Miliónové nápady


Majú svetové nápady a výrobky s domicilom Slovensko. Na náš i zahraničný trh priniesli niečo nové, neopozerané. Mimoriadne si vážime, že predstavované slovenské firmy na ceste za úspechom sprevádzalo aj Národné podnikateľské centrum.


   

Slowlandia, s.r.o.

Nestáva sa často, aby sa naša potravinárska firma zaradila medzi najlepšie na svete. Slowlandii sa to nepochybne podarilo.

Inšpirácia v zahraničí, výroba doma

Nitrianska rodinná firma sa od zdravých sladidiel a predaja čokolády postupne prepracovala k vlastnej výrobe. Všetky svoje oceňované a najobľúbenejšie orieškové krémy, či už je to Slowtella, alebo mandľový krém, vyrába podľa vlastných receptúr.

„Inšpirovali sme sa návštevami remeselných producentov a farmárov v Taliansku a nespočetnými kilometrami nachodenými po odborných veľtrhoch a podujatiach,“ uvádza v manifeste firmy jej zakladateľ Michal Repík.

Firma sa preslávila predovšetkým orieškovým krémom Slowtella (lieskovcovo-kakaový krém), mandľovým krémom (mandľové maslo, kokosový cukor, kakaové maslo) a výrobkom, ktorý sa volá Mandľové Maslow (mandle, kakaové maslo a soľ). Unikátna je aj Neškvarková nátierka – vegánska chrumkavá nátierka s mandľami údenými na bukovom dreve, dochutená vyváženou zmesou korenín. Na nerozoznanie od tradičnej oškvarkovej nátierky. Ale Slowlandia predáva aj lyofilizované (mrazom sušené) ovocie, či slovenské bio vína.

Menej je viac

„Konzistencia, zloženie a chuť našich produktov sú jedinečné. Riadime sa heslom, že menej je viac. Nenájdete v nich veľa bieleho cukru, žiadne emulgátory, palmový olej ani mlieko. Všetky naše krémy sú vegánske. Veríme v silu kvalitných surovín a snažíme sa, aby jednotlivé ingrediencie boli vždy v rovnováhe a nechali vyniknúť tú hlavnú – vyberaný, čerstvo pražený orech. Rovnako dôležitá je pre nás konzistencia. Domnievame sa, že krém má byť krém. Je preto otázkou výberu správnej technológie, ingrediencií a čokolatiérskeho umu, ako bude výsledný produkt vyzerať. Rozmixovaná oriešková pasta v skle, v ktorej sa na polici oddelí vrstva oleja a cukor v nej škrípe pod zubami, je pre nás nepodarok,“ dodáva Repík.

Svetové ocenenia

 • Slowlandia ako prvá slovenská firma v histórii získala v súťaži Great Taste Awards 3 zlaté hviezdy za Mandľové Maslow.
 • Úspech zopakovala aj po roku s Neškvarkovou nátierkou.
 • V roku 2021 získali 3 hviezdy dokonca 2 produkty, a to Slowtella a Slowtella KÁVOVÁ, čo robí zo Slowlandie najúspešnejšiu slovenskú potravinársku firmu v histórii! Súťaž Great Taste je považovaná za prestížne medzinárodné ocenenie potravín najvyššej kvality.

 

O spolupráci s NPC

Firma využila krátkodobé odborné poradenstvo (10 hodín s mentorom).

O firme

„Naším poslaním je vytvárať výnimočné produkty, z vyberaných surovín – také, ktoré vždy bez zaváhania ponúkneme aj svojim vlastným deťom,” hovorí Michal Repík, zakladateľ a riaditeľ firmy Slowlandia. Firma tvorí svoje výrobky výnimočné produkty z prémiových orechov, kakaa, zdravých sladidiel a vyberaných surovín na Slovensku.

Kontakty: www.slowlandia.com/
Foto: slowlandia.com/

Fusakle – Eric SK, s. r. o.

Najprv intenzívne budoval s obchodným partnerom Martinom Šestákom bistro a donášku pod značkou Moshi Moshi. „Po piatich rokoch naplno v gastro prevádzke som vyhorel – práca ma netešila, všetko mi trvalo štyridsaťkrát dlhšie. Do všetkého som sa musel nútiť. Inšpirácia a nápady takmer nijaké. Keď som si to priznal, pochopil som, že potrebujem zmenu,“ spomína Ján Anguš, spoluzakladateľ spoločnosti Fusakle.

Nová inšpirácia

Hľadal ju kade-tade, aj v slepých uličkách, ale napokon ju našiel. „Cestovanie je moja vášeň. No z ciest som si nechcel nosiť žiadne lapače prachu. A tak som si začal nosiť ponožky. Praktické, lacné, na každodenné použitie. A na Slovensku sme predsa mali vždy silný a dobrý textilný priemysel, aj výrobu ponožiek, tak prečo to neoživiť a prostredníctvom drobnosti neukázať ľuďom, že kto chce, môže podnikať aj doma. Keď sa ľuďom vysvetlí rozdiel výroby doma a v lacnej Ázii, vedia prijať aj vyššiu cenu. Dáme prácu našim ľuďom, podporíme ich, aby si mohli dovoliť viac, a prostredníctvom farieb možno vyčarujeme úsmev na zachmúrených slovenských tvárach.“

Fusakle sa po prvý raz objavili v roku 2015 na Dobrom trhu v Bratislave. Tam sa vydali na svoju podnikateľskú misiu.

Ponožky môžu aj pomáhať

Fusakle už od začiatku nemali byť len obyčajným produktom. A tak sa zrodila aj kolekcia Pomáham. V nej sú ponožky použité aj ako nosič na sprostredkovanie nejakého posolstva. „Že máme lokálny pôvod, spolupracujeme s tretím sektorom alebo upozorňujeme na rôzne dôležité udalosti, napríklad na sté výročie založenia Československa či na tridsať rokov od nežnej revolúcie. Z každého predaného páru odvedieme jednotlivým organizáciám finančný príspevok na podporu ich aktivít. Takéto spolupráce máme napríklad s Ligou proti rakovine, organizáciami Úsmev ako dar, My sme les alebo so zbierkou Belasý motýľ.“

Prečo Fusakle? Lebo…

 • Nohy nás nosia celý život, zaslúžia si starostlivosť.
 • Chceme ukázať našu individualitu, kto sme, čo si myslíme a cítime. Každý z nás je predsa jedinečný. Tak prečo to neukázať?
 • Aj nohy o nás veľa povedia, preto im doprajeme farby a vzory. Stačí detail a vieme dať druhým najavo, čo cítime a akí sme.
 • Sú vyrobené na Slovensku a v Českej republike – sú naše, poctivé, veselé aj vážne, kvalitné, do koča aj do voza.
 • Oživujeme výrobu po celom Česku a Slovensku. Vraciame prácu a život tam, kde sa kedysi tvorilo dobré meno nášho textilného priemyslu.

O spolupráci s NPC

Firma využila krátkodobé (10 hodín s mentorom)dlhodobé poradenstvo (80 hodín s mentorom).

O firme

„Fusakle fungujú na slovenskom trhu už šesť rokov. Začali sme ponožkami. Dnes ponúkame široký sortiment, vďaka ktorému sa oblečiete od hlavy po päty. Cesta nebola vždy úplne jednoduchá, ale s naším úsilím a vašou podporou sa nám darí vyrábať kvalitné oblečenie a doplnky na Slovensku aj v Česku,“ hovorí spoluzakladateľ Ján Anguš na svojom blogu na stránke fusakle.sk.

Kontakty: www.fusakle.sk
Foto: www.fusakle.sk

Spanner SK, k. s.

Firma v roku 2020 uviedla na trh skvelý nápad, ktorý reflektoval časy, v ktorých sme sa nachádzali. Časy pandémie koronavírusu.

Dezinfekčné brány so zabudovanými bezkontaktnými výškovými senzormi pomocou dýz rozptyľujú dezinfekčnú hmlu na osoby, ktoré nimi prechádzajú. Môžu byť nainštalované vo vstupných priestoroch do budov, kancelárskych priestorov, výrobných závodov, obchodných reťazcov, zdravotníckych či iných zariadení.

 • Umiestnenie v exteriéri aj interiéri. Dezinfekčný prostriedok neobsahuje alkohol, takže ak sa brána používa v zime (pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu), musí byť v interiéri.
 • Hygienickosť zabezpečí bezdotykové ovládanie.
 • Výškové senzory zachytia pohyb a automaticky spustia proces dezinfekcie (trvá do 5 sekúnd). Zároveň si môžete vydezinfikovať aj ruky.
 • Kapacita vyše 600 ľudí za hodinu. Je to rýchle, efektívne a dezinfekcia oblečenia a rúk sa vykoná ešte pred vstupom osoby do budovy.
 • Brány sa dajú prispôsobiť na bezbariérový prístup aj na nákupný vozík.
 • Dezinfekčný prostriedok dodáva partnerská firma a požadovanú dezinfekciu zabezpečuje bez podráždenia pokožky alebo poškodenia oblečenia.
 • Výškové senzory sú nastavené tak, aby sa dezinfekcia nedostala priamo do očí a nepodráždila ich.
Smart dezinfekčný stojan Stela šikovne spája dve funkcie. Prepája reklamnú a informačnú plochu s bezdotykovou dezinfekciou rúk.
 • Vďaka stojanu môže firma zabezpečiť cielené zobrazovanie elektronických upozornení, reklám či oznamov hneď pri vstupe do prevádzky.
 • Zároveň pomáha firme budovať nové hygienické štandardy. Dezinfekcia rúk sa stáva prirodzenou súčasťou každého vstupu do spoločných priestorov ako účinná prevencia šírenia rozličných ochorení.
 • Zabudovaný 12-palcový LCD displej.
 • Firma svoj obsah spravuje rýchlo a jednoducho prostredníctvom webového prehliadača vďaka CMS webovej aplikácii na Cloud platforme.
 • Možné je napríklad aj prepojenie s dochádzkovým systémom.
 • Vysokokapacitný zásobník vystačí na viac než 30 000 dezinfekčných dávok.
 • Stojan sa dá personalizovať firemnými farbami a logom.
Dezinfekčné brány

O spolupráci s NPC

Firma využila krátkodobé (10 hodín s mentorom)dlhodobé poradenstvo (80 hodín s mentorom), spolupracuje s projektom Enterprise Europe Network pod gesciou SBA. Firma má vytvorený profil v Partnering Opportunities Database (POD). Prostredníctvom neho môže vyhľadávať obchodných partnerov po celom svete, ale aj spoločnosti z celého sveta si môžu nájsť firmu v databáze a osloviť ju na spoluprácu.

O firme

Spanner SK, k. s., je súčasťou úspešnej skupiny stredne veľkých spoločností združených v skupine Spanner Group s viac ako 60-ročnou tradíciou v strojárskom priemysle. Na Slovensku bola založená v roku 2005 ako dcérska spoločnosť nemeckej rodinnej firmy Otto Spanner GmbH so sídlom v bavorskom Bayerbachu.

Kontakty: www.dezinfekcnabrana.sk/, www.spanner.sk
Foto: www.spanner.sk

Začnite písať