Podnikavé deti
Niekto predáva podomácky vyrobené produkty po susedoch alebo kamarátoch, aby si zarobil na nový mobil či počítač. Iný už v útlom veku začína vedecky bádať a sníva o kariére vynálezcu. Ďalší testuje hračky na YouTube. No jedno majú spoločné – podnikavosť. A tá im v mnohých prípadoch už v útlom veku zarobí milióny. Inšpirujte sa aj vy ich zaujímavými nápadmi.
Aplikácia pre posunkovú reč
Poliak Mateusz Mach mal 16 rokov, keď navrhol aplikáciu FIVE. Najprv to bola len zábavka pre kamarátov, ale keď sa aplikácia dostala aj medzi sluchovo postihnutých, veľmi rýchlo sa ujala. Správy vo forme posunkovej reči sa stali obľúbeným komunikačným nástrojom. Dnes sa už 25-ročnému Poliakovi začali sypať prvé peniažky na účet a nápad mu zaistil úspech po celom svete. Dnes sa venuje hlavne kryptomenám a je veľmi úspešný.
Samodezinfekčná kľučka
Sedemnásťročný Sum Ming Wong a o rok starší Kin Pong Li z Hongkongu sa už päť rokov pred vypuknutím pandémie koronavírusu zaoberali tým, aké špinavé musia byť kľučky vo verejných priestoroch pri ustavičnom používaní. Napokon vymysleli kľučku, ktorá sa dokáže sama očistiť od 99 % baktérií, ktoré sa na nej nachádzajú. Kľučka je potiahnutá oxidom titaničitým a je v nej LED svetlo na aktivovanie zlúčeniny, ktorá dokáže likvidovať baktérie. Celá táto „hračka“ stála v čase svojho vzniku len okolo 13 dolárov a to z nej robilo výrobok s obrovským potenciálom.
Tlačiareň Braillovho písma
Mimoriadne šikovné a lacné riešenie vymyslel rodený Belgičan Shubham Banerjee. Mal dvanásť, keď vďaka lego zostave Mindstorms EV3 skonštruoval cenovo dostupnú minitlačiareň Braillovho písma. Nazval ju Braigo (Brai-lle + Le-go). Bol to projekt, s ktorým sa chcel zapojiť do školského vedeckého veľtrhu. Zatiaľ čo tlačiarne používané v tom čase stáli okolo 2 000 dolárov, jeho výmysel stál len 350. O projekt sa začala zaujímať aj veľká firma Intel, ktorá sa rozhodla investovať do jeho vývoja. Prirodzeným vyústením bolo založenie firmy Braigo Labs, v ktorej dnes 20-ročný vynálezca svoj nápad rozvíja.
Negatívnu skúsenosť pretavila do miliónov
Keď mala Mikaila Ulmerová štyri roky, pobodali ju včely. Mala z nich hrôzu, a tak jej rodičia vymysleli vskutku originálne riešenie – čo najviac ju k včelám pritiahnuť. Vzbudiť u nej záujem o ne, o to, ako žijú, aké sú pre nás dôležité. Pomohlo to a Mikaila čelila strachu tak, že začala vyrábať medovú limonádu podľa starého babičkinho receptu. Ako päťročná ju najprv predávala na dvore, neskôr o ňu prejavila záujem miestna pizzeria… A potom sa to začalo valiť. Limonáda Me & The Bees už expandovala do celej Ameriky. V roku 2020 ju predávali v 1 500 obchodoch. Podnikateľka narodená v roku 2004 venuje 10 % zo zisku organizáciám, ktoré zachraňujú včely, a do svojho portfólia už zaradila aj balzamy na pery z včelieho vosku.
Dieťa píše pre deti
Henry Patterson z Británie je pravdepodobne najmladší spisovateľ a podnikateľ na svete. Ako hovorí, podnikať začal už ako 7-ročný. Predával vrecia hnoja a jeho hlavným dodávateľom bol jeho vlastný kôň. Keď oslavoval deviate narodeniny, začal na internete predávať originálne a zábavné cukrovinky, ktoré si deti veľmi rýchlo obľúbili. V jeho predstavách cukrovinky predávali myška Pip a sova Sherb, a tak o ich dobrodružstve napísal dve knihy. Tieto postavičky neskôr pretavil aj do obchodu Not Before Tea, kde sa objavili na batohoch, oblečení a rôznych iných hračkách či detských potrebách. Momentálne sa venuje ďalšiemu projektu Young & Mighty, napísal rovnomennú knihu a pomáha tínedžerom s podnikaním.
Prokop Slováček