Okrasa na váš stromček


Čím ozdobujete svoj stromček? Slovenskými, ručne vyrábanými originálmi, alebo čínskymi plastovými plagiátmi? Naším najväčším výrobcom kvalitných vianočných ozdôb je družstvo Okrasa Čadca.

Viete, ako vyzerá tradičná výroba vianočných ozdôb? Fúkaním sa vytvarujú zo sklenených rúrok zohriatych nad plameňom s teplotou 1 000 až 1 600 stupňov Celzia. Potom sa ručne maľujú a zdobia. Takáto výroba je špecifická a na Slovensku sa na ňu zameriava družstvo Okrasa Čadca. Vianočné ozdoby tu vytvorené vznikajú ako ručná prácu bez využitia strojov, každý kúsok je teda originál. Okrasa Čadca ročne vyprodukuje štyri- až päť miliónov kusov vianočných ozdôb.

Na Kysuciach sa vianočné ozdoby začali vyrábať pred 65 rokmi, keď v roku 1954 vznikla Okrasa najprv ako družstvo invalidov s 26 zamestnancami. Neskôr sa pretransformovala na výrobné družstvo. Pred revolúciou v roku 1989 tu pracovalo približne 350 ľudí. So zmenou spoločenského systému sa všetko zmenilo, záujem o vianočné ozdoby poklesol a bolo treba hľadať nové trhy.

Družstvo ťažké obdobie prežilo, situácia sa postupne zlepšovala až napokon roky 1999 až 2002 boli najlepšími v jeho histórii. Potom trend záujmu o sklenené ozdoby opäť pomaly poklesol a ubúdajú aj kvalifikovaní zamestnanci, ktorých je veľký problém nahradiť.

SLOVENSKÉ VERZUS ČÍNSKE

Hoci aj v okolitých krajinách existujú firmy vyrábajúce sortiment vianočných ozdôb, najväčším konkurentom Okrasy je Čína, ktorá zaplavila trh lacnými plastovými vianočnými ozdobami. A to aj napriek tomu, že nie sú príliš pestré ani kvalitné, a ani oveľa lacnejšie ako tie slovenské – veľké obchodné reťazce ich síce od výrobcov nakupujú veľmi lacno, ale prihadzujú k nim vysoké marže. Tento trend zapríčiňuje, že aktuálne sa na slovenský trh umiestňuje len päť percent vianočných ozdôb z produkcie Okrasy.

Výroba vianočných ozdôb sa v Okrase začína v apríli a končí v novembri. Vyrábať do zásoby sa z nedostatku finančných prostriedkov nedá – kým družstvo dostane peniaze od odberateľov, musí sa financovať samo. Budúcoročnú produkciu vedia odhadnúť až vo februári, keď sa podpisujú nové zmluvy.

Čadčianske výrobné družstvo každý rok investuje do vývoja zhruba tisícky nových vzoriek vianočných ozdôb 15 000 eur. Celkový počet vzoriek už prekročil 12 000. Okrasa má dizajnérske oddelenie, kde sa nové vzory a tiež rôzne škály farieb vymýšľajú podľa módnych trendov a pre potreby rôznych trhov. Veľkým problémom je aj to, že čínski výrobcovia tieto nové vzory skopírujú a obratom svoje výrobky umiestňujú na našom trhu.

Dúfajme preto, že preferencie slovenských spotrebiteľov sa opäť priklonia od nekvalitných čínskych ozdôb na jednu sezónu ku kvalitnej ručnej práci slovenských sklárov, ktorých šikovné ruky obdivuje celý svet.

www.okrasa.sk


Sklárstvo má na Slovensku vyše 600-ročnú tradíciu. Rozvoj technológií spracovania skla znamenal vznik sklární aj na Slovensku, konkrétne na Kysuciach. V sklárskom odvetví sa v poslednom období darí najmä výrobe technického skla, pričom výroba úžitkového skla, kam patrí aj výroba vianočných ozdôb, neustále klesá. Slovensko tak kopíruje celosvetový trend ďalšieho rastu objemu výroby technického skla (ktorého celú tretinu odoberá automobilový priemysel) na úkor úžitkového skla.

Peter Drengubiak

Foto: Okrasa Čadca

Začnite písať