Nominujte svojho „favorita“ na Byrokratický nezmysel 2015

Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) vyhlasuje už štvrtý ročník ankety Byrokratický nezmysel. Byrokratický nezmysel roka 2015 je súťaž o “anticenu” pre legislatívne opatrenia, ktoré zbytočne komplikujú život podnikateľom na Slovensku. Zámerom projektu je medializovať najväčšie absurdity podnikateľskom prostredí a upozorniť na ne kompetentných s cieľom ich odstránenia. Kandidátov na ocenenie môžu nominovať tí, ktorých byrokratické nariadenia brzdia najviac, a to sami podnikatelia.

V minulom ročníku nominovali podnikatelia 52 opatrení. Z nich zástupcovia podnikateľských združení vybrali 10 finalistov. O víťazovi rozhodlo on-line hlasovanie, do ktorého sa zapojilo celkovo 1002 respondentov.

Byrokratickým nezmyslom roka 2014 bolo opatrenie nariaďujúce podnikateľom uhradiť pomerne vysoký poplatok súdu pri úpadku firmy, ktorá krachuje práve preto, že nemá dostatok peňazí. V internetovom hlasovaní získalo 20 % hlasov.

Na druhé miesto sa dostalo ustanovenie o rozšírení povinnosti zabezpečiť zdravotný dohľad prostredníctvom pracovnej zdravotnej služby aj pre zamestnancov vykonávajúcich prvú a druhú kategóriu prác, napríklad pre ľudí pracujúcich v administratíve.

Tretiu priečku obsadilo vydávanie povolení pri prevádzkovaní prepravy osôb. Podľa legislatívy vydáva okresný úrad v sídle kraja koncesiu na prevádzkovanie taxislužby s platnosťou pre daný kraj. Napríklad taxík s koncesiou pre Bratislavský kraj môže zaviezť zákazníka z Bratislavy do Nitry, ale nemôže už vziať iného zákazníka späť do Bratislavy, ak nemá koncesiu aj z Nitrianskeho kraja.

Výber byrokratických nezmyslov dokazuje existenciu množstva prekážok, ktorými si musia podnikatelia prejsť, ak chcú na Slovensku podnikať.

Podnikatelia môžu nezmysly nominovať aj v roku 2015 na www.byrokratickynezmysel.sk.

Vyhlasovateľom ankety je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska. Partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov a Slovak Business Agency.

Začnite písať