Nákup značkového oblečenia mimo SR

Chcete predávať oblečenie viacerých značiek a nenakupovať od slovenských licencovaných distribútorov ale v rámci EÚ v maloobchodných značkových predajniach? Nemôžete si dovoliť spoluprácu priamo so značkou? Nájdite si firmu, ktorá má na danú značku licenciu.

Predaj vecí nie je obmedzený, pokiaľ sa nejedná o jeho propagáciu (a práve kúpa a predaj tovaru nie je propagácia). Radili by sme však nakupovať tovar od výhradných distribútorov konkrétnej značky pre Slovensko, vzhľadom k tomu, že pravosť tovaru môžete doložiť/deklarovať faktúrami. Väčšina firiem má v každej krajine výhradného distribútora svojej značky a tzv. zazmluvnenie uskutočňuje predajca s ním. V zmluve je napr. uvedené, že konkrétnu značku nemôžete predávať od iných dodávateľov.

V rámci EÚ platí voľný pohyb tovaru a služieb, z toho dôvodu, ak neporušujete žiadny zákonný predpis, môžete dovážať tovar z celej EÚ. Colná správa však môže tovar preveriť (keďže ste ho nezakúpili od výhradného distribútora danej značky pre Slovensko), no ak zistí, že ide o pravý tovar, tak vám ho musí vrátiť. Zvážte, či sa vám oplatí riskovať a dovážať značkový tovar ak neviete na 100% o aký tovar ide alebo skôr nájsť firmu, ktorá má na danú značku licenciu a teda sa nemusíte ničoho báť, napr. prípadné budúce vybavovanie reklamácii. Výhradný distribútor pre Slovensko sa navyše môže s Vami zaviazať formou licencie (dohody o obchodnej spolupráci) na predaj svojej značky, ale nie je to podmienkou u všetkých dodávateľov.

Ak nakúpite tovar v EÚ potrebujete mať doklad, ktorým ho preukážete, teda faktúru, resp. doklad z registračnej pokladne, ktorý si ku dňu nákupu prerátate na slovenskú menu. Čiže áno, môžete dovážať ak tovar nakupujete v EÚ v maloobchode s dokladom z registračnej pokladne resp. s faktúrou.

Začnite písať