O týchto remeselníkoch by ste mali vedieť


Hoci stále existuje obava, že tradičné remeslo sa pomaly, ale definitívne vytratí, vďaka týmto ľudom, ich zručnosti a ich vášni k materiálom stále žije.

Keramický ateliér DUO

Rodinná dielňa v Galante vyrába dekoračnú, záhradnú a úžitkovú keramiku. V tvorbe prevládajú materiály s úžitkovými a estetickými vlastnosťami – tými sú kamenina a porcelán. Sústreďujú sa na výrobu malých, no zato neopakovateľných sérií. Originálne kusy sú vyrobené na mieru pre konkrétneho klienta. Všetky výrobky sú vyrábané a maľované ručne. Krása práce s keramikou pre všetkých, ktorí v rodinnej dielni pracujú, spočíva v neustálom objavovaní nových možností tvorby a v experimentovaní s materiálmi. Uživiť sa výrobou keramiky je náročnejšie a mnohokrát si to vyžaduje kus sebazaprenia:

,,Ťažké sú najmä začiatky, keď chýbajú skúsenosti, obchodné kontakty a počiatočný kapitál na otvorenie dielne,“ hovorí Miriam Mihaliková z Keramického ateliéru DUO.

https://www.keramickyatelier.sk/

Na mieru vyrábaná keramika.

Na mieru vyrábaná keramika.

Tradičná historická dlažba.

Tradičná historická dlažba.

Historická dlažba

Vďaka Horákovcom z Hliníka nad Hronom sa dodnes vyrábajú cementové dlaždice tradičným spôsobom. Ľubomír Horák nadviazal na rodinnú tradíciu a jeho výrobky nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V jeho dielni nájdete historický stroj zdedený po jeho prastarom otcovi. Historický ručný lis má okolo sto rokov a už štyri generácie vyrába dlaždice presne tak, ako ich vyrábali naši predkovia.

,,Tomuto remeslu sa venujem od detstva, už ako malý chlapec som v dielni brigádoval. Vozil som piesok, cement, učil sa miešať betón a veľa iných prác, ktoré boli súčasťou výroby,“ spomína pán Horák.

Ručný lis na Slovensko priniesol jeho pradedo z Čiech a napriek svojmu „veku“ je v dielni dodnes používaný. Ručná výroba dlaždíc je vzácna, a preto je v súčasnosti po nej dopyt.

https://historickadlazba.sk/

Jankiv siblings

Súrodenci Karolína a Michal z Prešova sa venujú starodávnej technike, ktorú vykonáva len pár ľudí na svete. Reč je o ručnom plisovaní látky. Látku skladajú v rôznych smeroch tak, že na nej vznikajú rôzne tvary, štruktúry, objemy a 3D vzory. Vyrábajú prevažne ručne plisované sukne a tričká s plisovanými aplikáciami. Taktiež poskytujú službu plisovania látok širokej verejnosti, dizajnérom, módnym návrhárom, divadlám, folklórnym súborom či školám. Chuť učiť sa a robiť veci od začiatku naplno im prinieslo želaný výsledok. Záujem o ich tvorbu je vďaka kvalite, odborne spracovaným nadčasovým produktom či oceneniu Zlatá Fatima za najlepší dámsky výrobok, veľký.

,,Naša práca nás obohacuje tým, že je to nekonečný proces nadobúdania vedomostí a zručností, ktoré nám už nikto nevezme. Získavame do rúk reálnu prax, niečo vzácne, niečo, z čoho sa vytvárajú hodnoty a môžeme to v budúcnosti posunúť ďalšej generácii,“ konštatuje Karolína Jankiv, ktorá je víťazkou v kategórii úspešná živnostníčka v súťaži Podnikateľka Slovenska 2020, ktorú vyhlasuje naša agentúra.

https://www.jankivsiblings.com/

Ručne plisované oblečenie.

Ručne plisované oblečenie.

Drevodej

Pracovať s drevom začal Michael Hollý už ako malý, keď s otcom vyrábal veci do domácnosti. Neskôr vyštudoval reštaurovanie dreva a teraz spája tradičné techniky s modernými postupmi. Unikátny atypický nábytok tvorí podľa požiadaviek zákazníka, a to najmä masívne postele, stoly či komody. Práca s drevom je preňho dobrodružstvom. Miluje jeho vôňu, štruktúru a krásu so všetkými nedokonalosťami, ktoré mu dodávajú jedinečnosť a autenticitu. Michael v súčasnosti vníma narastajúci záujem ľudí o kvalitný nábytok, z ktorého dýcha poctivé remeslo. Jeho zákazníci siahajú po prírodných materiáloch, pri ktorých majú istotu dlhej životnosti a zdravotnej nezávadnosti.

,,Myslím, že aj napriek všetkým povinnostiam, ktoré podnikanie prináša, sa na Slovensku remeslom dá živiť, pretože kvalitných a zručných remeselníkov je nedostatok. Dôležité je, aby vás práca bavila a tešili ste sa z každej novej príležitosti.“

https://drevodej.sk/

Trámová posteľ.

Trámová posteľ.

Andrej Irša je rezbárom vyše 30 rokov.

Andrej Irša je rezbárom vyše 30 rokov.

Andrej Irša

Rezbárom je vyše tridsať rokov, hoci jeho pôvodnou profesiou je strojarina. Venuje sa autorskej tvorbe, zákazkovej výrobe a svoje vedomosti šíri prostredníctvom odbornej činnosti. Vedomosti a skúsenosti o drevorezbe získal od akademikov a rezbárov – veľký význam prikladá vedeniu skúsenejšími. Vďaka učiteľom a vynikajúcim majstrom dôverne pozná klasické spôsoby obrábania, čo nebolo jednoduché zvládnuť.

,,Bez učiteľov, majstrov a vzorov je človek odsúdený robiť chyby, ktorým by sa mohol vyhnúť a ušetrenú energiu vložiť do bádania a objavovania. V našom remesle je na to dostatok priestoru, pretože technológie sa neuveriteľne rýchlo vyvíjajú,“ hovorí.

Všetko, čo sa doteraz naučil, obohacuje o niečo svoje. Veď rezbárstvo sa podľa neho dá robiť s jedným nožíkom, celým arzenálom klasických nástrojov, ručne, ale aj s použitím sofistikovaných 3D technológií, s využitím virtuálneho priestoru či CNC strojov.

https://irsa.sk/

Ručne šité pánske topánky.

Ručne šité pánske topánky.

JM bespoke shoes

Nadčasový dizajn, prírodná koža a materiály najvyššej kvality vystihujú tvorbu tejto značky. Juraj Matejík, rodák zo Žiliny, ručne šije elegantné pánske topánky. Okrem topánok nájdete v jeho sortimente aj kožené doplnky zo stopercentnej prírodne vyčiňovanej kože. Jeho 20-ročná prax v umelecko-výrobnej oblasti ručne šitej zákazkovej obuvi a doplnkov, znalosť výrobných techník, materiálov, ako aj trpezlivosť a precíznosť zaručujú najvyššiu kvalitu.

,,Moje vnímanie tvorby je nástrojom, ktorý mi pomáha rásť kultúrne, osobnostne i profesionálne. A okamžitá dobrá spätná väzba po odovzdaní výrobku zákazníkovi mi dodáva dobrý pocit z naplnenia môjho poslania, krásny pocit v duši.“

Viktória Kiripolská
Foto: oslovení podnikatelia

Začnite písať