Na hranici prírody a civilizácie
Baví ho robiť architektúru viac eko a mimo štandardov. TOMÁŠ ŽÁČEK a jeho kolegovia už dvanásť rokov pracujú na projekte autonómneho bývania v špeciálnom minidomčeku. O „zelené“ bývanie v slušnom komforte, ale na hranici prírody a civilizácie je veľký záujem.
Ako ekokapsula pristála na tomto svete?
V roku 2009 sa v Amerike konala súťaž so zadaním mobilné bývanie. Na realizáciu súťažného projektu sme mali sotva jeden deň, ale vedeli sme, že chceme navrhnúť niečo netradičné, zaujímavé. Výsledkom bolo asi štyri razy väčšie vajíčko ako terajšia ekokapsula, ale s podobným konceptom, ako máme teraz. Nevyhrali sme, dokonca sme veľmi rýchlo vypadli, ale projekt sa zapáčil jednému portálu pre udržateľnú architektúru. Napísali o nás, ozvali sa ďalšie médiá, ľudia prejavovali veľký záujem. V tých časoch však ešte nebolo možné postaviť dom úplne nezávislý od sietí. Vtedajšie technológie to neumožňovali.
Takže ste celý projekt nechali odpočívať. Ako dlho?
V podstate áno. Sem-tam sme niečo domysleli, na niečom popracovali. No nie veľa. Až do roku 2014, keď bolo v Dubline jedno z najvplyvnejších technologických podujatí na svete – Web Summit. Motiváciou prihlásiť sa naň bola ohlasovaná účasť Elona Muska. Náš projekt uspel, vybrali nás, pricestovali sme, ale Elon Musk napokon neprišiel. Bol to náš úsmevný omyl. Zle sme si to prečítali, bol tam pred rokom. Čo však bolo podstatnejšie, prezentovali sme kapsulu, ktorá už bola podstatne lepšie prepracovaná. A hoci sme mali v rukách zatiaľ len pár obrázkov a mohli sme sa stratiť v stovkách startupov, ktoré sa tam prezentovali, vzbudili sme záujem.
Čo nasledovalo?
Za vlastné peniaze sme dali postaviť prototyp. A začal sa kolotoč. V roku 2015 sme sa predstavili na Pioneers Festivale vo Viedni. Veľmi prestížnom podujatí, kde sa prezentuje vždy to najnovšie zo sveta vedy a technológií. Rok predtým tam napríklad mal svetovú premiéru prototyp slovenského lietajúceho auta AeroMobil 3.0. Po festivale sme zažili obrovskú mediálnu vlnu. Chodili nám stovky mailov denne, o projekt ekokapsuly bol obrovský záujem. Bolo načase pustiť sa do toho naplno. Nájsť investora, dorobiť funkčné prototypy, zrealizovať naše nápady.
Akí sú vaši typickí klienti?
Teraz máme vo svete asi 15 kapsúl. V rozličných destináciách – v Japonsku, USA, Karibiku, na Bahamách, v Kostarike, na Britských Panenských ostrovoch či vo Švajčiarsku. Niektoré majú súkromníci, niektoré dlhodobo prenajímame. Vyberáme si atraktívne lokácie a využitie. Ak to mám zhrnúť, súkromníci si ekokapsulu kupujú, pretože sú fanúšikmi eko alebo vlastnia pozemok, kde sa nedá stavať ani sa tam nedajú dotiahnuť inžinierske siete, a využívajú ju ako výborné autonómne bývanie. Alebo je to aj skvelé zážitkové bývanie.
Napríklad?
Jedna švajčiarska kapsula je trvalo na vrchnej stanici lanovky na vrchu Mount Titlis, vo výške 3 020 m. S ďalším Švajčiarom máme dohodnuté rôzne spolupráce, momentálne je ďalšia kapsula na brehoch Ženevského jazera ako súčasť veľkej dizajnovej výstavy. Dá sa prenajímať na bývanie. Je to pre nás obrovská reklama. Na Bahamách ju vlastní jeden z najbohatších miestnych mužov, má ju ako chatku na vlastnom ostrove. Na Balatone ju zasa bude mať jeden hotelík s coworkingom ako kanceláriu.
A má ju aj oscarová herečka Susan Sarandonová. Ako sa o nej dozvedela a kde ju má?
V Kostarike, kúsok od pláže. Nesmie sa tam stavať ani sa tam nemôžu ťahať žiadne inžinierske siete, takže hľadala nejaké autonómne riešenie. Napísala nám už dávnejšie, vlani sme jej kapsulu vyrobili a predali, ale pre covid trvalo dlho, kým sa k nej reálne dostala. V septembri však už zverejnila na svojom Instagrame video, kde hovorí, prečo sa jej ekokapsula páči.
Okolo vás sa ustavične dejú zaujímavé veci. Dobré sa zrejme chváli samo.
Áno, máme za sebou zaujímavé zlomy. Napríklad na konci roka 2016 nás oslovili producenti od Jamesa Cordena, populárneho britského šoumena, že nakrúca s veľkou americkou bankou Chase reklamu na kreditnú kartu. A že by v nej chceli mať ekokapsulu. Zaplatili jej cestu a vtedy kapsula prvý raz letela. Bol pre mňa obrovský zážitok vyskúšať si jeden deň nakrúcania s veľkou produkciou. A zároveň to bola pre nás reklama ako hrom, ale na ich náklady. Neskôr nás takto pozvali na veľkú dizajnovú výstavu, ktorá sa konala v uliciach New Yorku. Takmer tri týždne sme mali ekokapsulu priamo na Times Square, videli ju desaťtisíce ľudí, dokonca sme získali špeciálnu cenu festivalu za dizajn.
Ekokapsula je teraz aj na EXPO v Dubaji. Aké sú zatiaľ ohlasy?
Výborné. Stojí priamo pred vstupom do slovenského pavilónu, takže sa nedá prehliadnuť. Určite je to jeden z hlavných motívov nášho pavilónu. Má o ňu záujem aj dubajský princ, všetko je v štádiu rokovaní. Ohlasy sú dobré, hoci sa objavuje výčitka, že 80-tisíc eur je priveľa. No to je daň za kusovú výrobu. Momentálne nevieme cenu stlačiť. Pracujeme však na tom, aby sme vyrábali vo väčšom, a potom budeme môcť predávať za nižšie ceny.
Čo by teda malo nasledovať?
Momentálne máme vonku, v teréne, prvú sériu kapsúl. Rozdielne miesta, klimatické pásma a využitie. To všetko nám spätne dáva informácie o tom, čo funguje, čo treba zlepšiť, zmeniť. Získané dáta zapracujeme do ďalšieho vývoja. Fáza, ktorá by mala nasledovať, je stabilizácia vývoja a vytvorenie jedného prototypu s vychytanými muchami, ktorý budeme môcť predávať vo väčších počtoch.
Kde ekokapsulu vyrábate?
V Hornom Srní máme fabriku, ktorá vyrába laminátové škrupiny. Iná firma nám ekokapsulu kompletizuje, montuje systémy, ďalšia vyrába nábytok. Všetko koordinujeme na dennej báze. Nábytok, dizajn vieme prispôsobiť potrebám a požiadavkám zákazníka. Na vývoji a výrobe pracuje interne do dvadsať ľudí, máme technické oddelenie, ktoré sa skladá z troch zložiek. Dizajnová má na starosti vývoj nových funkcií, novinky a riešenie špeciálnych požiadaviek. Mechanická zložka rieši mechanické veci, systémové oddelenie sa stará o systémy.
Čo všetko v minidomčeku nájdeme?
Základné vybavenie, posteľ, kuchynku, toaletu, sprchu, skrinky, stôl. Všetko, čo môže jedna alebo dve osoby potrebovať na krátkodobé bývanie, mobilnú kanceláriu alebo zážitkové ubytovanie.
Akými systémami kapsula disponuje?
Je poháňaná na princípe elektrickej energie. Zdrojmi sú solárna a veterná energia. Ak je prírodných zdrojov menej, dajú sa použiť aj opakovane nabíjateľné batérie, ak je najhoršie, ponúkame možnosť pripojiť sa na klasickú elektrickú prípojku. Veľmi záleží na tom, kde kapsula stojí. V Karibiku môže fungovať celý rok naozaj autonómne, ale sú aj také oblasti, kde nemôže byť stopercentne sebestačná. Máme systém na zachytávanie dažďa, ale to pokryje do tridsať percent spotreby. No ak ste pri vodnom zdroji, pri jazere či rieke, môžete si vodu prečerpať cez systém filtrov. Sporák je na elektrinu, toaleta má kompostovateľný odpad, ale ponúkame aj chemický záchod.
Ako dopravujete ekokapsulu na miesto určenia?
To už máme celkom zvládnuté. Za hodinku vieme kapsulu naložiť aj vyložiť, prevážame ju na špeciálnom vozíku. Ak treba, zavesíme ju na ušká a dá sa previezť helikoptérou.
Bolo by možné v kapsule trvalo bývať?
Áno. V našom koncepte Space by Ecocapsule si zákazník zvolí, čo konkrétne by vo svojej ekokapsule Space chcel mať. Napríklad len obývačku alebo len pracovňu. Space potom možno používať spoločne s originálnou ekokapsulou, ktorá má kuchynku aj toaletu. Takže dostanete všetko, čo potrebujete na trvalé bývanie. Ale myslíme si, že okrem limitujúcich rozmerov obytnej plochy bude rozhodujúca aj cena, ktorú by zákazník zaplatil. Podľa nás bude stále vyhrávať využitie, ktoré sme navrhli ako prvotné: prechodné autonómne eko bývanie. Tam vidíme najväčší zmysel nášho konceptu.
Dokážete odhadnúť, kde môže byť vaša firma o 15 rokov? Kam až sa môže váš koncept posunúť?
Máme ideovú štúdiu FUTURE NOMADS. Kapsuly by sa – predovšetkým vo veľkých mestách – pohybovali na autonómnych podvozkoch, najmä v noci, keď sú cesty prázdne. Okrem ubytovania by mohli plniť aj funkciu taxíkov alebo doručovacích jednotiek. Uvidíme, čo prinesie realita.
A čo tak bývanie na Marse?
Ak príde taká požiadavka alebo ponuka na spoluprácu, sme tomu naklonení.
Ako ste na tom s konkurenciou?
Samozrejme, podobné domčeky sa vyvíjajú, ale nikto ešte nie je tak ďaleko ako my. Nedávno nás veľmi pobavili fotky z Číny, kde na dvore stáli ekokapsuly jedna vedľa druhej. Očividne skopírovali len vzhľad, ale bolo vidieť, že sú napojené na elektrické siete. S autonómnym bývaním, ako si ho predstavujeme my, to nemalo nič spoločné.
Aj vy ste využívali služby Slovak Business Agency (SBA). Ktoré?
Dostali sme odporúčanie, a tak sme sa začali zaujímať, aké sú možnosti. Vďaka SBA sme cestovali na medzinárodné odborné podujatia a využívali sme aj dlhodobé individuálne poradenstvo – absolvovali sme osemdesiat hodín konzultácií s mentorom. V danom momente to bol pre nás veľký prínos, konzultácie nám pomohli posunúť sa v niektorých veciach o krôčik ďalej. Máme dobré skúsenosti aj s papierovačkami. Podľa nás nie je ten proces príliš zložitý. Ak by som to mal porovnať napríklad so získavaním grantov z EÚ, tak s procesom získavania služby od SBA nebolo veľa práce.
Prokop Slováček Foto: Marek Baláž a Ecocapsule®
Využite v priebehu roka až 80 hodín konzultácií s naším odborným garantom (garantmi), ktorý vám poskytne poradenstvo šité na mieru a podľa vašich požiadaviek – marketing, financie, právo a legislatíva, manažment, nástroje elektronického podnikania, vrátane prevádzkovania e-shopov, export a internacionalizácia, alternatívne formy podnikania atď.
Viac informácií k službe Dlhodobé individuálne poradenstvo nájdete TU