Nový život na doske


Hoci MAREK KUSENDA vyštudoval matematicko-fyzikálnu fakultu, medzičasom zakotvil na úplne inom brehu. Vedie Neonmars – najväčší špecializovaný paddleboardový obchod na Slovensku. Na koronakrízu sa nesťažuje. Práve ona prebudila väčší záujem o individuálne športy. Aj o paddleboarding.

Máte za sebou veľký životný skok. Z korporátu do podnikania, navyše v úplne inom odbore, ako ste vyštudovali. Ako k tomu došlo?

V pôvodnej práci, ktorá vôbec nebola zlá, som mal pridelenú robotu. Tú som si rýchlo spravil a potom som sa nudil. Zožieralo ma, že nemôžem popri tom robiť aj iné veci. A tak som sa dostal do bodu, keď som nemal čo ponúknuť. Tá práca mi už nič nedávala. Nevidel som budúcnosť a dal výpoveď.

A ako do toho zapadá paddleboarding?

Najskôr som jazdil len tak pre zábavu. Po výpovedi som mal oveľa viac času venovať sa paddleboardingu. Tým sa to začalo. Najprv sme robili nejaké akcie, len pre kamarátov. Začali sme v jednom ski-servise s predajom boardov. Snažili sme sa o propagáciu tohto športu na Slovensku. Potom som si povedal, že by som skúsil vybudovať najlepšiu predajňu na Slovensku. Padlo rozhodnutie, išli sme do toho. Musíme však povedať, že naozajstnými pioniermi tohto športu u nás boli chalani z Windsurfer magazínu, ktorí ešte dávno pred nami organizovali kultové preteky na Dunaji.

Paddleboarding

Paddleboarding

Čo to vlastne paddleboarding je?

Je to vodný šport, pri ktorom sa jazdí na špeciálnom paddleboarde – na pokojnej hladine, na riekach, na mori. Jazdec stojí a vpred ho poháňa dlhé pádlo. Je to šport ako každý iný, ale ak chcete, je to aj relax. Záleží na tom, čo si vyberiete. Používa sa aj označenie SUP – Stand Up Paddling.

Kedy zakotvila táto zábava na Slovensku?

My sa tomu venujeme asi päť rokov. Dávno predtým sme jazdievali na windsurfingových doskách postojačky alebo posediačky s pádlom. Ani sme nevedeli, že je to nejaký šport. Na prvý pohľad sa nám najprv naozajstný paddleboarding zdal nudný, možno málo akčný, ale keď sme ho vyskúšali, zistili sme, že to vôbec nie je pravda. Je to čosi ako turistika či cykloturistika. Objavujete nové miesta, často také, kam by ste sa inak vôbec nedostali. Z vody máte iný pohľad na okolie. A celkom dobre si môžete zatrénovať, ak chcete. Komu by to nestačilo, môže si vyskúšať akčnejšie formy – surfing paddleboarding alebo jazdu na divokej vode.

Sú u nás vhodné podmienky na jazdenie?

Určite áno. Potrebujeme vodnú plochu a tých je po celom Slovensku dosť. Máme aj krásne rieky. Dokonca sa dajú využiť aj zavlažovacie nádrže na vodu v horách, ktoré sa v zime používajú ako zásobník vody na umelé zasnežovanie.

Čo treba urobiť, aby sa paddleboarding rozšíril medzi väčší počet ľudí?

Každý nový šport potrebuje infraštruktúru, zanietených ľudí, ktorí sa mu budú venovať, rozvíjať ho, ťahať k nemu ďalších záujemcov, deti. Aj požičovne, ale i podporu samospráv, ak hľadáme miesta, kde sa budeme stretávať. Robíme, čo sa dá, aby sme tento šport spropagovali a rozbehli ešte viac. Niekedy je to boj s veternými mlynmi, ale my to vnímame ako pridanú hodnotu k nášmu biznisu. Radi by sme napríklad dotiahli do konca projekt „telesná výchova na vode“. Myslím, že to by deti bavilo.

Marek Kusenda, majiteľ najväčšieho paddleboardového obchodu na Slovensku

Marek Kusenda, majiteľ najväčšieho paddleboardového obchodu na Slovensku

Takže vidíte potenciál rozvoja?

Áno, ale keď to porovnám s inými krajinami, využitie je ťažkopádnejšie. Keď sa chceme posunúť vpred, často dostávame negatívne stanoviská, čelíme zákazom, nedostaneme povolenie. Pritom vidíme, že v zahraničí funguje spolužitie viacerých športov či aktivít na vode bez problémov. Samozrejme, ak sa rešpektujú pravidlá. Nám by veľmi pomohlo, keby sme mali dobré zázemie pre všetkých, ktorí majú tento šport radi.

Aké disciplíny má paddleboarding na vrcholovej úrovni?

Technické preteky na trati do 3 km, ktoré jazdcov preveria komplexne. Štartuje sa väčšinou na brehu, na trati sú bójky alebo prírodné prekážky, ktoré musíte oboplávať, odjazdiť predpísaný počet kôl. Vyžaduje si to súhru kondície, taktiky, pádlovacích a rovnovážnych schopností, šikovnosti jazdiť v skupine, zvádzať súboje. Ďalej existuje šprint na 200 metrov, vytrvalostné preteky až do 21 km, štafetové preteky, SUP surfing, preteky na divokej vode. Konajú sa majstrovstvá sveta, vyzerá to tak, že časom by sa mohol paddleboarding objaviť aj ako ukážkový šport na OH. A existuje aj slovenská reprezentácia.

Jazdí sa aj na divokej vode, na kanáloch pre vodných slalomárov?

Jazdí, ale je to pre tých najlepších či najodvážnejších. Používa sa trošku iná výbava – board s menšími plutvičkami, vesta, prilba, bezpečnostný popruh… Aj my sme boli jazdiť na kanáli v Čunove alebo iných vodnoslalomárskych kanáloch. Dokonca i na divokej vode na rieke Soči. V tomto smere je zaujímavý prielom Hornádu.

Ako vznikol názov Neonmars?

Je to jednoduché. Na vode hýrime farbami, oblečenie i boardy svietia ako neón. No a mars je inšpirovaný tým, že najradšej objavujeme nedostupné miesta, akoby sme dobývali Mars. Je to ľahko zapamätateľná kombinácia slov.

Špecializovaný obchod Neonmars

Špecializovaný obchod Neonmars

Fungujete len pár sezón, ako sa e-shopu darí?

Prepracovali sme sa medzi najväčšie predajne na Slovensku, predávame kvalitné a nami overené produkty. Najväčšie benefity však vidím inde. Už pred kúpou poskytujeme poradenstvo, servis, máme náhradné dielce. Stáli zákazníci majú u nás zľavy. Snažíme sa podieľať na vývoji nových produktov, našimi názormi a skúsenosťami do určitej miery ovplyvniť výrobcov. Počúvame aj názory zákazníkov, ich spätnú väzbu, tvoríme komunitu. Takúto komplexnú starostlivosť o zákazníka považujeme za mimoriadne dôležitú. Pracujeme na otvorení e-shopov v Česku, Nemecku, Maďarsku a Poľsku. Veríme, že sa to podarí.

Aké sú benefity paddleboardingu?

Obrovskou výhodou je, že je to aktivita pre celú rodinu. Všetci spoločne strávia čas na čerstvom vzduchu, žena sa na boarde opaľuje alebo si zacvičí jogu, muž vyrazí na prieskum neobjavených miest, deti sa s doskou hrajú, jazdia na nej, skáču z nej, jašia sa. Duševná pohoda a relax sa dopĺňajú so zdravým pohybom. Dokonalá aktivita na dovolenku. Kto sa tomuto športu venuje pravidelne, môže sa deliť o zážitky v partii, cestovať, objavovať nové miesta, jazdiť celoročne.

Takže je to celoročný šport?

Samozrejme, že leto je kľúčové, ale my skalní vieme, že najkrajšie jazdy sú na jeseň a na jar. Ľudí je menej a príroda je vtedy naozaj krásna. Úplne iná ako v lete. My chodievame jazdiť aj v zime, občas presekávame aj ľad, aby sme sa niekam dostali. A to je zasa celkom iný zážitok.

Aký prínos ponúka SUP z fyziologického hľadiska?

Zlepšuje sa koordinácia, vytrvalosť, sila, rovnovážne schopnosti. Vďaka tomu je to vhodná aktivita na regeneráciu po zraneniach, pretože okrem veľkých svalov sa zapájajú aj vnútorné menšie svaly, ktorých posilnenie je pre návrat po zranení mimoriadne dôležité.

V predajni si vyberiete zo širokého sortimentu produktov

V predajni si vyberiete zo širokého sortimentu produktov

Momentálne ste členmi Inkubátora NPC. Ako ste sa dozvedeli o tejto možnosti?

V úplných začiatkoch firmy som robil veľa vecí úplne sám. Raz večer som sedel za počítačom a čosi dorábal. Ponuka na mňa vyskočila na Facebooku. Povedal som si, že je to skvelá príležitosť, ako sa aspoň trošku socializovať a využiť bezplatné workshopy, niečo sa naučiť. To bol začiatok našej spolupráce s NPC.

A Inkubátor?

Práve na workshopoch som sa dozvedel aj o tejto možnosti. Požiadal som o členstvo vo fyzickom Inkubátore a neľutujem. Od začiatku sme mali mentora, využívali sme služby odborníkov. Pre nás to je obrovská pridaná hodnota. Keď sme niečo potrebovali, nemuseli sme zháňať odborníka – dostali sme ho k dispozícii bezplatne. A to bolo super.

Čo všetko ste riešili?

Právne veci, sociálne siete. Google marketing, ľudské zdroje. Ako firma rastie, musíme reagovať, učiť sa nové veci. Odporúčam každému, aby využil takéto služby. Oplatí sa to.

Prokop Slováček
Foto: Ondrej Irša

Inkubátor NPC – fyzické alebo virtuálne členstvo

V prípade fyzického členstva získajte moderné kancelárske priestory v biznis centre a k tomu nonstop prístup do priestorov po dobu maximálne troch rokov. K tomu neobmedzené networkingové príležitosti, mentoring s expertom z praxe a množstvo konzultácií na biznis témy, ako sú účtovníctvo, marketing, financie a pod., a k tomu, samozrejme, pravidelné meranie a hodnotenie progresu vášho podnikania.

Virtuálne členstvo je určené pre MSP do troch rokov od založenia, ktoré nemajú záujem o fyzické priestory inkubátora NPC. Získajte virtuálny online priestor a balík podporných služieb, ako sú neobmedzené networkingové príležitosti, mentoring s expertom z praxe a množstvo konzultácií na biznis témy, ako sú účtovníctvo, marketing, financie a pod., a k tomu, samozrejme, pravidelné meranie a hodnotenie progresu vášho podnikania.

Viac sa dozviete na stránke www.npc.sk

 

Začnite písať