Odvaha robiť vlastné rozhodnutia


Úspešná škola pre olympijské nádeje – Marianna Makarová Sinclair začala podnikať už na prahu dospelosti. Lebo ako hovorí, na rozbehnutie biznisu neexistuje vhodný vek. Dôležité je mať odhodlanie a využiť príležitosť.

Tú svoju rozpoznala Marianna ako maturantka – podnikanie vtedy rozbehla v oblasti prípravy na prijímacie pohovory na právnické fakulty. „Ako osemnásťroční sme uvideli medzeru na trhu. Prijímacie testy len málo odzrkadľovali vedomosti získané počas strednej školy. Každá právnická fakulta používala inú formu testovania a neexistoval kurz, ktorý by zahŕňal prípravu na väčšinu právnických fakúlt na Slovensku a v Česku. Tak sme začali vyučovať,“ spomína na svoje začiatky dnes už úspešná podnikateľka.

Počas štúdia dostala Marianna ponuku pracovať pre prestížnu britskú jazykovú školu. Štvoro letných prázdnin jej stačilo na to, aby krok za krokom vystúpila po kariérnom rebríčku až na vrchol. „Začala som ako vedúca v tábore a každé leto som bola povýšená, až som napokon ako Centre Manager mala na starosti 900 študentov a 150 zamestnancov.“

V Británii však musela začať odznova, no ani tamojšia nepríjemná byrokracia ju neodstrašila.

„Môj právny background je veľkou výhodou pri zdolávaní takýchto prekážok. Ale spolupracujem aj s kvalitnými profesionálnymi poradcami, lebo nemôžem poznať každý detail. Kto chce mať úspešný biznis, musí sa vedieť dobre orientovať vo svojej sfére, správne narábať s radami poradcov, ale najmä mať odvahu robiť svoje vlastné rozhodnutia.“


Biznis v bazéne

Svoj súčasný biznis vedie spolu s manželom Edwardom Sinclairom, ktorý je bývalým olympionikom a európskym rekordérom. Získal niekoľko medailí na európskych, ale aj svetových šampionátoch. Po ukončení profesionálnej športovej kariéry začal trénovať budúce olympijské nádeje. K jeho zverencom patrí napríklad olympionik James Disney-May a majster sveta a olympionik James Guy.

„Založenie firmy Maximum Performances, ktorá poskytovala motivačné kurzy pre mladých plavcov, bola jednou z jeho aktivít zdieľania skúseností z pôsobenia vo vrcholovom športe.“ Marianna s Edwardom zo začiatku vo firme pracovali len na „pol plynu“, pretože obaja mali aj iné zamestnania.
Z hobby sa však vyvinula práca na plný úväzok.

„Po čase som vycítila potenciál tohto projektu a oznámila som Edwardovi, že mám záujem vybudovať z našej záľuby väčšiu firmu, a že dám výpoveď v prestížnej firme v médiách. Napokon sme si to obojstranne odobrili, pretože, samozrejme, práca s partnerom prináša nielen pracovný risk, ale vplýva aj na dynamiku vzťahu.“

Bol to dobrý ťah. Maximum Performances v súčasnosti poskytuje desiatky rôznorodých plaveckých tréningových sústredení, organizuje zahraničné tréningové pobyty, online výučbu, zabezpečuje osobných trénerov, motivačných spíkrov a aj konzultácie pre športové kluby a školy. Zatiaľ čo Edward zabezpečuje športové know-how, Marianninou doménou sú právne a finančné záležitosti a rozvoj firemných stratégií.

S úsmevom priznáva, že ona sama sa zlepšila v plávaní, ale stále je len rekreačnou plavkyňou. „S obľubou sa pozerám na motýlika, ale plávam rada prsia a kraul.“ Novým koníčkom je pre ňu plávanie s malou dcérkou.

Ženská výzva

Žiadna cesta podnikateľky nie je priamočiara. Marianna sa na svojej profesionálnej ceste síce nestretla s nevýhodným postavením kvôli tomu, že je žena, ale zato stála pred náročnou výzvou ako mladá matka. „Už v tehotenstve a potom s malým bábätkom sú ženské schopnosti multitaskingu podrobené náročnej skúške.“ Na rozhodovanie ženy, ako sa postaviť k podnikaniu počas materstva, vplýva veľa faktorov.

Už samotné podnikanie vidí Marianna ako riešenie osobnej ženskej výzvy. Vlastná firma je výhodou, lebo žene-matke dáva možnosť vlastného časového rozvrhu. „Vďaka flexibilite som bola schopná dojčiť 22 mesiacov a zároveň zvýšiť produktivitu našich firiem.“

Úspešná Slovenka zdôrazňuje, že jej spôsob zosúladenia kariéry a rodiny je len jedným z mnohých. „Každý nech si zvolí to, čo vyhovuje jeho rodine. Dôležité je však, aby spoločnosť vytvorila podmienky, v ktorých voľba možná je,“ dodáva na margo možných riešení.

Andrea Kamenská Beláňová
Foto: Marianna Makarová Sinclair

Marianna Makarová Sinclair – pochádza z Bratislavy, študovala právo na Karlovej Univerzite v Prahe, aj na Law School na Queen‘s University v Belfase. Ako 18-ročná založila vzdelávaciu agentúru Právnik, ako 21-ročná začala pôsobiť na anglickej súkromnej strednej Millfield School. Žije v Londýne, kde spolu s manže lom vedie úspešnú vzdelávaciu agentúru zameranú na šport a fitness.

Začnite písať