Tradícia po novom


Nie na všetky firmy z oblasti gastronómie či cestovného ruchu, ktoré u nás v SBA čerpali službu, sme si v aktuálnom čísle našli dostatok priestoru. Z množstva ďalších vyberáme pár tipov z oboch oblastí.


HULLU – Ľadová káva, ktorá ti odpáli dekel

Hullu je fínske označenie blázna. Za prepnutých bláznov – do extrémnych športov, rýchlych áut, hudby či umenia a všetkého, pre čo sa oplatí žiť – sa označujú aj majitelia bratislavskej firmy, ktorí Hullu ponúkajú. Čo to je? Nealkoholický sýtený nápoj bez cukru pôvodom z Talianska alias energeťák bez kalórií. Zober plechovku a poď s nami. Hlavne neseď doma pred telkou, tvrdí firma. 


Lahodné stejky zo žilinského Manza

Lahodné stejky zo žilinskej reštaurácie Manzo. V ponuke je široká ponuka stejkov aj to najlepšie z nich, ako napríklad T-BONE steak alebo raritný Spider Stejk, ktorý získal svoje meno vďaka mramorovaniu pripomínajúce pavúčiu sieť. Firma Mangi, ktorá reštauráciu s bohatou ponukou v meste prevádzkuje, si starostlivo vyberá aj farmy s rovnakou filozofiou, akú vyznávajú jej zamestnanci. Mäso na burgre si melú sami, vďaka odležaniu a tukovému mramorovaniu zostáva šťavnaté a jemné aj bez pridania akýchkoľvek zbytočných prísad.


Extra suché prosecco z talianskeho Sommariva

Šumivé víno priamo z talianskeho rodinného vinárstva. Bohatej chuti s jemnými pretrvávajúcimi bublinkami. Dokreslené intenzívnou arómou agátu a jazmínu, doplnené chuťou jabĺk, ananásu a hrušky. Mobilný prosecco bar prevádzkovala Katarína Uhriňáková už pred tromi rokmi. Vlani v Košiciach otvorila prevádzkovateľka Bublinkového blogu a e-shopu s rodinnými vínami priamo z Talianska aj vináreň Macielo, kde okrem iného propaguje aj košických umelcov.Mega Vege Cheeseburger

Ide to aj bez mäsa. S domácim cviklovo-šampiňónovým „stejkom“, šalátovými osmahnutými šampiňónmi, restovanou cibuľkou a lahodným vege syrom. Nitrianska firma Páni Baklažáni ponúka jedinečný koncept. Celistvú rastlinnú stravu na vedeckej báze. Jedlá, ktoré dokážu vypnúť, potlačiť alebo vyliečiť rôzne ochorenie, vrátane problémov s pokožkou či nádormi.


Bombastický špic z Trenčína

Nestarnúca klasika v modernom prevedení. Horká ganache (čokoládová poleva so smotanou), k tomu vanilka z Madagaskaru a ešte likér bombardino s príchuťou kávy. Neodolateľná kombinácia. To je len jedna z lahôdok, ktorú vám pripravia v kaviarni a cukrárni Mgusto na Mierovom námestí v Trenčíne. To všetko pod dohľadom košického majiteľa, ktorý dlhé roky pôsobil v Taliansku.


Prírodná bylinková limonáda z klitórie a kvetového medu

Prírodné remeselné medovo-bylinkové limonády vyrábajú v Budimíre pre celé Košice bratia Oprendekovci. Limonády na báze lokálne vyrábaného medu sú zdravšie a šetrnejšie pre ľudský organizmus než bežný cukor. Kvetový med limonád Mellos pochádza od lokálnych včiel a farmárov z okolia Košíc. Pili ste už kombináciu koriandru, klitórie (zázračná tropická rastlina z Ázie z čeľade bobovitých s modrofialovými kvetmi a antistresovými účinkami, z ktorej sa robí vzácny modrý čaj) a kvetového medu? Alebo med s lesnou borievkou a pálivým čilli?


Spoznajte Slovensko


Kaštieľ grófa Pallavicini vo Veľkej Hradnej

Ubytujte sa v kaštieli v osade Patrovej, ktorá je súčasťou Veľkej Hradnej – obce v trenčianskom okrese. Stojí od roku 1939 a nechal ho postaviť markgróf Alexander Pallavicini. Útulné izby v kaštieli slúžia ako turistická ubytovňa, no oddýchnuť si môžete aj v drevených chatkách, situovaných v priečelí historického kaštieľa. To všetko len kilometer od železitého minerálneho prameňa v Zádvorí – Dubodielskej kyselky. Je to ideálne miesto na organizáciu letného tábora, svadby či inej väčšej akcie.


Banská Bystrica inak

Určite ste už v meste pod Urpínom boli, no perlu stredného Slovenska si môžete vychutnať aj vďaka unikátnemu pobytu v ponuke cestovnej kancelárie Agritours Slovakia. Ubytovať sa môžete v pamiatkovo chránenej budove Hotel Národný dom, len tri minúty od Námestia SNP. Do pobytu patria štyri tradičné podniky mesta, šermiarsko-divadelná prehliadka či zábavno-náučná hra Medená Bystrica, ktorá vám ukáže aj neprebádané zákutia mesta. Atraktívna pre všetky vekové kategórie.


Strčte šéfa pod zámok

Máte chuť zahrať sa? Únikové hry firmy The Rooms.eu môžete skúsiť nielen v košickej centrále, ale aj priamo v uliciach mesta. Medzi exteriérové populárne city games patria napríklad Košický poklad či Bosorky. Unikátny zážitok ponúkajú online únikové hry. Odhadovaný čas jednej hry pre 1-6 hráčov je rovnako ako pri klasickej escape rooms 48 hodín. Nájdete odvahu zavrieť sa s priateľmi do miestnosti a pomocou racionálneho uvažovania a tímovej spolupráce riešiť pripravené hádanky? Ponuka je skutočne široká, viac než dve desiatky unikátnych zážitkov: od Harryho Pottera cez Tutanchamóna, Pirátov z Karibiku až po hororové lahôdky typu Saw. Ideálne pre firemné akcie. Nemáte chuť strčiť šéfa pod zámok?

Objavte Wachumbu

Viete, čo je Wachumba? Mindsetová komunita, ktorá spája mladých ľudí, deti, ostrieľaných inštruktorov venujúcich sa zážitkovej pedagogike spolu s profesionálmi z rôznych outdoorových aktivít a športov. To všetko vytvára priestor pre mladých, kde sa môžu vzdelávať, spoznávať svoj potenciál v hravom, inšpiratívnom prostredí a pravidelne sa vracať. Či už majú 5 alebo 17 rokov. Wachumba je príležitosť spoznávať a rozvíjať seba samého. Je to príležitosť postaviť základ vlastnej úspešnej budúcnosti. Doprajte kreatívny tábor z cestovnej kancelárie Wachumba aj svojim deťom.


Doprajte si wellness vo Vyšných Ružbachoch

Vyšné Ružbachy nájdete na východnom Slovensku, v klimatickej oblasti horských pásiem, v okrese Stará Ľubovňa. Chemické zloženie tamojších termálnych prameňov liečia najmä srdcovo-cievne a nervové ochorenie, rovnako však aj depresívne stavy. Duša vám pookreje aj v Penzione Zet, neformálnom ubytovacom prostredí, ktorého súčasťou je aj wellness zóna s vonkajšou aj vnútornou vírivkou či fínskou saunou. Apartmánovú časť tvoria štyri apartmány s kuchynským kútom, vrátane spoločenských priestorov s krbom.  Penzión je ideálnou polohou nielen pre návštevu kúpeľov, termálneho kúpaliska Izabela s piatimi bazénmi ale aj národného parku Pieniny, Dunajca či neďalekého Ľubovnianskeho hradu.


Strávte noc v Bojniciach

Na dosah máte Bojnický zámok, slávné ZOO, kúpalisko aj vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch. Trojhviezdičkový hotel Lipa slúži návštevníkom už od roku 1927. Hotel dostal pomenovanie podľa stromu, ktorý stojí na dvore za budovou hotela a je sestrou lipy kráľa Mateja zo zámockého parku. Ubytovacie zariadenie vyrástlo na mieste starého dedinského domku, postavila ho firma Alojz Engliš z Prievidze. Hoci bol hotel vyvlastnený, v máji 1991 sa vrátil do rúk dedičom pôvodných vlastníkov.

Text: Rastislav Hríbik

Začnite písať