Päť krokov na podporu kreativity vo vašej firme

Stáť v súčasnosti na čele fungujúcej a napredujúcej firmy je vo svete obchodu pomaly väčším úspechom ako takúto spoločnosť založiť takpovediac z ničoho. Za takýmto úspechom sa najčastejšie skrýva skupina odhodlaných ľudí na správnom mieste a najmä unikátny prístup k firme a jej zamestnancom s vysokým prízvukom na podporu kreativity v pracovnom prostredí. Kreativita je totiž jedným z najdôležitejších základov správne fungujúcej spoločnosti, ktorá má v súčasnosti akékoľvek ambície o ďalší profesionálny posun a inovácie. Práve preto Vám v tomto článku prinášame 11 jednoduchých, ale aj náročnejších krokov na rozvíjania tohto prístupu vo Vašich firmách.

1 . Motivujte

Nezabúdajte, že najlepší zamestnanec je motivovaný zamestnanec. Ako sa hovorí: „Jeden motivovaný vôl prekoná troch apatických géniov.“ Nadväzujte pozitívne vzťahy so zamestnancami, zistite si, čo ich zaujíma a baví a hlavne, čo ich motivuje. Na niekoho platí len zvýšenie platu, pre niekoho to ale môžu byť pokojne dni voľna navyše alebo akékoľvek rôzne benefity od vstupeniek do posilňovne až po lístky na rôzne podujatia. A v neposlednom rade určite poteší aj regál s maškrtami :).

2. Dbajte na názory zamestnancov

Nezatracujte ani na prvý pohľad netradičné nápady prv ako nad nimi seriózne pouvažujete. Niekedy sa totiž z toho najväčšieho extrému môžu vykľuť tie najlepšie nápady. Navyše ak človeka s jedným zlým nápadom pošlete preč s negatívnou reakciou, je možné, že sa už sám od seba nikdy so žiadnym novým nápadom neprihlási.

3. Brainstorming

Ak neviete o čo ide, okamžite si to naštudujte a začnite praktizovať. V ideálnom prípade sa skúste riadiť pravidlami brainstormingu aj počas každodenných aktivít vo firme. Nereagujte negatívne na nápady a dajte kreatívnemu zmýšľaniu voľný priebeh. Vymedzte si čas a vytvorte vhodné podmienky na brainstorming a výsledky sa určite dostavia.

4. Myslite aj na seba

Ste nedeliteľnou súčasťou firmy, a preto sa snažte podporovať aj vlastnú kreativitu. Noste so sebou zápisníček alebo použite aplikáciu v telefóne, ktorá Vám umožní kedykoľvek a rýchlo zapisovať všetky Vaše nápady. Vďaka tomuto kroku sa už nikdy nestane, že by ste ľutovali, že ste si ten „miliónový“ nápad niekam nezapísali.

5. Prestávky

Žiadny človek nie je stroj, ktorý dokáže pracovať bez prestávky. Ak Vás súri deadline, no vidíte, že nové nápady prichádzajú veľmi pomaly určite myslite aj na prestávky. Otvorte okná v kancelárie alebo sa choďte poprechádzať na čerstvý vzduch. Ak nezaberie ani prestávka je najvyšší čas skončiť a v práci pokračujte až keď budú zamestnanci opäť pri zmysloch.

Tento článok vznikol v spolupráci s firmou MEDCOM, odborníkom z odvetvia vybavení predajní.

Začnite písať