Podnikateľ by sa mal obklopiť ľuďmi, ktorí ho dopĺňajú
Irma Chmelová, jedna z najúspešnejších začínajúcich podnikateliek Slovenska 2013, podniká srdcom. V roku 2012 založila firmu ProSenior, tzv. sociálny podnik, ktorého hlavným poslaním je zlepšiť starostlivosť o seniorov. Tento unikátny projekt na Slovensku je síce na trhu len krátko, ale o to viac na seba upozorňuje svojim jedinečným charakterom.
Patríte medzi najlepšie začínajúce podnikateľky Slovenska za rok 2013. Čo pre vás toto ocenenie znamená v osobnom živote a čo si myslíte, že prinesie do toho profesného?
Ocenenie ma v prvom rade veľmi potešilo. O to viac, že samotné udeľovanie ceny sa uskutočnilo na moje narodeniny :). Som rada, že môj nápad zaujal a zároveň vďaka oceneniu získal aj širšiu medializáciu. Dodalo mi to energiu v projekte intenzívne pokračovať ďalej.
Po rokoch strávených vo verejnom sektore, čo alebo kto vás motivoval podnikať?
Predtým, ako som sa rozhodla podnikať, som pracovala pre Európsku investičnú banku. Mala som na starosti veľký projekt, určený na podporu malého a stredného podnikania. Pri práci v banke som však mala často pocit, že by som chcela robiť niečo konkrétnejšie, kde by som jasne videla výsledok mojej práce a pozitívny dopad na spoločnosť a jednotlivých ľudí. Vadila mi tiež veľká byrokracia. V tom čase som sa spoznala s ľuďmi, ktorí rozbehli start-upy v rôznych oblastiach – boli to veľmi inšpirujúce príbehy, ktoré ma prinútili rozmýšľať nad podnikaním. Veľa z nich začínalo prakticky od nuly. Prišli s dobrým nápadom a dnes niektorí pôsobia po celom svete.
Neskôr som sa od môjho terajšieho spoločníka vo firme, Ladislava Kossára, dozvedela o sociálnom podnikaní, teda akomsi podnikaní so srdcom, kde je hlavným cieľom podnikateľa zlepšiť nejaký sociálny alebo environmentálny problém, nie zisk. Takýto druh podnikania sa mi veľmi pozdával.
Dá sa teda povedať, že to bol start-up?
Definícii slova start-up je veľa a niekedy mám pocit, že sa dnes start-upom nazýva takmer akýkoľvek nový podnik. No z môjho pohľadu by v prípade start-upov malo ísť o inovatívne firmy, ktoré majú veľký potenciál na expanziu. ProSenior je skôr spoločensky prospešný podnik („sociálny podnik“). Takýto podnik je prostriedkom k dosiahnutiu verejne prospešných cieľov a jeho hlavným poslaním je spoločenský dopad, nie generovanie zisku.
Váš „sociálny podnik“ ste začali budovať v atmosfére doznievajúcej svetovej krízy. Ako vyzerali začiatky? Kde vlastne vznikol nápad vytvoriť špecializovanú web stránku pre seniorov?
Dlhodobo sme sa s mamou starali o starých rodičov a aj vďaka môjmu dlhšiemu pobytu vo Švédsku som vedela, aké zaujímavé pomôcky vo svete existujú, pričom u nás sa nedali kúpiť. Najprv som ich začala nosiť starým rodičom a keďže ich reakcia bola veľmi pozitívna, jedného dňa mi napadlo, že by bolo skvelé sprostredkovať tieto pomôcky aj iným ľudom na Slovensku. Zároveň som si uvedomovala, koľko problémov majú seniori. Často sú to ich deti alebo vnúčatá, ktoré im najviac pomáhajú a majú teda tiež potrebu získavať rôzne informácie, nielen o produktoch pre seniorov, ale aj o rôznych službách.
A tak vznikol nápad založiť portál pre seniorov a ich opatrovateľov, kde by mohli nájsť praktické pomôcky, informácie a rady.
Keď som v lete 2012 odišla z banky, začala som intenzívne pracovať na tomto projekte. Pomohlo mi asi aj to, že som bola pod časovým tlakom, keďže sme sa so spoločníkom dohodli, že webstránku musíme spustiť najneskôr koncom októbra, aby sme stihli vianočné nákupy. A tak sme pracovali intenzívne od rána do večera, aj po víkendoch a webstránku sme naozaj spustili v rýchlom čase. Nešlo iba o jej dizajn, ale napríklad aj o to, dohodnúť všetko potrebné s dodávateľmi, právne náležitosti firmy a pod.
S akými prekážkami sa boríte teraz? Podľa vašich skúseností, majú malí a strední podnikatelia vytvorené na Slovensku priaznivé a slušné podmienky na prácu?
Malí a strední podnikatelia to z môjho pohľadu nemajú na Slovensku vôbec jednoduché. Napríklad administratívna záťaž na Slovensku je hrozná. Stále tu vládne obrovská byrokracia. Úrady nie sú prepojené. Notársky overené obchodné výpisy musíte nosiť kam sa pohnete, to je úplne absurdné. Nemôžem to ani porovnávať s takým Švédskom, kde notári pomaly ani neexistujú.
Podnikateľ u nás navyše žije stále v strese, či neporušuje nejaký nový zákon. Každý úradník sa odvoláva na formulku „neznalosť zákona neospravedlňuje“, ale je to smiešne. Podnikateľ nemôže tráviť pol dňa sledovaním všetkých novelizácií a predpisov. Napriek tomu, že mám vyštudovanú ekonómiu a základy práva, v predpisoch tohto štátu sa neviem zorientovať.
Nedávno sme v Bratislave otvárali obchod a trvalo mi vyše mesiac a množstvo konzultácií s inými podnikateľmi, nehovoriac o nákladoch s tým spojenými, vybaviť všetky povolenia a vôbec zistiť, čo vlastne človek musí všetko vybaviť. Tiež ma netešia rôzne byrokratické nezmysly, ako recyklačné poplatky či projekty na ochranu osobných údajov, ktoré malú firmu nepomerne zaťažujú, keďže si na všetko musí najať externých odborníkov. Dúfam, že sa postupne na Slovensku zmení názor na podnikateľov. Niekedy mám totiž pocit, že si tu veľa ľudí myslí, že keď podnikáte, tak ste zlodej. Našťastie práve kultúra start-upov medzi mladými ľuďmi postupne búra tieto stereotypy a snáď sa ešte aj ja dožijem pozitívnej zmeny v tomto smere.
Môže vlastne na Slovensku prosperovať internetový obchod pre seniorov?
Môže, i keď to nie je jednoduché. Práve preto naše produkty distribuujeme aj cez iné kanály ako cez e-shop, napríklad cez zdravotnícke potreby alebo iné obchody, vrátane nášho vlastného kamenného obchodu v Bratislave.
Kam sa chystáte posunúť?
Chcela by som časom aktivity rozšíriť aj do iných krajín a nebyť taká závislá od Slovenska. Zároveň plánujeme webstránku rozšíriť o mnohé ďalšie funkcionality, informácie i produkty. Rada by som tiež otvorila nové obchodíky a ideálne v nich zamestnala seniorov, respektíve ľudí v pred-seniorskom veku, ktorí si ťažko hľadajú zamestnanie, práve kvôli veku. Tiež sa snažíme robiť rôzne prospešné aktivity, ako napríklad bezplatné IT školenia pre seniorov.
Na základe vlastných skúseností, vedeli by ste začínajúcim alebo aj etablovaným podnikateľom/kám poradiť, dať nejaký užitočný podnikateľský tip.
Určite odporúčam obklopiť sa správnymi ľuďmi, teda ľuďmi, ktorí majú iné, komplementárne schopnosti, ako máte vy, ako zakladateľ firmy. V tomto som mala šťastie ako na môjho spoločníka, tak aj na moju kolegyňu. Tiež odporúčam spustiť pilotný projekt čo najrýchlejšie a otestovať si na zákazníkoch, čo funguje a čo nie. Veľa ľudí niečo pripravuje v garáži rok-dva a potom projekt spustia a zistia, že o produkt nie je taký záujem, ako si mysleli.
Bojíte sa staroby?
Vzhľadom na to, že si až príliš dobre uvedomujem, čo môže staroba znamenať a stretávam sa s touto témou každý deň, mám veľký rešpekt pred starobou a snažím sa na ňu pripraviť. Určite myslím na toto, zatiaľ ešte vzdialené obdobie môjho života oveľa viac, ako moji rovesníci. Myslím si však, že to nie je na škodu, práve naopak. Napríklad sa aj preto snažím žiť svoj život tak, aby som na „staré kolená“ neľutovala, že som niečo neurobila alebo nezažila, keď som mohla.
Nesplnený sen:
Snažím sa postupne plniť si všetky svoje nesplnené sny a zatiaľ sa mi to celkom darí. Je podľa mňa dobré plniť si ich postupne a vždy mať nejaké v zálohe, aby sa mohol človek vždy na niečo tešiť.