Ušila priateľovi motýlika a z hobby spravila fungujúcu živnosť. Bez pôžičiek

Katarína Blaško Švecová začala šiť motýliky pre priateľov. Jej farebné, originálne, elegantné a nevšedné pánske doplnky priťahovali pozornosť bez väčšej námahy. Dobré sa vraj chváli samo a o Katkiných motýlikoch to platí doslova. Známi prilákali zákazníkov a založenie živnosti bolo iba nevyhnutným krokom. ŠVecičky fungujú na tom najlepšom marketingu – osobných odporúčaniach.

Ako sa zrodil prvý motýlik :)? A ako sa z neho stalo podnikanie?

Povedala by som, že neplánovane 🙂 Chcela som kúpiť partnerovi motýlika na ples a nevedela som zohnať taký, ktorý by ladil práve k mojim šatám. To bol prvý impulz k tvorbe motýlikov. Keďže sa to zapáčilo aj známym a dopyt po nich stále rástol – zo záľuby sa stalo podnikanie.

Máte toho motýlika z plesu ešte odloženého?

Všetky motýliky, ktoré som mu vyrobila, máme doma odložené, i keď do predaja by som tie prvé už teraz určite nepustila. Práve na nich môžem dnes vidieť zmeny, ktoré som postupne zapracovala do spôsobu výroby, označenia výrobkov, zapínania.

Stále ste ale na začiatku podnikania. Viete si ešte vybaviť pocit, aké to je prehupnúť sa z relatívne stabilného prostredia práce pre korporáciu, do podnikania?

Najťažšie pre mňa bolo práve to rozhodnutie, či idem do toho naplno alebo či si toto moje hobby ponechám len ako vedľajší príjem popri stabilnej práci. V pracovnom nasadení sa u mňa veľa nezmenilo, skôr mi zmizol šéf, na ktorého by som sa mohla obrátiť ak si neviem s niečím poradiť.

Asi najväčší rozdiel je pre mňa rozsah povinností, ktorý s podnikaním prišiel a pocit zodpovednosti za to všetko. Oba typy práce však majú svoje výhody aj nevýhody. Mne momentálne vyhovuje viac ten podnikateľský model, takže mám z toho stále dobrý pocit.

Nemali ste vtedy strach, že to nevyjde?

Nemala som dôvod, pretože som sa nijak zmluvne ani finančne nezaviazala. Materiály som kupovala len v malom množstve a teda som zo začiatku do firmy veľa peňazí neinvestovala, venovala som jej hlavne svoj čas.

Čiže žiadna pôžička alebo úver? Ani neskôr?

Zatiaľ som nevyužila žiadne finančné služby. Výhodou v mojom prípade bolo, že táto činnosť bola pre mňa zo začiatku len ako hobby popri práci. Výrobky slúžili skôr ako darčeky pre známych. Išlo nevedome o prvú fázu podnikania, kedy testujete trh, ako prijme váš produkt.

S podnikaním som teda začala až v čase, kedy už bol reálne záujem o moje výrobky, a tak nebolo potrebné na začiatok čerpať pôžičky. Doteraz sa riadim pravidlom, že len to si dovolím, na čo si aj zarobím. Či už ide o nákup nových materiálov, výdajov na marketing, e – shop a iné.

Môžete teraz povedať, že vás firma uživí?

Áno, dokonca mňa aj manžela, nakoľko momentálne pracujeme vo firme obaja na plný úväzok.

Máte online obchod, vlastnú facebook stránku, konto na sashe.sk. Darí sa obchodu? Pribúdajú vám zákazníci?

Stále je to pre mňa malý zázrak, aký to hneď od začiatku malo spád :). Veľmi sa teším z nových spoluprác a z toho, že väčšina našich zákazníkov sa nám ozve na základe odporúčania, čo si veľmi vážim. Práce máme stále viac a viac, tak verím, že takto to bude pokračovať aj naďalej.

Kedy ste otvorili eshop? Dajú sa nájsť šVecičky aj v kamennom obchode?

Po prvýkrát sme eshop spustili v decembri 2013. Keďže ide o zákazkové šitie, vlastný kamenný obchod nemáme, ale fungujeme len cez internet. Naše výrobky však môžete nájsť napr. v Trnave v obchodíku so svadobnými doplnkami – SVADBOLINA, kde sme jedným z dodávateľov doplnkov.

V ponuke máte folkové motýliky, motýliky z babkinej fertuchy, motýliky so slovenským znakom, batman motýliky,… Kde beriete inšpiráciu?

Často je to impulz od samotných zákazníkov, zároveň sa snažím sledovať aké farby a vzory sú práve trendy. Niekedy je moja tvorba ovplyvnená udalosťami, ktoré sa práve dejú v spoločnosti (medzinárodné dni, akcie, uvedenie nového filmu do kín, ročné obdobie…) inokedy je to materiálom a mojou fantáziou.

motyliky (9) motyliky (10)

Aké motýliky sa ľuďom najviac páčia?

Záleží vždy od príležitosti, na ktorú si motýlika alebo doplnky objednávajú. Objednávky sú naozaj rôzne. Najčastejšie je to však asi ležérnejší štýl, bavlnené materiály a zo vzorov je to asi bodka, kvety a pásik.

motyliky (11) motyliky (15) motyliky (2)motyliky (4)

Váš podnikateľský nápad je zameraný čisto na mužov, alebo si u vás nájdu niečo aj dámy?

Zo začiatku som mala v ponuke len doplnky pre pánov, no postupne začali pribúdať aj doplnky pre dámy na zladenie ako sú brošne, ozdoby do vlasov, kabelky a iné. To ma priviedlo k vytvoreniu novej značky Made by BLASKO, ktorá sa venuje predovšetkým výrobe dámskych klobúkov. Táto značka je však len na začiatku, tak verím, že bude mať úspech.

Uspeli ste v tvrdej konkurencii a držíte titul Úspešnej živnostníčky za rok 2014. Na základe vlastných skúseností, odporučili by ste ostatným ženám prihlásiť sa do súťaže Podnikateľka Slovenska? Čo vám účasť v súťaži dala?

V prvom rade ma potešilo, že komisia vôbec vybrala mňa a moje podnikanie – že ju niečím zaujalo. Výhra pre mňa bola milou bodkou za pracovným rokom 2014 a zároveň motiváciou a záväzkom pracovať na sebe a svojom podnikaní aj naďalej. Okrem cien a reklamy, ktoré táto súťaž pre účastníčky prináša, je to aj priestor na zoznámenie sa s novými ľuďmi z podnikateľského a mediálneho prostredia a taktiež je to aj príležitosť na nové spolupráce.

Samotný večer, organizačný tím zo Slovak Business Agency a atmosféra, ktorá túto súťaž sprevádzala, boli pre mňa veľmi príjemné 🙂 Súťaž môžem dámam len odporučiť.

http://www.motyliky.sk/

rozhovor pripravila Jana Katreniaková

 

Začnite písať