Moja cesta k ekologickejšiemu životu
Odmalička som v sebe cítila zodpovednosť za životné prostredie. Už ako tínedžerka som veľmi svedomito triedila odpad a veľa som si k tomu naštudovala. Časom sa ma ľudia z môjho okolia začali pýtať, ako majú správne separovať, a moji blízki, ktorí sa cítia previnilo, že kupujú výrobky s obalmi, sa zasa pýtajú, ako žiť ekologickejšie.
Vždy všetkým odpovedám, že v prvom rade je dôležité naštudovať si pravidlá obce alebo mesta, v ktorom žijú, pretože inak sa triedi v Čataji, odkiaľ pochádzam, a inak v Bratislave alebo Prahe.
Moju vášeň pre ekologické správanie si všimli aj moji rodičia a inšpirovalo ich to k svedomitému triedeniu odpadu. Deti totiž majú na zodpovednejšie správanie svojich rodičov často veľký vplyv. Naša štvorčlenná rodina vyprodukovala za mesiac aj plné vrece plastového odpadu, čo ma donútilo zamýšľať sa, kde všetok ten odpad skončí a ako je s ním naložené. Nie je veľmi príjemné zistiť, že viac ako polovica plastov sa nezrecykluje, pretože na to nie sú technológie a kapacity. Každý z nás však môže pozitívne prispieť k menšej tvorbe odpadov predchádzaním ich vzniku, čo je základom zero waste prístupu. Čím viac sa nad tým pri kúpe produktov zamýšľam, tým menej odpadu vyprodukujem.
Netreba sa však do toho púšťať príliš zhurta. Na začiatku som si aj ja vybrala najprv jednu oblasť, v ktorej som si osvojila ekologickejšie návyky. Obrovským prínosom je napríklad kompostovanie, keďže biologický odpad tvorí viac ako polovicu toho, čo vyhadzujeme. Na skládkach potom produkuje metán, ktorý prispieva k negatívnym zmenám klímy. V kompostéri sa však polovica biologického odpadu rozloží. Preto som si vyrobila vlastný vermikompostér, vhodný aj do bytu.
Veľmi ma tiež oslovila myšlienka, že nemusíme všetko vlastniť a mnohé veci je lepšie si požičať. Požičovne vecí už fungujú vo viacerých slovenských mestách. Aj preto sme v Čataji rozbehli projekt Požičataj. V katalógu okrem 120 vecí na požičanie ponúkame aj zručnosti našich remeselníkov a domácich majstrov, ktorí sú ochotní pomôcť.
Ďalšou z oblastí, kde je potrebné urobiť výraznú zmenu, je obliekanie. Rýchla móda totiž chrlí do sveta tony oblečenia, ktoré je takmer nemožné recyklovať. Preto rada nakupujem v secondhandoch, kde je veľa kvalitného oblečenie zo západnej Európy. Pri nákupe nových vecí si radšej priplatím za kvalitu a nadčasový dizajn, ale v skrini toho mám potom omnoho menej. Komfortný život totiž môžem mať aj s menej vecami. Skúsme vymeniť kvantitu za kvalitu.
7 rád pre ekologickejší život
- Nechoďte do toho zhurta, vyberte si jednu oblasť na zlepšenie.
- Po obed si choďte s vlastnou nádobou. Obaly z polystyrénu sa veľmi ťažko recyklujú. Platí to aj pri káve „so sebou“.
- Prírodná kozmetika šetrí prírodu aj vaše zdravie. Môžete si ju aj načapovať.
- Kompostovanie má mnoho pozitív. Skúste ho na záhrade, ale ide to aj doma.
- Vymeňte auto za MHD alebo využite služby spolujazdy.
- Nemusíme všetko vlastniť. V požičovniach vecí vám napríklad prenajmú náradie, na ktoré by inak len sadal prach.
- Oblečenie si kupujte kvalitnejšie a trvácnejšie. Nový život umožnia textilu aj secondhandy.
Denisa Rášová, projektová manažérka (MOVECO), Slovak Business Agency