Rozhodovanie, či pracovať na plný alebo skrátený úväzok
V súčasnosti na Slovensku pracujú na skrátený úväzok len 4 % pracujúcich ľudí. Je to hlboko pod priemerom EÚ, kde možnosť práce na skrátený pracovný úväzok využíva približne 20 % pracujúcich ľudí, väčšinou žien.
Čo vyhovuje vám, plný alebo skrátený úväzok? Vaše rozhodnutie bude mať vplyv na vás, vašu rodinu a kariéru. Neexistuje správne alebo nesprávne riešenie – ide o to, čo najlepšie sedí vám a vašej rodine. Porozmýšľajte nad odpoveďami na nasledujúce otázky:
Môžem si dovoliť pracovať na skrátený úväzok?
Ak sa rozhodnete pre skrátený úväzok, uistite sa, že plat neminiete len na starostlivosť o deti a na cestovné výdaje do práce. Urobte si zoznam mesačných výdajov a ubezpečte sa, že ich rodinný rozpočet „unesie“. Rozpočet pripravte na základe životných nákladov predchádzajúcich 3 mesiacov – nerobte len odhad výdavkov. Nezabudnite na dopad na váš budúci dôchodok a schopnosť šetriť.
Sú skrátené úväzky vhodné a poskytované pre typ práce, ktorú robíte?
Existujú rôzne podmienky v poskytovaní skrátených pracovných úväzkov medzi rôznymi odvetviami, pracovnými úlohami a platovými úrovňami. Ak sa snažíte nájsť si novú prácu na skrátený úväzok (a nie vyjednať si skrátený úväzok u súčasného zamestnávateľa), zistite, či je možné nájsť skrátené úväzky pre váš typ práce. Ale buďte pripravená na fakt, že ak hľadáte skrátený úväzok v oblasti, kde sa bežne nevyskytujú, tak to bude náročnejšie.
Je práca na skrátený úväzok pre vás dôležitejšia ako napredovanie v kariére?
Nedávne prieskumy v oblasti práce ukázali, že významná časť matiek uprednostňuje „zaradiť nižšiu rýchlosť“ v kariére, kým sú deti malé. Vymenia plat a postavenie za flexibilitu a menej stresu. Niektoré ženy to urobia s radosťou. Pre iné je to kompromis, keď nevedia nájsť prácu na skrátený úväzok v ich oblasti, na svojej úrovni. Nie je hanbou pracovať na nižšej úrovni – ak to vyhovuje vám a rodine. Avšak musíte do toho ísť s otvorenými očami a mysľou – napredovať po kariérnom rebríčku neskôr, bude ťažšie.
Čo ak sú pracovné ciele vašou prioritou?
Ak ste ambiciózna a rozhodnete sa pracovať na skrátený úväzok, pozrite si, ako váš zamestnávateľ podporoval v kariére osoby, ktoré takto pracovali. Podľa výskumu Timewise Foundation, 73 % ľudí tvrdí, že odkedy pracujú na skrátený úväzok, neboli povýšení.
Koľko podpory budem mať doma a v okolí?
Je ťažké skĺbiť prácu na plný úväzok s rodinnými povinnosťami. Máte partnera, ktorý bude ochotný prevziať časť “záväzkov” v starostlivosti o deti a chod domácnosti? Ak ste bez partnera, máte rodinu, priateľov, ktorí vám vedia pomôcť v čase choroby alebo keď vám “vypadne” starostlivosť o deti? Poskytuje okolie, v ktorom žijete, podmienky alebo možnosti, ktoré vám starostlivosť o rodinu uľahčia? Služby starostlivosti o deti (opatrovateľky, jasle, škôlka), upratovanie, nákupy, a iné.
Ako flexibilný je váš zamestnávateľ?
Niektorí zamestnávatelia sú viac ústretoví k rodine ako ostatní. Umožňuje váš zamestnávateľ zobrať si voľno, ak máte choré dieťa? Ak pracujete na plný úväzok, môžete v prípade potreby prísť neskôr alebo odísť skôr? Koľko skutočného času vyžaduje vaša práca? Niektoré práce vyžadujú aj 50 hodín týždenne namiesto štandardných 40 hodín v rovnomernej každodennej prevádzke. Môžete pracovať z domu?
Budem mať dosť času “pre seba”?
Všetci potrebujeme nájsť si čas pre seba, fyzicky i emočne. Veľa žien sa cíti “rozlietaných” na rôzne smery (rodina, kariéra) a cítia sa vystresované a prepracované. Skúste si vypracovať časový rozpočet: zapíšte si, ako trávite čas teraz a ako by to vyzeralo, keď by ste začali pracovať. Čo musíte robiť, aby ste boli v pohode a rovnováhe?
Aké sú vaše priority práve teraz?
Zapamätajte si, že žiadne rozhodnutie nie je konečné a priority sa časom menia. Môžete sa rozhodnúť pracovať na skrátený úväzok, kým sú deti menšie a vrátiť sa späť na plný úväzok neskôr. Alebo pracovať na plný úväzok a neskôr, keď vás zamestnávateľ spozná a dôveruje vám, skúsiť vyjednať zníženie počtu hodín alebo mať možnosť pracovať jeden deň týždenne z domu. Váš príjem bude síce obmedzený a pokryje len časť výdajov, ale uvedomte si, že ide len o dočasnú záležitosť.
Autor: www.flexsipraca.sk, womenlikeus.co.uk