Svetové nápady slovákov
Vyvíjajú nové technológie, konajú zodpovedne voči planéte a ich produkty sú známe aj vo svete. Predstavujeme vám firmy, ktoré svojím produktom zaujali svetových zákazníkov alebo svojím prístupom zlepšujú fungovanie poľnohospodárstva.
S-CASE
Toto prenosné medicínske point-of-care zariadenie slúži na zisťovanie a prevenciu chorôb. Prístroj veľkosti smartfónu prostredníctvom štyroch senzorov monitoruje zdravotný stav pacienta, zaznamenáva jeho fyziologické funkcie a komunikuje na diaľku s lekárom. „Ak pacient napríklad trpí na zvýšený tlak krvi alebo cukrovku, dokáže monitorovať svoj zdravotný stav komplexnejšie a zároveň ušetrí čas strávený v čakárni,“ hovorí Martin Pekarčík CEO & Co-founder S-Case.
„Využitie zariadenia je celosvetové, v rozvojových krajinách môže do istej miery nahrádzať nedostatok medicínskeho vybavenia.“
Firma je momentálne v štádiu prototypovania a testovania v rôznych oblastiach, ako sú napr. domovy sociálnych služieb, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, imigračne tábory v Grécku či telemonitoring pacientov po operácii v rámci jednodňovej chirurgie.
Farmárkin sen
Ide o ekologické poľnohospodárstvo, v ktorom sa celoročne starajú o pôdu a ovocné sady a v závere sezóny úrodu spracujú do BIO štiav. Hlavnou zásadou je spracovávať iba vlastné ovocie, pretože takto poznajú pôvod a spôsob pestovania. Aby bola ovocná šťava dokonale čerstvá, lisovanie prebieha hneď nasledujúci deň po ukončení zberu, pretože ovocie musí byť čerstvé a plné svojej typickej chute a vône.
„Ďalšie významné plus s ohľadom na stav našej planéty je, že ekologické poľnohospodárstvo nedegraduje životné prostredie,“ hovorí zakladateľka značky Vierka Gábršová.
„Pestovať ekologicky je síce nielen finančne, ale aj technologicky náročnejšie a neprináša to okamžitý vysoký výnos, ale z dlhodobého hľadiska prináša prospech nielen pre krajinu, ktorú tvoríme, ale aj pre zdravie človeka.“
Rezztek by SPECTER HOCKEY
Kombinácia športu a inovatívneho produktu otvorila firme SPECTER HOCKEY bránu do sveta biznisu. Vyvinuli hokejovú pásku Rezztek, ktorá zlepšuje strelu, vedenie puku a zároveň je trvácna. Dosiahnuť, aby bol výsledný produkt tenký, ľahký, pevný a vode odolný je naozaj zložitý proces. Vedecký výskum renomovaného tímu SAV potvrdil, že hráč s páskou Rezztek® dokáže silnejšie a presnejšie vystreliť. Niekoľko vrstvový materiál vyvíjali dva roky a podieľal sa na ňom aj Zdeno Chára.
Ocenenie získali aj na americkom trhu. Spomedzi 1 300 startupov z celého sveta boli vybraní do TOP 20 postupujúcich do finále. Vo finále potom získali ocenenie Gold Award.
„Vďaka grantu od SBA sme mali možnosť na mesiac vycestovať do amerického Bostonu a získať prvotné informácie a kontakty ohľadom vstupu na americký trh,“ povedal nám Andrej Dula CEO a zakladateľ spoločnosti SPECTER HOCKEY.
Novesta
Je o ne záujem po celom svete a nosia ich aj americkí herci či rapperi. V Partizánskom vyrábajú topánky, ktorých poslaním je byť v súlade s najvyššími environmentálnymi štandardmi. Vďaka materiálom ako prírodný kaučuk, bavlna a ľan sú kvalitné a ekologické. História značky siaha do tridsiatych rokov minulého storočia, keď slávny obuvník Jan Antonín Baťa otvoril v Partizánskom novú továreň. Dnes je Novesta európskou značkou a topánky sa vyrábajú len v Európe.
Archee
Startup Archee získal s pomocou Slovak Business Agency grant až do výšky 50 000 eur na prefinancovanie vedy a výskumu v rámci projektu KET4CleanProduction. Dnes tak môže spoločnosť zameraná na vývoj spear technológií zberajúcich energiu z vetra a vody spolupracovať s viacerými európskymi inštitúciami. Malé modulárne elektrárne tak môžu namiesto bežnej rotačnej turbíny využívať kyvadlový pohyb listu. Výhodou tejto už takisto patentovanej technológie je, že vyrába elektrinu priamo tam, kde je potrebná. Zároveň je „zelenšia“, menej škodí životnému prostrediu.
Aquaholder
Rovnomenný ekologický produkt spoločnosti PEWAS, s. r. o., je malý zázrak. Pridávaním do pôdy má schopnosť viazať vodu a živiny v koreňovom systéme rastlín, čím znižuje negatívne dopady sucha v poľnohospodárstve. Aquaholder využíva látku, ktorá dokáže vzhľadom k svojej hmotnosti naviazať až stonásobky vody. Aplikáciou produktu na osivo sa vytvorí vodný zásobník a rastlinka si dokáže brať vodu podľa potreby v čase sucha.
,,Sme menšia firma, a tak je ťažké získať pozornosť veľkých hráčov,“ povedal riaditeľ spoločnosti Pewas Ján Horváth v rozhovore pre Slovak Business Agency. „No odkedy sme získali Horizont 2020, sledujeme, že väčšina medzinárodných hráčov to berie ako vysokú kredibilitu.“ Horizont 2020 je program EÚ pre financovanie výskumu a inovácií a ocenenie získavajú len návrhy, ktoré úspešne splnia prísne kritériá programu. Aquaholder firmy PEWAS získal pečať výnimočnosti Seal of Excellence, čím ho EÚ označila ako vhodný na investíciu.
Andrea Kamenská Beláňová
Foto: Wikipédia