Poďte s nami na vianočné trhy


Vôňa perníkov, škorice, punču a vareného vína, bohatá výzdoba, vianočné piesne… To všetko tvorí neopakovateľnú atmosféru vianočných trhov. Ktoré si vyberiete?

Vianočné trhy začali svoju históriu písať v 13. storočí na území Nemecka. Vtedy však slúžili skôr na zabezpečenie sa ľudí pred zimou. Až v 15. storočí sa na území dnešného Rakúska, Nemecka a Francúzska stali verejným podujatím a postupne sa zo zimných pretransformovali na vianočné. Záznam o prvom skutočnom vianočnom trhu pochádza z roku 1570 zo Štrasburgu. V Bratislave sa vianočné trhy prvýkrát organizovali až v roku 1993 a odvtedy sa tešia stále väčšej obľube. Veď kto by odolal plneným lokšiam, vianočnému punču či voňavému grogu?

Bratislava (22. 11. – 22. 12. 2019)

Tento rok očakávajte niekoľko zmien. „Nový koncept vianočných trhov je zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne gastronomické podujatie so sprievodným kultúrnym programom, ktoré bude maximálne reflektovať príjemnú vianočnú atmosféru v meste,“ zhodnotil novinky hovorca magistrátu Peter Bubla.

Prvou zmenou je názov trhu na Vianočný Hlavný trh. Na Hlavnom námestí budú predajné stánky, na susediacom Františkánskom námestí zasa pódium a sprievodný program. Zmeny nastali aj pri výbere samotných predajcov. Tento rok sa viac hľadelo na kvalitu ponúkaných výrobkov. Kritériami výberu napríklad bolo, či je predajca zároveň i producentom ponúkaného tovaru, či vie preukázať pôvod tovaru, alebo či je produkt typickou vianočnou špecialitou, ktorá reprezentuje konkrétny región.

Spomedzi 116 prihlásených komerčných subjektov komisia vybrala 62, pričom približne 40 percent sú gastro stánky. Skvelou novinkou trhov je zero waste prístup, teda používanie výlučne vratných pohárov a kompostovateľných riadov, a tiež možnosť platby bezhotovostne, prostredníctvom platobných terminálov.

Aj tento rok budú na trhoch zastúpené rôzne neziskové organizácie.

„Okrem prenájmu stánku majú možnosť odprezentovať sa aj v rámci programu, napríklad vo forme výstavy, inštalácie, hudobného či iného vystúpenia,“ dodal Peter Bubla.

Vianočné trhy v Bratislave

Vianočné trhy v Bratislave

Praha (30. 11. 2019 – 6. 1. 2020)

Vianočné trhy na Staromestskom a Václavskom námestí prinášajú novinky každý rok. Mení sa hlavná téma aj ich celkový dizajn.

„Tento rok sa ešte viac zameriame na potraviny pochádzajúce z Českej republiky,“ povedala pre časopis In Biznis Hana Tietze, hovorkyňa spoločnosti Taiko, ktorá organizuje trhy na najznámejších námestiach v Prahe od roku 2005.

Môžeme sa tešiť na tradičné české klobásky, cukrovinky, perníky, varené víno a iné pochúťky typické pre českú gastronómiu. Nájdeme tu aj pekné vianočné darčeky pre blízkych v podobe tradičných drevených, slamených a sklenených českých ozdôbok, ale tiež ozdôb z korálikov z dnes už jedinej dielne v Jizerských horách.

Charitatívni predajcovia majú na oboch trhoch stánky úplne zdarma. Zvýhodnený je napríklad predajca, ktorý ponúka niečo originálne české a zaujímavé oproti ostatným. Ochranu životného prostredia zabezpečujú organizátori formou 100 percentne kompostovateľných bio riadov.

Na Staromestskom námestí čaká návštevníkov bohatý program v podobe vystúpení rôznych folklórnych, národopisných a detských súborov, ale tiež workshopy pre deti, premietanie rozprávok, adventné koncerty či rôzne charitatívne akcie.

https://www.trhypraha.cz/

Vianočné trhy v Prahe

Vianočné trhy v Prahe

Viedeň (15. 11. 2019 – 6. 1. 2020)

Jedným z najznámejších a najziskovejších vianočných trhov vo Viedni je Christkindlmarkt pred viedenskou radnicou. Ročne tento trh navštívi viac ako 3,5 milióna návštevníkov, z toho minimálne pol milióna sú cudzinci.

Tento rok sa organizátori rozhodli zamerať viac na umenie, remeslá a tradičné výrobky. A tak je medzi 152 stánkami iba 20 stánkov s jedlom a pitím. Na trhoch určite nenájdete hračky napodobňujúce zbrane či iné bojové predmety, pretože nie sú v duchu Vianoc. Už tradične sa pije z opakovane použiteľných hrnčekov, ktoré sa dajú aj zakúpiť ako suvenír.

„Sme tiež hrdí na to, že každý rok poskytneme charitatívnym organizáciám jeden stánok zadarmo,“ povedala za organizátorov Christine Schäffer z Verein zur Förderung des Marktgewerbes.

Organizátori a predajcovia z oblasti gastronómie každoročne venujú na charitatívne účely 7 500 eur.

Medzi tradičnými výrobkami, za ktorými sa určite oplatí prísť, je zázvorový chlieb, Pignolikipferl, Polsterzipf s jablkovým pyré, Scheibbser guličky, marcipánové zemiaky či pečené gaštany. Ako suvenír si môžete odniesť výrobky z tirolského dreva či snehovú guľu od tradičného viedenského výrobcu Perzy.

Pre detičky je pripravený bohatý program. Vo Volkshalle môžu piecť keksíky, vyrábať sviečky, ozdobovať pokladničku v tvare sovy či dekorovať drevené krabičky. Vyjašiť sa môžu na klzisku, vláčikom Rathaus-express sa povoziť po celom areáli trhov či skúsiť historický kolotoč. Pre dospelých sú pripravené koncerty, zaspievajú medzinárodné zbory a chóry.

https://www.wienerweihnachtstraum.at/christkindlmarkt-und-eistraum/

Vianoce vo Viedni

Vianoce vo Viedni

Budapešť (8. 11. 2019 – 1. 1. 2020)

Na jednom z najkrajších námestí v Budapešti – Vörösmarty námestí – sa tradične koná adventný a vianočný trh s bohatou gastronomickou ponukou, remeselnými výrobkami a slávnostným programom. Trh navštívi ročne viac ako 800 000 návštevníkov.

„Prioritnými cieľmi sú zachovanie a prezentácia maďarských národných a ľudových tradícií. Zároveň sa však dizajn trhov prispôsobuje potrebám súčasnosti, k tradíciám sa pristupuje inovatívnym spôsobom,“ ozrejmila nám Adrienn Kiss, PR manažérka z Budapesti Fesztivál-és Turisztikai Központ.

Na trhu ponúka svoje výrobky viac ako 120 predajcov, väčšinou členovia maďarského remeselníckeho zväzu. Jednotlivé remeslá často reprezentujú staré dynastie a rodiny. V súlade s tradíciou prizvali organizátori aj charitatívne organizácie, pre deti je pripravený remeselnícky dom, v ktorom sa môžu naučiť techniky výroby sviečok, perníkov, korálikov, plstenia a tkania košov, a aj bábkové divadlo a hudobné a tanečné programy.

Počas celého trvania je pre dospelých návštevníkov pripravený program v podobe ľudových, džezových, alternatívnych či bluesových koncertov. Môžeme sa tiež tešiť na obrovský adventný veniec, adventnú svetelnú maľbu, Mikuláša – Joulupukki, Bistro Hütte či knižný automat.

http://budapestchristmas.com/christmas-market-on-vorosmarty-square

Petra Palenčárová, Michaela Adamčíková

Začnite písať