredkovanie stáží či práce. WOPPA je medzinárodný webový portál, kde zhromažďujeme príležitosti pre mladých ľudí, aby sa jednoduchšie dostali na trh práce. Táto myšlienka mi napadla, keď som ešte ja bola študentkou a videla som, aké ťažké je nájsť si prvú prácu, keď človek nemá veškeré skúsenosti. Preto som sa rozhodla, že v budúcnosti oslovím firmy a organizácie, ktoré budú chcieť dať šancu mladým ľuďom nie na základe ich skúseností, ale ocenia ich talent, nadšenie, poznatky v oblasti nových technológií. A takých firiem je stále viac.

Koľko firiem a organizácií s vami momentálne spolupracuje? Sú medzi nimi aj zahraničné?

Momentálne máme registrovaných cez 300 firiem a neziskových organizácií. Keďže firma dlhšiu dobu pôsobila v Českej republike, vo veľkej miere sú to české firmy. Naše služby využívajú aj firmy ďalej na západ a šikovných študentov cez nás hľadali nemecké Trivago či holandský Philips. Veľkú podporu zaznamenávam aj zo slovenského veľvyslanectva v Juhoafrickej republike, kde hľadajú partnerstvá pre slovenské firmy v Afrike. Vďaka ich aktivite sme získali príležitosti pre študentov v týchto končinách.

Ako dlho ste to plánovala? Robila ste si aj nejaký prieskum trhu?

Tým, že som študovala na štyroch univerzitách (v SR, Lipsku, Viedni a v Santa Barbare USA), prirodzene som si robila prieskum medzi študentami, mojimi spolužiakmi, či by takýto portál uvítali. Keď som získala pozitívnu spätnú väzbu zo strany študentov, oslovila som niekoľko veľkých nadnárodných spoločností, menších firiem, neziskových organizácií a škôl, či by sa chceli do tohto projektu zapojiť.

Boli ste už vtedy presvedčená, že vytvoríte tak úspešnú spoločnosť, akou dnes Woppa, s.r.o je? Čo vám otvorilo cestu k úspechu?

Vybudovať svet príležitostí pre študentov bol mojim snom, ktorý najskôr začal ako malý projekt na škole. Nečakala som, že časom oslovíme toľko ľudí a vyhráme niekoľko slovenských a medzinárodných súťaží (Startup Live, WAYRA CEE, Metro Dobrý Podnikateľ, Podnikateľka Slovenska). Cestu k úspechu nám otvoril asi milý a srdečný prístup. Vždy pracujeme s úsmevom a radosťou, tak oslovujeme aj nové firmy a zapájame sa do súťaží.

Aká je momentálne situácia na trhu práce pre študentov? Povedzme v porovnaní s uplynulými piatimi rokmi?

Ja túto situáciu vnímam pozitívne. Stále viac firiem dáva šancu študentom a čerstvým absolventom. Vznikajú nové iniciatívy na podporu technických smerov štúdia, ktorých absolventi si ľahšie nájdu uplatnenie v praxi. Študenti sami chápu nevyhnutnosť štúdia cudzích jazykov na pracovnom trhu, preto sa mnohí doučujú aj mimo školského rozvrhu. Samozrejme, nie je to ideálne, ale myslím, že snahy sú zreteľné v mnohých oblastiach.

Aké služby ponúkate a akým spôsobom vás môžu študenti kontaktovať?

Na našej stránke www.woppa.org sa študent/absolvent môže zadarmo registrovať a vytvoriť si svoj profil. Sem uvedie okrem svojho štúdia aj v čom vyniká nad ostatnými a prečo by si mal zamestnávateľ vybrať práve jeho. Okrem junior pracovných pozícií si na stránke nájdu rôzne podujatia, dobrovoľnícke aktivity a programy zamerané na študentov a absolventov. Môžu nás kontaktovať priamo na na stránke www.woppa.org alebo na info@woppa.org.

Dá sa vyjadriť číslom, koľkým študentom ste už pomohli?

Vďaka WOPPE si už stovky študentov našli svoju vysnívanú príležitosť, vycestovali do zahraničia alebo sa zúčastnili zaujímavej konferencie. O tom svedčia aj pozitívne referencie, ktoré dostávame od spokojných študentov a absolventov.

Ako ste v začiatkoch riešili financovanie svojho podnikania?

Vďaka zviditeľneniu sa v medzinárodných súťažiach firma WOPPA, s.r.o. pritiahla záujem viacerých zahraničných investorov. V septembri 2013 majetkovo vstúpila do  firmy spoločnosť WAYRA Czech Republic, s.r.o., ktorá prostredníctvom externej investície pomohla s pokrytím počiatočných nákladov realizovaných aktivít spoločnosti.

Aká vlastnosť, podľa vás, dokáže posunúť startup k tomu, aby prerazil?

Umenie vydržať. Mnoho tímov sa rozpadne, pretože nevidia úspech hneď od začiatku. Ten však môže na nich čakať po niekoľkých mesiacoch, až rokoch. Podľa mňa je najdôležitejšie nenechať sa odradiť a ísť za svojím snom aj v ťažších dňoch.

Ako sa s odstupom času pozeráte na pôsobenie v startup akcelerátore v Prahe? Čo bolo najnáročnejšie a kam vás táto skúsenosť posunula?

Akcelerátor WAYRA CEE v Prahe bol pre mňa vynikajúcou skúsenosťou. Mala som možnosť stretnúť sa so zástupcami rôznych spoločností, ktorí nás dennodenne mentorovali a určite posunuli Woppu dopredu. Najnáročnejšie bolo to, že startupovský svet je vo veľkej miere zložený z mužov. Aj v tomto akcelerátore sme boli jediný ženský tím a ja som v tom čase ešte čakala bábätko. Zosúladiť očakávania rodiny a podnikateľský život je pre ženu v podnikaní asi tá najnáročnejšia výzva.

Ako túto výzvu zvládate? Našli ste si na to špecifický systém, alebo to ide nejako prirodzene?  

Nikdy som si nemyslela, čo všetko sa dá stihnúť, kým dieťa spí. JPrácu, ktorú som predtým robila niekoľko hodín, teraz zvládnem za chvíľu. Viem, že na povinnosti nemám celý pracovný deň, preto sa snažím tú hodinu denne, ktorú mi dcérka povoľuje, využiť skutočne naplno. Už večer si spíšem zoznam vecí, ktoré potrebujem stihnúť na druhý deň. Všetky domáce práce robím s mojou malou Peťkou tak, že ju mám uviazanú v šatke a firemné záležitosti vybavujem v čase, keď spinká. Počas tohoto času sa dokážem naplno sústrediť a stihnúť toho dosť. Nie je to jednoduché zvládať všetko naraz, človek si určite musí vybudovať systém a každý deň ho dodržiavať, inak to nejde a práca sa začne kopiť. Našťastie to, čo robím ma veľmi baví, inak si to neviem predstaviť.

Prečo sú podľa vás ženy v startupovej komunite v menšine?

Mám taký pocit, že muži sú vo svojej podstate viac inovátormi ako ženy, prirodzene čítajú najnovšie objavy vo svete technológií, spájajú si súvislosti a púšťajú sa do realizácie svojich nápadov. Ženská energia je zameraná na detaily a preto si myslím, že ženy lepšie doťahujú veci. V prvých fázach začínajúcich firiem je to vo veľkej miere o nápadoch, keď sa startup rozširuje a je potrebné doladiť detaily, príde rad aj na ženy. Preto už v zabehnutých firmách nie je prevaha mužov až v takej miere, ako keď sa startup rozbieha.

Je niečo, čo by ste chcela zmeniť?

Chcela by som sa naučiť lepšie delegovať prácu. V tíme idú veci oveľa lepšie a rýchlejšie, ako keď sa človek spolieha len sám na seba.

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Za svoj najväčší úspech považujem to, že sa nebojím. Mnoho ľudí sa nepustí do podnikania, alebo nerealizuje svoj detský sen, pretože majú strach. Keď človek odbúra strach, úspech sa skôr či neskôr dostaví.

Keby chcel niekto začať podnikať vo vašom odbore, čo by ste mu poradila?

Možno to, aby na nejaký čas sprístupnil svoje služby ľuďom zadarmo, aby zistil, či o ne majú ľudia záujem. Aby sa svojich budúcich zákazníkov pýtal, čo im chýba a čo potrebujú, aby svoje služby tvoril na mieru potrieb zákazníkov, a nie na základe vlastného úsudku.

www.woppa.org

Rozhovor pripravila Jana Katreniaková

 

Start typing and press Enter to search