Slobodný umelec je na úradoch veľká neznáma

Katarína Hulková, jedna z najúspešnejších živnostníčok Slovenska 2013, podniká v netradičnej oblasti: je umelecká šperkárka. Pracuje pod značkou Katu-Hula. O svojej práci hovorí, že vyrába šperky, ktoré sú tak trochu sochy na telo. Inšpiráciu hľadá v prírode a najväčší úspech majú jej prstienky, pri tvorbe ktorých si dovolí popustiť uzdu svojej fantázie naplno. Verí, že spokojný zákazník prinesie ďalšieho zákazníka.

Patríte medzi najúspešnejšie živnostníčky Slovenska za rok 2013. Ovplyvnilo toto ocenenie nejakým spôsobom váš osobný a profesný život?

V prvom rada som veľmi potešená, že sa mi dostalo toto uznanie. Úprimne, nečakala som to. V našich umeleckých kruhoch som bola dosť populárna aj pred ocenením, tak si myslím že v môj profesný život toto ocenenie neovplyvnilo. No v mojom rodnom meste Poprade som sa trochu viac dostala do povedomia ľudí a tomu sa veľmi teším. Stretávajú ma na ulici starí známi a gratulujú mi k úspechu. Je to veľmi milé.

Čo vás priviedlo k práci umeleckej šperkárky?

Moja cesta bol trochu kľukatá. Začiatky môžem datovať do roku 1991, keď sme spolu s manželom absolvovali Tiffany stáž v Stuttgarte a plní elánu sme sa vrátili do Popradu a začali pracovať. No doba bola porevolučná a umeniu sa vtedy nedarilo. Tak sme pár rokov tvorili len pre potešenie rodiny a priateľov.

Narodili sa nám tri krásne deti a začala som uvažovať čo ďalej. Robiť niečo z domu bolo mojim snom. Až sme sa raz dostali na farmu na južnom Slovensku a tu robili tábor pre deti s rodičmi s rôznymi aktivitami. Tam ma napadlo oprášiť moju tvorbu a orientovať sa skôr na umelecký šperk. Po roku som na farme robila tiffany kurz so zameraním na šperk. Videla som veľkú radosť v očiach účastníčiek kurzu a vtedy som pochopila, že je to moja cesta.

Ako vyzerali vaše začiatky? Aké je to vlastne začať podnikať na Slovensku?

Najviac ma asi trápila a trápi legislatíva: na úradoch je pojem slobodný umelec, či autor veľká neznáma. Jeden úradník Vám povie iné ako druhý. Myslím si, že na Slovensku nie je až také zložité začať podnikať. Stačí si vybaviť pár papierov a ste podnikateľ. Už horšie je vydržať v podnikaní a hlavne nemôžete zaspať na ružiach. Vždy a hlavne vtedy, keď sa vám darí, musíte mať v hlave už hotový nový plán. Ak by som to povedala v reči šperkárky, musím mať na papieri úplne iný druh šperku, aký som doteraz robila. A prečo? Lebo kópie mojich šperkov vídam na internete a ten krok vpred ma drží nad ostatnými. Chýba tu niečo také, ako etika v podnikaní.

S akými prekážkami sa boríte teraz? Myslíte si, že majú u nás malí a strední podnikatelia vytvorené priaznivé a slušné podmienky na prácu?

Sú vysoké odvody a to je v remeselnej tvorbe neúnosné. Je to veľká škoda, pretože sa vytratia staré remeslá z povedomia ľudí a to by malo byť naše kultúrne dedičstvo, ktoré by sme si mali vážiť. Nie je mysliteľné, aby si starý remeselník platil mesačné odvody a zadovážil ešte aj elektronickú pokladňu, keď na remeselnom trhu občas zarobí len nejaké to euro.

Kam sa chystáte posunúť?

Veľmi by som chcela preraziť so svojimi šperkmi aj na zahraničný trh. Čiastočne sa mi to darí. Moje šperky nosia ľudia v Tibete, Nemecku, Anglicku, Arabských Emirátoch, Austrálii, Kanade, Švajčiarsku a mohla by som neskromne pokračovať…:-)

No ešte nemám v zahraničí stáleho odberateľa a na tom teraz pracujem.

Na základe vlastných skúseností, vedeli by ste začínajúcim alebo aj etablovaným podnikateľom/kám poradiť, dať nejaký užitočný podnikateľský tip. 

Neberte si neuvážene vysoké pôžičky na začiatok podnikania. Najprv si podnikanie skúste len tak, až keď uvidíte, že sa Vám biznis rozbieha, potom je aj priestor pre pôžičky. Nebudete z prvotných sklamaní rozčarované. Je to prirodzené. Tak, ako sa strieda noc s dňom, tak isto to platí aj v podnikaní.

A ešte jedna rada na záver. Nenastavujte sa pri predaji tovaru len na jednu skupinu klientov.

Ja som si nikdy nepredstavovala, že budem mať najviac kupujúcich zo školstva, ale je to tak a veľmi sa tomu teším.

Kde si môžeme pozrieť vašu tvorbu

Na internete http://www.sashe.sk/Katu-Hula, na facebook/ Katarína Hulková alebo v našom dome v Poprade máte dvere kedykoľvek otvorené.

Nesplnený sen:

Mať svoju dielničku a si len v nej tvoriť, nič neriešiť, mať gazdinú, mať mecenáša.

Začnite písať