Podnikateľka Slovenska 2015: Každý jeden produkt testujem najskôr na sebe

Prvá dáma biznisu za minulý rok, Želmíra Komorechová, vyštudovala biochémiu. Synovec, triatlonista, jej vnukol nápad, aby využila svoje znalosti a skúsila vyrobiť niečo, čo by mu dodalo pri fyzickej námahe viac energie. Z experimentov s namiešaním športových výživových doplnkov postupne vzišla úspešná firma Kompava, ktorá na slovenskom aj zahraničnom trhu pôsobí neuveriteľných 14 rokov. Na Slovensku začínali ako priekopníci.

Kedy ste sa začali zaujímať o zdravú výživu?

Vzťah k zdravej výžive sa u mňa rozvíjal už počas štúdia na univerzite. Počas materskej dovolenky som sa koncentrovala na dovoz špeciálnej detskej stravy vyrobenej z čistých surovín a v roku 2002 som sa rozhodla využiť všetky nadobudnuté znalosti a poznatky na vývoj športovej výživy.

Začali ste teda podnikať.

Na začiatku podnikania som chcela vytvoriť kolekciu športových výživových doplnkov, ktorou by sme uspokojili každého športovca. Pomáhali mi skúsenosti, ktoré som mala z vlastného športovania. Niekoľko rokov som trénovala športovú gymnastiku. Udržať si limitovanú váhu počas celého detstva a puberty nie je jednoduché. Vydávať dennodenne energiu a prísne sa obmedzovať v jedle si vyžaduje veľké sebazaprenie. To platí takmer pre každého športovca. Bežnou stravou všetku potrebnú energiu nedoplníte. A telu nemôžete iba brať, musíte mu i vrátiť.

Pustili ste sa do výroby doplnkov stravy. Je proces ich vývoja náročný?

Vyhovieť všetkým športovcom si vyžaduje veľký sortiment produktov s extra cielením. Každý náš produkt má svoju históriu, každý je osobitý a každý mal iný podnet na vznik. Najskôr príde potreba, potom analýza a potom tvorba receptúry. Medzi tým veľa hodín hľadania informácií, štúdia a vzdelávania.

25314685800_2e4d8a978d_z

Aké produkty ste vyrábali na začiatku a aké vyrábate dnes? Zmenila sa nejakým spôsobom ponuka?

Za 14 rokov existencie sme vytvorili 70 rôznych produktov, z ktorých 99 % máme v ponuke aj dnes. V začiatkoch sme do portfólia zaradili hlavne základné produkty, ktoré potrebujú športovci na ochranu organizmu, doplnenie živín a energie a podporu výkonu. Neskôr sa zaradzovali produkty, ktoré preventívne slúžia na ochranu jednotlivých častí organizmu, či sú to kĺby, svaly, gastrointestinálny trakt, imunitný alebo kardiovaskulárny systém.

Väčšina je nastavená tak, že aj po 14 rokoch nie je potrebné meniť ich zloženie. Dokonca máme výrobky, ktoré nemajú konkurenciu na Slovensku ani vo svete: vysokonutričná kĺbová tyčinka (Joint bar), nízkosacharidová tyčinka (Welness bar), kapsulovaný výrobok na ochranu GITu (Vitamín U), produkt na viazanie skrytých i voľných tukov (Fit Chitosferín).

Sú iba pre športovcov?

Nielen pre športovcov ale i bežných konzumentov a každého, kto si chce zdravie udržať čo najdlhšie a kto sa o seba stará. Produkty sú vyrábané za prísnych bezpečnostných podmienok a na bezpečnosť produktu sa môžu spoľahnúť i registrovaní športovci a profesionáli.

Navrhujete ich sama?

Pri zrode väčšiny výrobkov som stála ja. Niektoré sú jednoduché, niektoré veľmi zložité. Tie zložitejšie si vyžadujú veľa štúdia, poznania, správny vývojový tím. Pri vytváraní niektorých produktov som spolupracovala so špičkovými športovcami, trénermi a odborníkmi. Máme aj produkty, na ktorých sa podieľali lekári a odborníci na výživu. Dokonca máme výrobok, AcidoFit, za ktorý nám lekárske konzíliu udelilo „Zlatú inchebu“.

Testujete výživové doplnky aj sama na sebe?

Každý jeden produkt skôr ako dám testovať rôznym osobám, testujem ja prvá, potom moja rodina.  Nikdy by som nedopustila, aby som poškodila niekomu zdravie. Mnohé skúšky produktov, ktoré zo začiatku boli nevyhovujúce, ma priviedli k takým poznatkom a úpravám na receptúrach, na ktoré teoretizovaním nemáte šancu prísť. Dnes tieto produkty prinášajú ľuďom najväčší úžitok.

Kde beriete po toľkých rokoch inšpiráciu?

Inšpirujú ma nedosiahnuteľné výsledky a túžba legálneho zvyšovania ľudského potenciálu. Snažíme sa veci robiť stále lepšie, mať stále lepších ľudí okolo seba a aj vďaka ním dosahovať lepšie výsledky.

Dá sa aj v doplnkovej strave hovoriť o trendoch?

Tak, ako v móde, aj v našom odvetví výživa napreduje a odráža pokrok a vymoženosti doby. Vznikajú nové ingredienty, nové potraviny a nové zložky, vďaka ktorým sa hranica športových limitov posúva vpred. Dnes sú v trende doplnky, ktoré nahrádzajú všetky prehrešky stravy, doplnky zrýchľujúce a zľahčujúce výkony, doplnky eliminujúce negatívne a vedľajšie účinky niektorých liekov.

Podnikáte už pár rokov. Vidíte zmenu v myslení ľudí, čo sa týka starostlivosti o zdravie?

Áno, za posledných 10 rokov sa myslenie ľudí veľmi zmenilo. Ľuďom záleží na tom, ako vyzerajú. Chcú byť zdraví a starajú sa nielen o seba ale i celú rodinu. Cez víkendy navštevujú športové podujatia a vyhľadávajú také, kde súťaží celá rodina. Dokonca i takí ako IT pracovníci si ráno privstanú do fitka a do práce idú s hlavou resetovanou, plnou endorfínov.

Firmy, ktorým záleží na svojich zamestnancoch uprednostňujú benefity so športovým charakterom a firemné akcie so športovým vyžitím. Zdravý zamestnanec prináša firme stabilitu, rast a napĺňanie cieľov.

Keď hovoríte o stabilite, zažili ste obdobie, keď sa vám nedarilo?

Áno. Aj my sme mali krásne obdobie ale i obdobie, kedy sme nemali ďaleko od skončenia. V čase krízy v rokoch 2010 -2011 sme išli úplne na minimum. Ekonomika sa takmer zastavila, doplnky výživy bolo to posledné, čo ľudí zaujímalo, na čo im ešte z financií zostalo. Vtedy som aj ja spoznala pravú priateľskú tvár. Počas krízy ma podržal manžel a niektorí pracovníci z Kompavy. Tí u mňa pracujú dodnes a ja som im nesmierne vďačná.

Nechýba vám pôvodná profesia?

Nie. Myslím si, že práve biochémia je to, čo potrebujem najviac, aby som dokázala vytvoriť taký funkčný produkt, ktorý bude spĺňať všetky bezpečné, funkčné a chuťovo akceptovateľné parametre. Vytvoriť koncentrátové formy doplnkov z výťažkov potravinových zložiek nie je jednoduché. Vyžaduje si veľké znalosti v oblasti biochémie, biológie, anatómie a fyziológie. A toto všetko je potrebné zlúčiť do produktu, ktorý musí chutiť a byť dostupný tak pre deti, ako i ľudí s rôznymi zdravotnými obmedzeniami.

Vyvážate aj do zahraničia? Ako sa vám tam darí?

Predaj našich produktov sústreďujeme hlavne na Slovensko, Českú republiku, Rakúsko a Moskvu. Naši konzumenti sa periodicky vracajú k produktom. Ak si kúpite ten istý produkt aj druhýkrát, svedčí to o jeho úžitkovosti i funkčnosti. A pre výživové doplnky to platí dvakrát.

Plány do budúcna?

Vzhľadom na stále vyšší záujem zo zahraničia, pripravujeme prezentovať Kompava produkty na Európskom trhu. V Gruzínsku chceme vybudovať výrobný závod, ktorý bude vyrábať naše produkty pre východný trh. Portfólio produktov budeme stále rozširovať o produkty s vysokou pridanou hodnotou.

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľkám?

Odhodlať sa, byť silná a pracovať na sebe. Čo to znamená? Nedať sa obmedzovať a krok za krokom napĺňať svoje sny a túžby. Zbaviť sa strachu, obáv a obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi. Cesta je ťažká a kľukatá, ale schodná. Všetko sa dá, len treba chcieť mať nezlomnú vôľu a vytrvalosť. Analyzovať svoje činy, svoje výsledky, byť sama sebou. A nezabúdať, že aj vy ste VIP.

A na ktorú časť vášho podnikania ste najviac hrdá?

Na vývoj. Produkt dáva charakter vašej firme, odlišuje vás od konkurencie a v konečnom výsledku každý produkt je „vaše dieťa“. Ja ich mám za 14 rokov 70.

Stali ste sa absolútnou víťazkou súťaže Podnikateľka Slovenska. Ako hodnotíte túto súťaž a aké sú vaše pocity z víťazstva?

Do súťaže ma prihlásila naša PR agentúra. Myšlienka vznikla pri otvorení nášho spiroergometrického centra v Žiline. Zaslali sme prihlášku, zodpovedali otázky. Po niekoľkých dňoch nás vo firme navštívili veľmi príjemné pracovníčky z SBA a následne prišlo prvé prekvapenie, nominácia medzi 3 najlepšie podnikateľky. Ešte stále som to nebrala na veľkú váhu, hoci som pocítila veľké napätie a vzrušenie. Nasledovalo filmovanie, fotenie a rozhovory.

K tomu pozvánka na gala večer v hoteli Devín. Zoznamovanie, predstavovanie, oceňovanie. A keď prišlo aj to absolútne ocenenie, zachvátila ma tréma a zároveň veľký pocit neuveriteľného šťastia. Vo finále bolo 9 žien, 9 nádherných výnimočných príbehov. Hold patrí každej. Ak by som aj nevyhrala, aj tak by som bola šťastná. Zúčastniť súťaže sa oplatí už len kvôli ľudom, ktorí ju organizujú. Všetko bolo  nádherne pripravené.

Želmíra Komorechová

  • Počas materskej dovolenky sa zaoberala detskou dojčenskou stravou.
  • Neskôr pracovala v manželovej firme, kde získala poznatky z oblasti fortifikácie potravinových a farmaceutických výrobkov.
  • V roku 2001 začala pripravovať športové výživové doplnky, ktoré na Slovensku v tej dobe nik iný nepripravoval.
  • Vo firme vytvorili 70 rôznych produktov na podporu športového výkonu, regeneráciu, ochranu organizmu a posilnenie zdravia.
  • V roku 2016 získala titul Podnikateľka Slovenska 2015 a vyhrala aj kategóriu Vynikajúca podnikateľka.

Rozhovor pripravila Jana Katreniaková

Začnite písať