O týchto remeselníkoch by ste mali vedieť
Hoci stále existuje obava, že tradičné remeslo sa pomaly, ale definitívne vytratí, vďaka týmto ľudom, ich zručnosti a ich vášni k materiálom stále žije.
Keramický ateliér DUO
Rodinná dielňa v Galante vyrába dekoračnú, záhradnú a úžitkovú keramiku. V tvorbe prevládajú materiály s úžitkovými a estetickými vlastnosťami – tými sú kamenina a porcelán. Sústreďujú sa na výrobu malých, no zato neopakovateľných sérií. Originálne kusy sú vyrobené na mieru pre konkrétneho klienta. Všetky výrobky sú vyrábané a maľované ručne. Krása práce s keramikou pre všetkých, ktorí v rodinnej dielni pracujú, spočíva v neustálom objavovaní nových možností tvorby a v experimentovaní s materiálmi. Uživiť sa výrobou keramiky je náročnejšie a mnohokrát si to vyžaduje kus sebazaprenia:
,,Ťažké sú najmä začiatky, keď chýbajú skúsenosti, obchodné kontakty a počiatočný kapitál na otvorenie dielne,“ hovorí Miriam Mihaliková z Keramického ateliéru DUO.
https://www.keramickyatelier.sk/
Historická dlažba
Vďaka Horákovcom z Hliníka nad Hronom sa dodnes vyrábajú cementové dlaždice tradičným spôsobom. Ľubomír Horák nadviazal na rodinnú tradíciu a jeho výrobky nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V jeho dielni nájdete historický stroj zdedený po jeho prastarom otcovi. Historický ručný lis má okolo sto rokov a už štyri generácie vyrába dlaždice presne tak, ako ich vyrábali naši predkovia.
,,Tomuto remeslu sa venujem od detstva, už ako malý chlapec som v dielni brigádoval. Vozil som piesok, cement, učil sa miešať betón a veľa iných prác, ktoré boli súčasťou výroby,“ spomína pán Horák.
Ručný lis na Slovensko priniesol jeho pradedo z Čiech a napriek svojmu „veku“ je v dielni dodnes používaný. Ručná výroba dlaždíc je vzácna, a preto je v súčasnosti po nej dopyt.
Jankiv siblings
Súrodenci Karolína a Michal z Prešova sa venujú starodávnej technike, ktorú vykonáva len pár ľudí na svete. Reč je o ručnom plisovaní látky. Látku skladajú v rôznych smeroch tak, že na nej vznikajú rôzne tvary, štruktúry, objemy a 3D vzory. Vyrábajú prevažne ručne plisované sukne a tričká s plisovanými aplikáciami. Taktiež poskytujú službu plisovania látok širokej verejnosti, dizajnérom, módnym návrhárom, divadlám, folklórnym súborom či školám. Chuť učiť sa a robiť veci od začiatku naplno im prinieslo želaný výsledok. Záujem o ich tvorbu je vďaka kvalite, odborne spracovaným nadčasovým produktom či oceneniu Zlatá Fatima za najlepší dámsky výrobok, veľký.
,,Naša práca nás obohacuje tým, že je to nekonečný proces nadobúdania vedomostí a zručností, ktoré nám už nikto nevezme. Získavame do rúk reálnu prax, niečo vzácne, niečo, z čoho sa vytvárajú hodnoty a môžeme to v budúcnosti posunúť ďalšej generácii,“ konštatuje Karolína Jankiv, ktorá je víťazkou v kategórii úspešná živnostníčka v súťaži Podnikateľka Slovenska 2020, ktorú vyhlasuje naša agentúra.
https://www.jankivsiblings.com/
Drevodej
Pracovať s drevom začal Michael Hollý už ako malý, keď s otcom vyrábal veci do domácnosti. Neskôr vyštudoval reštaurovanie dreva a teraz spája tradičné techniky s modernými postupmi. Unikátny atypický nábytok tvorí podľa požiadaviek zákazníka, a to najmä masívne postele, stoly či komody. Práca s drevom je preňho dobrodružstvom. Miluje jeho vôňu, štruktúru a krásu so všetkými nedokonalosťami, ktoré mu dodávajú jedinečnosť a autenticitu. Michael v súčasnosti vníma narastajúci záujem ľudí o kvalitný nábytok, z ktorého dýcha poctivé remeslo. Jeho zákazníci siahajú po prírodných materiáloch, pri ktorých majú istotu dlhej životnosti a zdravotnej nezávadnosti.
,,Myslím, že aj napriek všetkým povinnostiam, ktoré podnikanie prináša, sa na Slovensku remeslom dá živiť, pretože kvalitných a zručných remeselníkov je nedostatok. Dôležité je, aby vás práca bavila a tešili ste sa z každej novej príležitosti.“
Andrej Irša
Rezbárom je vyše tridsať rokov, hoci jeho pôvodnou profesiou je strojarina. Venuje sa autorskej tvorbe, zákazkovej výrobe a svoje vedomosti šíri prostredníctvom odbornej činnosti. Vedomosti a skúsenosti o drevorezbe získal od akademikov a rezbárov – veľký význam prikladá vedeniu skúsenejšími. Vďaka učiteľom a vynikajúcim majstrom dôverne pozná klasické spôsoby obrábania, čo nebolo jednoduché zvládnuť.
,,Bez učiteľov, majstrov a vzorov je človek odsúdený robiť chyby, ktorým by sa mohol vyhnúť a ušetrenú energiu vložiť do bádania a objavovania. V našom remesle je na to dostatok priestoru, pretože technológie sa neuveriteľne rýchlo vyvíjajú,“ hovorí.
Všetko, čo sa doteraz naučil, obohacuje o niečo svoje. Veď rezbárstvo sa podľa neho dá robiť s jedným nožíkom, celým arzenálom klasických nástrojov, ručne, ale aj s použitím sofistikovaných 3D technológií, s využitím virtuálneho priestoru či CNC strojov.
JM bespoke shoes
Nadčasový dizajn, prírodná koža a materiály najvyššej kvality vystihujú tvorbu tejto značky. Juraj Matejík, rodák zo Žiliny, ručne šije elegantné pánske topánky. Okrem topánok nájdete v jeho sortimente aj kožené doplnky zo stopercentnej prírodne vyčiňovanej kože. Jeho 20-ročná prax v umelecko-výrobnej oblasti ručne šitej zákazkovej obuvi a doplnkov, znalosť výrobných techník, materiálov, ako aj trpezlivosť a precíznosť zaručujú najvyššiu kvalitu.
,,Moje vnímanie tvorby je nástrojom, ktorý mi pomáha rásť kultúrne, osobnostne i profesionálne. A okamžitá dobrá spätná väzba po odovzdaní výrobku zákazníkovi mi dodáva dobrý pocit z naplnenia môjho poslania, krásny pocit v duši.“
Viktória Kiripolská
Foto: oslovení podnikatelia