Uvažujete nad novými zamestnancami? Položte si tieto 4 dôležité otázky

Rád pre úspešné podnikanie je neúrekom. Spravte si biznis plán, nestrácajte humor, sledujte konkurenciu, pripravte sa na to, že budete musieť prinášať obete. Malé a stredné podniky však môžu pohorieť či uspieť aj na takej, na prvý pohľad banálnej záležitosti, akou je výber zamestnancov.

Samozrejme, sú podnikatelia, ktorí zamestnancov nepotrebujú. Napríklad takí freelanceri. Pre nich by to bol luxus, ktorý si mnohí z nich nemôžu dovoliť. Niektorí sa ale bez nich nepohnú hneď od začiatku. Napríklad kaviarne.

Ak teda uvažujete o prijímaní zamestnancov, je dobré si hneď na začiatku položiť pár otázok:

Určite potrebujem pomoc?

Zamestnanci nie sú pre každého. Môžu vás síce odbremeniť od mnohých úloh a zvýšiť efektívnosť práce, ale takisto predstavujú pre vás istý druh risku. Ak radi pracujete sami, prípadne ste toho názoru, že prácu najlepšie zavládnete vy, niet dôvodu, prečo by to tak nemalo ostať.

Ak si otvárate bistro, pomoc samozrejme potrebovať budete. Tu prípadne porozmýšľajte, či vám nevie pomôcť niekto z rodiny alebo priateľov. Zamyslite sa však nad tým, ako sa zmení váš osobný vzťah a či budete vedieť fungovať v biznis vzťahu.

Ak ste sa rozhodli niekoho zamestnať, rátajte s papierovačkami navyše a tým, že musíte zamestnancovi dávať plat.

Môžem si dovoliť pomoc?

Zamestnanci sú drahá záležitosť. Potrebujú miesto na prácu a mzdu. Myslite aj na odvody, dovolenky a iné výhody, ktoré im musíte poskytnúť. Premyslite si, akú mzdu im môžete dávať a či sa vám to vyplatí.

Ak máte obmedzené náklady, najmite si zamestnanca na čiastočný úväzok na dobu určitú. S rastom firmy pravidelne bilancujte, či budete potrebovať ďalších zamestnancov.

Môžem prácu outsourcovať?

Ak nie ste pripravení na zamestnancov, najmite si firmu alebo živnostníka, aby vám s niektorými vecami na čas pomohli. Prípadne si otestujete, či sa vám pomoc páči, hodí alebo nie. A hlavne, či ju naozaj potrebujete.

Zvládnem si najať zamestnanca sám?

Zvážte využitie personálnych agentúr, prípadne využite bezplatný online portál, kde môžete sledovať potenciálnych zamestnancov.

Autor: redakcia

Začnite písať