O krok vpred pred zdravotným rizikom


Slovenský startup DNA ERA, ktorý prináša možnosť spoznať vlastné gény, dnes pôsobí už na troch trhoch – slovenskom, českom a čerstvo aj na poľskom. Zakladateľka firmy Michaela Šišková približuje svoje podnikateľské začiatky, no aj výzvy, ktorým musela čeliť.


Prvotný nápad vznikol, keď Michaela študovala na vysokej škole. Počas prednášky o DNA a o tom, čo všetko sa z molekúl nášho tela, ktoré nesú genetickú informáciu, dá zistiť. Fascinovalo ju, ako veľmi dokážu nadobudnuté vedomosti ovplyvniť naše zdravie. Šiškovú prednáška nadchla natoľko, že sa rozhodla vyhľadať spoločnosť, ktorá ponúkala analýzu vlastnej DNA. Po dlhom hľadaní ju našla až v USA, no testy nebolo možné objednať na Slovensko. Vďaka známym sa jej to však podarilo. Keď prišli výsledky, uvedomila si, že takéto dáta by mal mať o sebe každý.

„Od prvej myšlienky prešlo už neuveriteľných 7 rokov. Naše DNA testy sú v každej krajine plne lokalizované, pretože vnímame potrebu čítať o svojich zdravotných predispozíciách v rodnom jazyku. Od založenia firmy ubehlo 5 rokov a máme predaných vyše 10 000 testov DNA a dve investície v celkovej výške 1 250 000 eur,“ hovorí Michaela.

Genetiku si zamilovala

Michaelu a jej manžela fascinovali dlhoročné štúdie a fakt, že vďaka výskumným tímom vedcov z celého sveta si v súčasnosti môžeme dať prečítať svoju DNA aj z malej vzorky slín. „Zdravotné problémy často vznikajú z nedostatočnej prevencie a neskorej diagnostiky. Pochopenie našich génov nám umožňuje zamerať sa na rizikové oblasti zdravia a pomáha predchádzať chorobe alebo aspoň nájsť problém v počiatočných štádiách,“ hovorí  Michaela Šišková.

Michaela je presvedčená, že DNA testy sa stanú štandardom a budú patriť medzi prvé testy pri narodení dieťaťa. „Napríklad Estónsko touto budúcnosťou už žije. Krajina sa rozhodla analyzovať DNA všetkým svojim obyvateľom. Momentálne má svoju DNA analýzu už viac ako 20% populácie. Vo výsledku tak Estónci ušetria obrovské náklady na zdravotnú starostlivosť vďaka včasnej a personalizovanej prevencii a liečbe a najmä zachránia množstvo životov,“ dodáva.

„Vďaka DNA testom často odhalíme riziká, o ktorých by sme sa bežne nedozvedeli. Sme o krok vpred pred možným rizikom. DNA test patrí medzi rozhodnutia, ktoré ak spravíme dnes, môžu nám zajtra zachrániť život,“ hovorí Michaela Šišková.

Výsledky DNA zrozumiteľne

V DNA ERA začínali ako start-up, ktorý priniesol na slovenský trh nový produkt. Priniesli spôsob testovania, ktorý odhalí náchylnosť na choroby, ale aj poradí, koľko kávy je zdravé piť a aké cvičenie je pre daného človeka najvhodnejšie. Podrobná správa hodnotí a vysvetľuje genetické riziko viac ako 100 ochorení, informuje, čo dané ochorenie znamená a ako často sa vyskytuje v populácii. V správe nájdete aj informácie, čo robiť v rámci prevencie.

Skúmavku so vzorkou slín posielajú do certifikovaných laboratórií v Nemecku a Dánsku, kde z nej DNA izolujú. Prostredníctvom vedeckých technológií sa analyzujú jednotlivé polymorfizmy. Výstupným materiálom z laboratória je  tabuľka plná čísel a písmen. „V našom tíme sme vyvinuli na spracovanie surových dát vlastný softvér, ktorý ich dokáže vyhodnotiť. Údaje poskytujú obrovské množstvo informácií, ktoré vďaka dlhoročným vedeckým štúdiám vytvárajú obraz o genetickej predispozícii vzniku rôznych ochorení,“ vysvetľuje Šišková.

Zákazníci prostredníctvom testov často zisťujú svoje predispozície, histamínovú či laktózovú intoleranciu. Výsledky ich častokrát privedú na špecializovanejšie vyšetrenia – kožné či srdcovo-cievne. „Jeden z krásnych príkladov je aj príbeh našej zákazníčky, ktorú čakala operácia. Mesiac pred plánovanou operáciou jej prišli výsledky našej analýzy DNA, kde sa dozvedela, že je nositeľkou mutácie faktor V Leiden. Tá zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.  Rovnako riziková na vznik krvnej zrazeniny je aj operácia. Išla teda s výsledkami DNA analýzy za svojim všeobecným lekárom a aj za hematológom. Kvôli zistenému riziku jej predpísali lieky na riedenie krvi. Aj operačný tím bol pripravený, že takáto komplikácia sa môže vyskytnúť. Pľúcna zrazenina sa nakoniec aj vyskytla. Našťastie, vďaka liekom na riedenie krvi a pripravenosti personálu dopadlo všetko dobre. Veľmi silné boli slová pani doktorky, ktorá viedla operáciu. Hneď po prebratí z anestézy jej povedala – chvalabohu, že ste o tomto riziku vedeli, inak by sme sa tu zrejme už nerozprávali,“ spomína zakladateľka firmy.

Nevzdať sa

Testy DNA ERA boli na slovenskom trhu nový produkt. Presadiť a udržať sa na trhu si stále vyžaduje úsilie. Začínajúcim startup-om odporúča veriť vo vlastný nápad či produkt, pretože vtedy ho viete posúvať ďalej zákazníkom, investorom. „Z môjho pohľadu startupom na Slovensku chýba rizikový kapitál a podpora v úplných začiatkoch. Okrem toho vnímam veľký priestor priamo už na školách, viac inšpirovať a podporovať k tvorbe a realizácii vlastných nápadov. Tam je podpora podnikateľským smerom minimálna až nulová. Nevzdať sa, nenechať sa odradiť. Len keď svojmu nápadu a produktu veríte, viete ho posúvať ďalej zákazníkom, investorom. Je to náročné a zároveň veľmi obohacujúce. A aj keby to nevyšlo, je to úplne v poriadku, pretože skúsenosti, ktoré počas tejto cesty človek nadobudne, sú veľmi cenné,“ myslí si Michaela Šišková.

„Zdravotné problémy často vznikajú z nedostatočnej prevencie a neskorej diagnostiky. Pochopenie našich génov nám umožňuje zamerať sa na rizikové oblasti zdravia a pomáha predchádzať chorobe alebo aspoň nájsť problém v počiatočných štádiách.“

Nedávno spoločnosť expandovala aj na poľský trh. „Momentálne je pre nás veľkou výzvou. Je v porovnaní so Slovenskom a Českom naozaj obrovský, plus mentalita ľudí je úplne odlišná. Zároveň som veľmi vďačná za lokálny tím, ktorý je naozaj skvelý. Jedna z najväčších výziev je neustála edukácia a budovanie povedomia,“ tvrdí Michaela. Spoločnosť DNA ERA v Slovak Business Agency získala viaceré formy podpory. V počiatočnej fáze podnikania konzultovali startup s mnohými odborníkmi, napríklad z oblasti marketingu a účtovníctva. Taktiež boli súčasťou inkubátora, ktorý im pri rozvoji poskytol priestory a komunitu. „Konzultácie boli praktické a cenné. V počiatočných fázach by sme si takéto služby nemohli dovoliť, no zároveň boli dôležité pri rozvoji. Za túto možnosť sme veľmi vďační. Je fajn byť súčasťou podnikateľskej komunity, mnohí zakladatelia si prechádzajú veľmi podobnými štádiami a trápeniami. Pomáha vedieť, že nie ste v tom sami. S mnohými účastníkmi inkubátora sme dodnes v kontakte a stretávame sa,“ uzatvára Šišková.

Viktória Kiripolská
Foto: DNA ERA

Začnite písať