Nech sú Vianoce po celý rok!
Máme obdobie, v ktorom sú ľudia charitatívnejší ako po iné dni. No sú aj takí, ktorí sa pomoci druhým venujú po celý rok. Nazrime do ich príbehov a inšpirujme sa. Veď ľudia v núdzi sú tu stále a stále potrebujú našu pomoc.
Niekto hneď vedľa nás
Dobročinnosti sa možno venujú ľudia aj vo vašom najbližšom okolí, a predsa o tom neviete, pretože sa tým nechvália. Ale všimli si, že pomoc často potrebuje niekto hneď vedľa nás. A neváhajú ju poskytnúť.
Danka Chválová, Národné podnikateľské centrum Trnava
„Akýmsi predchodcom tejto mojej činnosti bola práca v odboroch. Aj tu vlastne išlo o pomoc a podporu pre obyčajných ľudí pri riešení ich problémov, o vžitie sa do ich často neľahkej životnej situácie, napríklad pri strate zamestnania či v chorobe. V určitých momentoch človeku nejde o peniaze, ale o dobrý pocit a vnútornú spokojnosť. Baví ma práca s ľuďmi, spoznávanie osudu každého jednotlivca, nasmerovanie ho správnym smerom. Niekedy stačí si človeka vypočuť a veci sa dajú do pohybu.“
Henrieta Harcegová, Národné podnikateľské centrum Nitra
„Začalo sa to minulý rok po vianočnom večierku, keď som ľuďom bez domova zaniesla jedlo, ktoré zostalo, a bolo ho skutočne veľa. Viem, že sa zdržiavajú najmä na vlakovej stanici, takže moja cesta viedla rovno tam. Nápad to bol spontánny, vôbec som nad tým nerozmýšľala. Párkrát som ešte za nimi zašla v mrazoch s teplým čajom a snažila sa od nich zistiť, čo by ešte potrebovali. Väčšinou to bolo teplé oblečenie. Tak som zorganizovala zbierku vecí, najmä teplých búnd, topánok, ponožiek, rukavíc. Keď chceme začať pomáhať, je dobré začať vo svojom bezprostrednom okolí, stačí len rozhliadnuť sa. Pomoc nemusí byť veľká. Niekedy pomôže aj len rozhovor s babičkou, ktorá žije sama u vás v paneláku, môže jej to vylepšiť celý deň. Alebo môžete podporovať ľudí na ulici kúpou časopisu, príspevkom na nejakú zbierku, možností je neskutočne veľa. Netreba sa báť, v konečnom dôsledku vám to dá viac energie, ako do toho vložíte.“
Tvoj (ne)obyčajný kamoško
Kto z nás by nechcel mať kamoška, ktorý je tu vždy, keď to naozaj potrebujeme? A o čo viac takého kamoška ocenia deti, ktoré nemajú svoju rodinu. Program BUDDY im pomáha v Centrách pre deti a rodinu, v ktorých síce majú pokryté všetky základné potreby, no chýba im kvalitne strávený čas s jednou osobou.
BUDDY nachádza a školí dobrovoľníkov, ktorí deťom týždenne venujú svoj voľný čas bez akéhokoľvek nároku na odmenu. Program je úspešný, lebo čas a vzťah liečia. Deti začnú postupne dobrovoľníkovi dôverovať, vytvárajú si vzťah s ním i s okolím a rozvíjajú si schopnosti potrebné na zaradenie sa do spoločnosti. Teda aby dokázali aj bez zázemia rodiny dôstojne žiť, nájsť si prácu a vybudovať si strechu nad hlavou.
„Raz som si v nákupnom centre kúpil náramok od detí z detského domova, teraz Centra pre deti a rodinu,“ hovorí zakladateľ projektu BUDDY Ladislav Kossár. „Pozvali ma k sebe a ja som sa potom spýtal, ako môžem pomôcť. Odpovedali mi, vymyslite kvalitné trávenie voľného času pre naše deti. A tejto myšlienke je BUDDY verný už trinásť rokov.“
Dať opusteným deťom osobu, ktorej môžu dôverovať, nie je maličkosť. Taká osoba im umožní spoznať úplne iný svet, naučí ich trpezlivosti a láskavosti.
„Vďaka programu som si aj ja uvedomil, ako veľa som dostal, keď mám rodinu, zázemie a priateľov. Bol by som rád, keby každé dieťa zažilo pocit, že má v živote aspoň jednu osobu, ktorej môže plne dôverovať. Aj po trinástich rokoch mi dodáva energiu to, že náš program funguje. Viac a viac ľudí v ňom vidí hlboký zmysel a dôveruje nám. Teda nielen samotné deti, ale aj dobrovoľníci a naši darcovia – finanční podporovatelia.“ Tí oceňujú najmä to, že program je riadený s citom a profesionálne zároveň.
„Nebojte sa počúvať svoje srdce a neodkladajte to. Nemusíte čakať, kým niečo dosiahnete, aby ste mohli pomáhať,“ hovorí na záver Ladislav Kossár.
„Nájdite si dobrovoľnícku činnosť, ktorá reflektuje to, čo vás baví, alebo štve. Naša planéta potrebuje všetky ruky a srdcia, či už sa to týka prírody, alebo vylúčenej skupiny ľudí. Dobrovoľnícka činnosť vám bude kultivovať srdce, nakopne vás a spoznáte skvelých ľudí. Buďte trpezliví a preverte si kvalitu organizácie, keďže aj dobrovoľnícka práca je tiež práca. O čo kvalitnejšia je organizácia, o to väčšia je šanca, že váš čas bude využitý dobre. Môžete sa prihlásiť aj k nám, alebo nás odporučiť niekomu ďalšiemu. Napíšte nám, radi vám ukážeme, ako môžete pomôcť aj vy.“
Statočné Amazonky
Rakovina je ťažké ochorenie a pre ženu je zvlášť psychicky náročné ochorieť na rakovinu prsníka. Stalo sa to aj Eve Bacigalovej, zakladajúcej členke dnes už naplno fungujúceho Občianskeho združenia Amazonky.
„Keď som sama bola chorá, podobná pacientska organizácia neexistovala a ja som sa cítila odkázaná len sama na seba. Už len vedomie, že mám po boku niekoho, kto podobnú situáciu zažil a prežil, je veľmi liečivé.“
V náplni organizácie je pomáhať novodiagnostikovaným pacientkam zorientovať sa v „onkosvete“, do ktorého padli, pripraviť ich na dlhodobú liečbu, sprevádzať ich najťažšími fázami, zdieľať pocity úzkosti a často aj sociálnej izolácie.
„Poskytujeme aj sériu služieb, vrátane sociálno-právneho či psychologického poradenstva, organizujeme voľnočasové aktivity, no angažujeme sa aj v prevencii tohto ochorenia a v boji za dostupnosť inovatívnej liečby pre pacientky v pokročilej fáze.“
Odkedy sa Eva Bacigalová pohybuje v tomto segmente, každý deň je pre ňu dôkazom, že dobrých ľudí je veľmi veľa a dobré skutky robia bez potreby vykrikovať o tom do sveta. Sympatizanti Amazoniek sa často ozývajú sami s tým, že zaregistrovali ich činnosť a chcú ich podporiť. Vyrábajú napríklad turbančeky pre ženy, ktoré v rámci liečby prišli dočasne o vlasy, alebo poskytujú kozmetické služby zadarmo, iní sa venujú koučingu a aj túto činnosť ponúkajú bezplatne.
Hlavným hýbateľom je empatia. A práve tú obzvlášť nové Amazonky potrebujú najviac. „Vidím hlboký zmysel v tom, že keď pomôžem hoci len jednému človeku, pomôžem tak jeho rodine a celému sociálnemu okoliu. Každý z nás stojí za to.“
Slovak Business Agency
Aj v našej agentúre vznikajú príjemné tradície, napríklad predvianočná zbierka, ktorú tento rok organizujeme po druhýkrát. Minuloročná zbierka ošatenia a potravín putovala do resocializačnej komunity Resoty pre ľudí bez domova, aktuálne prebieha podobná zbierka pre občianske združenie Brána do života, ktoré poskytuje azylové ubytovanie obetiam domáceho násilia.
Tiež sa tento mesiac opätovne stretneme v priestoroch Coworkingu NPC, ktorý sa na chvíľu premení na transfúznu stanicu. Národná transfúzna stanica SR ponúka možnosť mobilných výjazdov – spoločnosti, ktoré zorganizujú dostatočný počet dobrovoľníkov, tak majú ľahší prístup k darovaniu krvi, z ktorého sa môže stať zaujímavý teambuilding.