Stravné a cestovné SZČO pracujúcej v Nemecku

Môže si SZČO pracujúca na slovenskú živnosť v Nemecku nárokovať plnú náhradu stravného vo výške 45 eur na deň? Ako si uplatní výdavky na cestovné v prípade, že na cestu používa automobil nezaradený v podnikaní, evidovaný na manželku/manžela a nemá zaplatenú daň z motorového vozidla?

SZČO pracujúca na živnosť v Nemecku môže na slovenské oprávnenie na podnikanie (živnostenský list) pracovať v zahraničí maximálne 183 dní, takže maximálne za takýto počet pracovných dní si môže nárokovať aj stravné vo výške 45 euro na deň.

Pokiaľ používa takto podnikajúca osoba na túto prácu súkromný automobil nezaradený v majetku, má dve možnosti. Prvou možnosťou je, že k 31.1.2015 podá daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2014, v ktorom uvedie koľko dní používala takýto automobil na podnikanie a uhradí daň z motorových vozidiel. V tomto prípade si môže v rámci vyúčtovania pracovnej cesty uplatniť náhradu za spotrebované pohonné hmoty a tiež náhradu za opotrebenie vozidla vo výške 0,183 euro/km.

Druhou možnosťou je, že nepodá daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a nebude si uplatňovať žiadne náhrady za používanie súkromného automobilu na podnikanie.

2 komentáre

 • Monika Lorencová
  9 rokov ago

  Dobrý deň, idem akorat sa popýtať na túto tému,
  Mam klienta ktorý má SR živnosť a faktúruje agenture na SR, a ona ho vysiela do Nemecka na stavby. Celý rok je v Nemecku, len sviatky na SR, zároveň ma aj požiadanie na socialnej poist. o E101 -že vykonáva činnost mimo SR.
  Stravné si môže uplatniť za celý rok-pracovne dni či len tých 183 dni ?
  Dakujem Monika Lorenová

  • eva
   8 rokov ago

   Dobrý deň,

   chcem sa spýtať či ste dospeli k nejakému jasnému stanovisku…? Stravné maximálne za 183 dní? alebo môže byť aj viac?

Comments are closed.

Začnite písať