Systémová podpora start-upov na Slovensku
Prezentácia podnikateľských potrieb v oblasti systémovej podpory start-upov na Slovensku bola témou utorkového stretnutia zástupcov zo Slovak Business Agency (SBA), KPMG Slovensko a komunity start-upov za diskusným stolom. Diskutovalo sa o bariérach, problémoch podpory start-upov na Slovensku, ako aj o návrhoch, odporúčaniach a pripravovaných konceptoch tejto podpory. Podujatie s názvom Systémová podpora start-upov na Slovensku organizovala Slovak Business Agency v rámci medzinárodného projektu InnoFun.
Dôležitá je výchova a systémová podpora start-upov
V rámci diskusie boli vyšpecifikované súčasné bariéry a problémy v podpore start-upov. Ako podotkol zástupca SBA, jedným zo základných identifikovaných problémov je, medzi inými, i nejednoznačná identifikácia pojmu start-up na Slovensku. Ďalšou prekážkou je nesystémovosť, t.j. v rámci podpory start-upov sa často uplatňujú len jednorazové, ad hoc opatrenia a chýba systematická, dlhodobá podpora.
SBA predstavilo svoj pripravovaný koncept podpory start-upov. Možné návrhy spolupráce a odporúčaní boli následne prediskutované. V rámci týchto odporúčaní vidí start-up komunita na Slovensku najmä medzery vo výchove nových start-upov. Dôležité je taktiež zamerať sa na mentoring a vzdelávanie zacielené na leadership a výchovu sales/predajcov na Slovensku. „Start-upy si navyše vyžadujú iné nástroje podpory ako malé a stredné podniky,“ zdôraznil zástupca spoločnosti Neulogy Ventures.
Slovensku chýba propagácia v zahraničí
K nedostatkom na Slovensku patrí aj slabá propagácia a marketing Slovenska v zahraničí, pričom Slovensku nechýba množstvo talentovaných ľudí s inovatívnymi nápadmi. Dôležité však zostáva viac zviditeľňovať Slovensko v zahraničí a budovať jeho kredibilitu. Všetci účastníci prejavili na záver stretnutia záujem o organizáciu podobných stretnutí aj v budúcnosti.
O projekte:
SBA sa v roku 2012 zapojila do medzinárodného projektu InnoFun, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť systém financovania inovácií. Projekt sa zameriava na urýchlenie výberového konania v rámci schém financovania. Jeho cieľom je, aby inovátori a regionálne štruktúry pracovali na schválení takých digitálnych komunikačných nástrojov, ktoré pomôžu prekonať komunikačné priepasti medzi inovátormi a subjektmi poskytujúcimi financie. Projekt InnoFun je realizovaný konzorciom 13 partnerov z 9 európskych krajín za podpory programu Interreg IV C. InnoFun sa nezaoberá financovaním projektov, ale zameriava sa na inováciu hodnotiaceho procesu.
Start Down
10 rokov agoProsim Vas, aka podpora start-upov? Na Slovensku de facto nic take neexistuje, do medii su vypustane spravy ake rozne “prispevky” su k dipozicii, ake koucovanie, atd….a realita? Clovek pride s podnikatelskym napadom ktory ma hlavu a patu a mysli si, ze kedze je na Slovensku tolko “podpornych projektov” a oboznamil sa s podmienkami udelenia prispevku, ze predsa na nieco narok ma….no potom zacne chodit po uradoch a roznych instituciach (Urad prace, Narodna agentura pre rozvoj maleho a stredneho podnikania, od marca 2014 pod nazvom “Slovak Business Agency” a rozne ine), tieto institucie ho aj niekolko tyzdnov posielaju jedna k druhej a k tretej a clovek nakoniec zisti, ze nema narok absolutne na nic…teda aspon podla vyjadreni zamestnancov tychto institucii. Komu, kto nedal uplatok aspon jednej so stran, sa podarilo ziskat akukolvek formu podpory? Skuste si to sami, okrem toho ze sa v tychto instituciach budu na Vas pozerat ako na osobu, ktora ich prisla “osklbat” akoby o ich vlastne peniaze, zazijete urcite vela totalne nelogickych a tlak zdvihajucich situacii. Verim, ze novy slovensky prezident bude konat tak, aby v konecnom dosledku bolo umoznene malym a strednym podnikatelom “dychat” a normalne zit v tomto state. Na tento moj prispevok ocakavam “vysoko erudovane” odpovede od “fundovanych ludi”, ktori ma uplne, ale uplne vyvedu z tohto mojho “mylneho nazoru”.
Horváth
10 rokov agoPlne chápem tento názor…Problém krátkej histórie firmy v banke pri pokuse získať úver je známy, rovnako obvyklé podmienky výziev ŠF nie sú postavené pre začínajúce podniky všeobecne. Business anjeli hľadajú prevažne IT-zámery s rýchlou návratnosťou, podpora rizikového kapitálu založená na fráze, že ak odmietnu začínajúcu firmu v banke, aby sa obrátila “na rizikový kapitál” je skôr hypotetická…Určitou pomocou môžu byť inkubátory alebo start up kancelárie, ale všetko záleží na druhu podnikania a na stave biznisplánu a jeho rizík. Aj mikropôžička SBA/NARMSP môže byť vhodnou pomocou na začiatok, alebo že by program JEREMIE už fungoval?
Podnikanie
10 rokov agoSituácia start-upov na Slovensku nie je ružová. Nie je však pravdou, že si slovenský start-up nedokáže nájsť financie a presadiť sa. Príkladom sú Sygic, Datamolino, Quality Unit. Dobré štartovacie podmienky pre začínajúcich podnikateľov poskytujú napr. Vedecko-technologický park Žilina či Univerzitný technologický inkubátor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, co-workingové centrá, inkubátory, prípadne Slováci pôsobia aj v akcelerátoroch v Čechách.
So žiadosťou o stretnutie k získaniu financií sa môžete obrátiť na Fond fondov (02/381 02 440 novak@fondfondov.sk), na Slovak Business Agency (mikropôžičky – http://www.sbagency.sk/mikropozicky), či http://www.fondfit.sk/. Peniažky, ktoré môžu prideliť, skutočne malým a stredným podnikateľom odchádzajú.
Aj keď ich nie je mnoho, cesty aj v týchto podmienkach reálne existujú a momentálne sa pripravujú ďalšie.
Comments are closed.