Svetové nápady brúsili v Coworkingu NPC a v Akcelerátore


Vyzerá to tak, že onedlho ich bude poznať celý svet. Ich nápady sú svetové, no potrebovali priestor, odborné rady a vedenie. Vďaka Národnému podnikateľskému centru to v plnej miere dostali.

Adam Bednář a Jakub Nagy sú stredoškoláci, ktorí spravujú platformu Noove (www.noove.org) orientovanú na moderné vzdelávanie stredoškolákov. Ich rozličné projekty majú výsledky, ktoré sú viditeľné v reálnom svete. Je to forma duálneho vzdelávania dostupná pre každého stredoškoláka. Medzi ich výtvory patrí napríklad Project Picoballoon, v ktorom študenti vyvíjajú ultraľahké (1 g) a ultralacné meteorologické sondy schopné obletieť Zem aj niekoľkokrát (www.picoballoon.org). Svoje aktivity mohli Bednář s Nagyom rozvíjať aj v čase pandémie, v Coworkingu NPC. A dobré skúsenosti už majú aj so službou Akcelerátor – Úľ nápadov.

Študujete na strednej, ako stíhate aj mimoškolské aktivity?

Je to väčšinou boj priorít. V školskom systéme, ktorý, bohužiaľ, nie vždy podporuje práve vzdelávanie v oblasti podnikania, to nie je najľahšie.

V našom Akcelerátore ste najprv svoje podnikateľské plány rozvíjali, potom ste využívali priestory Coworkingu NPC. Pokročili ste v podnikateľských aktivitách?

Od začiatku júla, keď sme začali využívať služby Coworkingu, sme si vo svete podnikania rozšírili obzory. Máme nové kontakty a spätnú väzbu na náš projekt aj od ľudí z biznis sféry. Pre úspešný projekt je kľúčové, aby sa ľudia fyzicky stretávali, čo je nevyhnutnou súčasťou efektívnej komunikácie. Počas pandémie sme v Slovak Business Agency, vždy v rámci aktuálnych možností, mali v rámci Coworkingu priestory, kde sme sa mohli bezpečne stretávať. To pomohlo náš projekt skutočne rozbehnúť a realizovať. Mimoriadne.

Coworking NPC im dal priestor na brainstorming a stretnutia s klientmi.

Coworking NPC im dal priestor na brainstorming a stretnutia s klientmi.

Čo vám dve služby, ktoré ste využívali, priniesli?

Coworking nám dal priestor na brainstorming, na stretnutia s potenciálnymi partnermi projektu, ale aj možnosť robiť rôzne movie nights a teambuildingové stretnutia tímu. V Akcelerátore sme okrem využívania priestorov mohli konzultovať s profesionálnymi mentormi a zúčastňovať sa na rozličných podujatiach alebo stretnutiach zameraných na jednotlivé sektory podnikania. Pomohlo nám to odhaliť nedostatky nášho plánu, ale predovšetkým sme sa naučili, ako ich riešiť.

Čo na pomoci NPC oceňujete najviac?

Mali sme obrovské šťastie, že pri rozbiehaní projektu, teda od úplného začiatku, boli okolo nás ľudia, s ktorými sme sa mohli o naše nápady podeliť a rozoberať ich s nimi do detailov. Práve takýto prístup nám priblížil mnoho dôležitých spôsobov rozmýšľania pre rozličné odvetvia podnikania.

Kto budú vaši budúci zákazníci?

Zruční a motivovaní študenti, stredoškoláci, ktorí chcú na sebe pracovať v rôznych smeroch. Momentálne ponúkame projekty, v ktorých sa dokážu študenti rozvíjať v projektovom manažmente, marketingu, elektronickom inžinierstve, materiálovom inžinierstve, vo vývoji softvéru…

Jakub Nagy a Adam Bednář vyvíjajú meteorologické sondy

Jakub Nagy a Adam Bednář vyvíjajú meteorologické sondy

Vaše plány do budúcna?

Plánujeme rozšíriť naše projekty aj o oblasti chémie a biológie. A nastavili sme si fixný dátum spustenia platformy pre širokú verejnosť.

Čo by ste poradili uchádzačom o členstvo v Coworkingu NPC a Akcelerátore?

Najdôležitejšie je nebáť sa rozprávať o svojich nápadoch, podeliť sa o svoj mindset s ľuďmi, ktorí chcú pomôcť.

Prokop Slováček, Dominika Relovská
Foto: Project Picoballoon

Máte podnikateľský nápad, ale potrebujete priestor, kde ho budete rozvíjať? Pokiaľ sa neviete prinútiť pracovať z domu, príďte k nám a rozbehnite svoje podnikanie! U nás získate skvelý priestor úplne zadarmo (krajské mestá SR). Prihláste sa a pracujte na svojom podnikateľskom nápade, či už ako jednotlivec alebo ako tím!

Viac informácií o službe Coworkingu nájdete TU

Rozbehni svoj biznis a začni zarábať tým, čo ťa baví. V našom Akcelerátore – Úli nápadov získaš balík služieb, môžeš 4 mesiace pracovať na svojom podnikateľskom nápade. Je jedno či si študent, zamestnanec alebo nezamestnaný, vítaní sú všetci s chuťou pracovať a naštartovať vlastný biznis.

Viac informácií o službe Akcelerátor nájdete TU

Začnite písať