Svetová výstava Expo Dubaj
Ani napriek ročnému odkladu spôsobenému pandémiou Svetová výstava Expo Dubaj, ktorá sa začala v októbri 2021 a potrvá do konca marca 2022, malou účasťou netrpí. Zúčastňuje sa na nej 192 krajín, či už vyspelých, alebo rozvojových. Všetky tak okrem iného deklarujú spolupatričnosť a vyjadrujú globálnu solidaritu v boji s ochorením COVID-19.
EXPO Dubaj je prvá Svetová výstava v regióne Blízkeho východu a zároveň prvá v arabskom svete. Predpokladá sa, že vzhľadom na veľkolepé oslavy 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov sa bude líšiť od predchádzajúcich Svetových výstav. Organizátori očakávajú návštevnosť okolo 25 miliónov záujemcov.
Tvoríme budúcnosť
Hlavná téma Expo Dubaj Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti (Connecting Minds, Creating the Future) je symbolom inovácie a progresu. Podľa šejka Mohammeda bin Rášida Ál Maktúma ju navrhli tak, aby reflektovala víziu pokroku a rozvoja založenú na spoločnom zámere, odhodlaní a spolupráci.
Tri podtémy Príležitosť, Mobilita a Udržateľnosť umožňujú jednotlivým krajinám prezentovať svoj príbeh prostredníctvom danej témy a zároveň tak podporovať synergický efekt pri vzniku inšpirujúcich partnerstiev, progresívnych myšlienok a kreatívnej globálnej spolupráce. Podtémy poukazujú na kritický stav súčasnosti a jej potreby. Rovnako vytvárajú priestor na globálny dialóg a nové myšlienky. Slovenská republika sa prezentuje v Dubaji v rámci podtémy Mobilita.
Slovenský pavilón
Slovensko má z historického hľadiska viaceré zásluhy na pokroku v oblasti mobility. Aj preto je to pre našu krajinu jedinečná príležitosť prezentácie.
Obsahový koncept slovenskej expozície predstavuje inovatívne a sofistikované technológie v rôznych segmentoch mobility. Dôraz sa kladie na technológie vodíkového pohonu ako paliva budúcnosti a technológie v leteckom a vo vesmírnom sektore.
V slovenskom pavilóne si návštevníci z celého sveta môžu pozrieť aj prvé slovenské vodíkové auto. Predstavuje sa aj dizajnový inteligentný mobilný mikrodom Ecocapsule. Spoločnosť Virtual Reality Media prichádza s VRM simulátorom, ktorý vďaka množstvu inovácií umožňuje globálny letecký výcvik blížiaci sa reálnym podmienkam.
Firma RoboTech Vision sa prezentuje s dvoma mobilnými robotmi. Topoľčianska spoločnosť Jokertrike už stihla zaujať vírnikom Nisus, ktorý patrí medzi elitu novej éry vírnikov. Vzhľadom a vrtuľami síce pripomína menšiu helikoptéru, patrí však stále medzi ultraľahké lietadlá, keďže na rozdiel od helikoptéry rotor vírnika nepoháňa motor.
Pýchou slovenského pavilónu v Dubaji je aj ultraľahké lietadlo Shark či lietadlo Viper SD4 ATTACK od slovenskej firmy Tomark, vhodné pre skúsených aj začínajúcich pilotov.
Slovenskí podnikatelia tak majú až do konca marca prostredníctvom unikátnej globálnej platformy a exkluzívnych prezentačných kanálov šancu zviditeľniť svoje špičkové produkty, čím pomáhajú Slovensku presadiť sa medzi technologicky vyspelými krajinami sveta.
FOSALI® – ani popredný slovenský výrobca luxusných lustrov nechýba na výstave v Dubaji. Lustre sa vyrábajú ručne, s najnovšími LED technológiami. Sú remeselne spracované, ide o ručne fúkané sklo.
Pozornosť návštevníka v slovenskom pavilóne okamžite upúta obrovská svetelná socha LURE. Vyrobili ju na mieru práve na túto udalosť. Je dlhá päť metrov a vysoká dva metre, vďaka čomu je už vstup do slovenského pavilónu zážitkom. Luster sa vyznačuje aj špeciálnym biodynamickým svetelným efektom, ktorý umožňuje vytvoriť dynamickú svetelnú atmosféru všetkých odtieňov bielej farby.
Spoločnosť FOSALI® sa špecializuje na vytváranie originálneho svetelného zážitku prostredníctvom dizajnových lustrov a svietidiel vyrobených z optických vláken a LED technológií doplnených najvzácnejšími materiálmi ručne fúkaného českého skla a kryštálmi Swarovski. FOSALI® je známa značka vďaka množstvu veľkých lustrov a projektov po celom svete. Ako firma vníma účasť na Svetovej výstave, sme sa porozprávali s MARIANNOU SLIVKOVOU, obchodnou riaditeľkou spoločnosti FOSALI®.
Aké najzaujímavejšie celosvetové, resp. slovenské projekty vás v Dubaji zaujali?
Upútalo ma množstvo slovenských firiem, ktoré už teraz majú celosvetový dosah. To ma veľmi teší. Som pyšná na široké spektrum záberu firiem so zahraničným potenciálom a na skutočnosť, že práve touto formou sa môže Slovensko prezentovať.
Expo trvá do marca 2022. Čo by podľa vás naši čitatelia určite nemali vynechať?
Samozrejme, slovenský pavilón. Som ním nadšená a zároveň naň pyšná. A najmä ho môžem porovnať aj so zahraničnými pavilónmi, ktoré som navštívila. Veľa silných krajín malo podľa mňa slabú prezentáciu. Nezaujali nás ani po profesijnej, ani po zážitkovej stránke. Naopak, náš pavilón ponúka zaujímavé atrakcie pre široké spektrum ľudí, nehovoriac o krásnom lustri z našej dielne. Určite odporúčam pavilón Ruska, hlavný pavilón Mobility alebo nemecký pavilón. Je priam úžasné len tak chodiť po areáli, nasávať atmosféru či zúčastniť sa na predstaveniach na hlavnom námestí. Dubaj jednoducho splnil naše náročné očakávania.
Súčasťou Svetovej výstavy sú rôzne tematické konferencie na týždennej báze. Zúčastnili ste sa na niektorých z nich?
To som, žiaľ, počas našej októbrovej návštevy, nestihla. Plánujeme však ešte jednu cestu v novom roku. Atmosféra výstavy je skvelá a zúčastniť sa na tematickej konferencii o problematike, ktorá ma osobne zaujíma, je fantastické prepojenie zážitku pri získavaní nových vedomostí.
Aké služby aktuálne čerpáte z SBA? Odporučili by ste ich aj iným podnikateľom?
Dlhodobé poradenstvo. Určite ho odporúčame aj iným podnikateľom. Umožňuje nám to vyriešiť problematiku, na ktorú si z našich obmedzených finančných prostriedkov nenájdem financie.
Martina Gyenes
Foto: Adobe Stock a Fosali
Využite v priebehu roka až 80 hodín konzultácií s naším odborným garantom (garantmi), ktorý vám poskytne poradenstvo šité na mieru a podľa vašich požiadaviek – marketing, financie, právo a legislatíva, manažment, nástroje elektronického podnikania, vrátane prevádzkovania e-shopov, export a internacionalizácia, alternatívne formy podnikania atď.
Viac informácií k službe Dlhodobé individuálne poradenstvo nájdete TU