Slovenské projekty v Európskej podnikateľskej cene
V európskom kole prestížnej súťaže European Enterprise Promotion Award (EEPA) nás budú reprezentovať dva projekty: Inter Pares – integrácia zdravotne postihnutých do spoločenského života a Program pre začínajúcich podnikateľov. Víťazov celoeurópskeho kola vyhlásia v novembri v Bratislave, počas konferencie SME Assembly a teda aj počas nášho predsedníctva v EÚ.
Čo je EEPA?
Európska cena za podporu podnikania (EEPA) sa podieľa na vyhľadávaní a oceňovaní úspešných iniciatív zameraných na podporu podnikov a podnikania v Európe. Výber slovenských projektov už po siedmykrát zabezpečovala a koordinovala Slovak Business Agency (SBA).
Súťaž o Európsku cenu za podporu podnikania vyhlasuje Európska únia od roku 2006. Doteraz sa jej zúčastnilo vyše 3 100 projektov z 31 krajín, vrátane 27 členských štátov EÚ, Islandu, Nórska, Srbska a Turecka. Toto ocenenie prezentuje príklady najlepších zásad a postupov v podnikaní, zvyšuje povedomie spoločnosti o pridanej hodnote podnikania a povzbudzuje a inšpiruje potenciálnych podnikateľov.
Súťaž má dve výberové kolá. Na postup do celoeurópskeho kola je potrebné, aby sa súťažiaci najskôr zúčastnili národného kola. Odborná porota z nich napokon vyberie víťazov, ktorí budú vyhlásení počas konferencie SME Assembly, 23 – 25. novembra 2016 v Bratislave. Okrem toho porota udelí Veľkú cenu poroty iniciatíve z ktorejkoľvek kategórie, ktorú bude považovať za najtvorivejšiu a najinšpiratívnejšiu.
Komisia vyberala z týchto prihlásených projektov:
TETRAPAKY – školský zber a recyklácia nápojových obalov (Kuruc Company, Spol. s.r.o. VeľkéLovce)
Inter Pares (Law & Political Science Agency, s.r.o., Bratislava)
Online výstava slovenských výrobkov (EKA–Engineering, s.r.o. Bratislava)
Vyvážajme odpad, nie kontajnery (IT, s.r.o., Bratislava)
Intenzívna akadémia pre začínajúce podnikateľky (OZ Podnikanie – ženy, Žilina)
Program pre začínajúcich podnikateľov (Slovenská sporiteľňa, Bratislava)
Občianske združenie E-ženy – podporujeme ženy v online podnikaní (Občianske združenie ženy, Senec)
Do európskeho kola postupujú dva projekty, vybrané komisiou – Inter Pares a Program pre začínajúcich podnikateľov.
Inter Pares
Iniciatíva je zameraná na integráciu osôb so zdravotným postihnutím do spoločenského a pracovného života a odstraňovanie bariér v praxi.
Zlepšuje komunikáciu medzi osobami s postihnutím a orgánmi štátnej správy a samosprávy. Pomáha im predchádzať prieťahom, nedorozumeniam, nezhodám a súdnym sporom pri vybavovaní kompenzácií. Zabezpečuje vzdelávanie týchto osôb v oblasti ich práv a rieši bezbariérovosť vo verejných budovách.
Iniciatíva „Inter pares“ v tomto období postupne zavádza svoje ciele do praxe. Jej zakladateľom je obchodná spoločnosť LAW & POLITICAL SCIENCE AGENCY s. r.o., ktorá v roku 2015 získala Štatút chránenej dielne.
Program pre začínajúcich podnikateľov
Cieľom programu je zvyšovať životaschopnosť začínajúcich podnikateľov formou networkingu, poskytovaním mentorov, ktorí im pomáhajú plniť dohodnutý plán a hľadať riešenia na svoje podnikateľské problémy.
Slovenskí podnikatelia majú nízku mieru prežitia. Mnohé nápady, ktoré nemajú globálne ambície a netýkajú sa technologických inovácií, ťažšie uspejú u investorov. A banky nefinancujú začiatky podnikania pre ich veľkú nepredvídateľnosť a rizikovosť, vyžadujú účtovné výkazy za uplynulé roky a ručenie.
Autorom projektu je Slovenská sporiteľňa, ktorá podporuje začínajúcich podnikateľov formou povolených prečerpaní. Svoju pozornosť upriamila aj na začínajúce slobodné povolania (lekárov, farmaceutov, právnikov a audítorov a daňových poradcov). Tí môžu získať finančnú podporu banky v podobe rýchlych kontokorentných úverov a rýchlych bezúčelových splátkových úverov za zvýhodnenú úrokovú sadzbu.
Autor: Oľga Némethová