Vydávam hudbu, pretože mám rád hudbu

Z lásky k hudbe sa môže zrodiť aj hudobné vydavateľstvo. Svoje o tom vie Miro Gajdoš, ktorý stojí za značkou ajlávmjuzik – slovenským online vydavateľstvom, ponúkajúcim domácu tvorbu v digitálnom audio formáte cez internet.

Kto stojí za netlabelom ajlávmjuzik a prečo vznikol tento projekt? Koľko rokov vlastne podnikáš?

Právne je zapísané moje meno ako konateľ s.r.o., avšak najbližšími spolupracovníkmi sú aj Katka Hudáková a Teodor First. Vydavateľstvo vyústilo ako prirodzená náväznosť predošlých aktivít pod značkou ArtAttack. Slobodne pracujem dlhšie, oficiálne podnikám od 2009.

Kedy si prvý krát pocítil potrebu vytvoriť netlabel? Prečo nie obyčajný komerčný label?

Slovo komerčný mi príde zbytočne “overhyped”. Vydávam hudbu, pretože mám rád hudbu. Výberom interpretov, prípadne formou šírenia sa môžeme baviť o alternatíve k strednému prúdu, ale nedémonizoval by som to zbytočne. Prvé CD som vydal v roku 2002, nasledoval vinyl a digital od 2008 doplnil logický trojuholník.

Čo je cieľom ajlávmjuzik?

Cieľ je vydávať hudbu a starať sa o ňu najlepšie ako dokážeme. Rozširovať neustále distribúciu a promo doma aj vo svete. A menej prozaicky, zarábať peniaze pre interpretov aj vlastný chod.

Je Slovensko pripravené na takýto koncept? Nemám na mysli teraz potenciál, ktorý ponúka hudobný trh, ale myslenie ľudí. Funguje princíp dobrovoľných finančných príspevkov za stiahnuté albumy?

S hudbou, rovnako ako s kultúrou, to na Slovensku komplexne nie je ľahké. Jedna vec je byť edukatívny, druhá, že podnikanie je o zisku. Snažíme sa o určitý kompromis. Každému projektu sa darí finančne inak, nie vždy je to priamo úmerné k fanúšikovskej základni. Skôr pozorujem pri konkrétnom albume “vyspelejšie publikum”, možno starší ľudia, zarábajúci.

Ako funguje netlabel ajlávmjuzik?

Dostávame ponuky od interpretov, nie na všetky ale kývneme. Ak nás hudba niečím zaujme a zhodneme sa na vydaní, tak sa individuálnym rozhovorom dohodneme, kto čo bude robiť. Niekto už má album pripravený, inému treba dorobiť cover. Máme dlhoročné kontakty na grafických dizajnérov, takže spolupracujeme kvôli pestrosti vždy s niekým iným. Gro práce mám na svedomí ja osobne, nahadzujem dáta na všetky platformy, dohadujem krst v klube, prípadne fotenie interpreta, ak absentujú promo fotky. Ak sa jedná o fyzické nosiče, distribúciu a predaj rieši kolegyňa Katka.

Akým spôsobom promuješ nový album?

Digitálne na sociálnych sieťach, rôznych zinoch, posielame newsletter. Taktiež v rádiách, alebo doplnkovo vo forme tričiek a nálepiek s motívom konkrétneho albumu.

Organizuješ aj akcie, na ktorých propaguješ značku ajlávmjuzik?

Áno, organizujeme “ajlávmjuzik najt”, kde interpreti predstavujú svoju tvorbu. Sety bývajú vždy žánrovo pestré.

Aká je na ne odozva?

Reakcie sú kladné. Aj to je dôvod prečo s obdobným konceptom začíname cestovať. Nedávno sme z Bratislavy vyrazili na Stanicu Žilina Zárečie, aktuálne je v pláne Praha a Karlove Vary, kde sa spojíme s domácim vydavateľstvom Humble Grooves.

Ktorý album ti najviac prirástol k srdcu a na ktorý si najviac hrdý?

Je úprimne zložité vypichnúť iba jeden. Viaceré držia prím, avšak vždy je najväčšou láskou ten, ktorý aktuálne pripravujeme. Hrdý som ale na všetky.

Akými cestami buduješ brandloyality a priťahuješ k značke ajlávmjuzik „lajky“?

Šírením značky cez doplnkový predaj merchu (tričká, odznaky, plátené tašky, porcelánové poháre … všetko vyrábame v limitovaných množstvách), netradičnými akciami, priamym predajom na trhoch – oslovenie nových ľudí.

Môže netlabel vydavateľstvo prežiť medzi platformami akými sú Soundcloud, Bandcamp či Last.fm?

Môže a prežíva. Nevnímam služby, ktoré si vymenovala za konkurenciu, naopak za príležitosť k šíreniu hudby ďalej. Platíme aj distribúciu cez iTunes, Deezer, Spotify atď. Samozrejme máme všade profily, to je základ aktuálnej doby. Komunikovať a informovať online:

instagram.com/ajlavmjuzik
ajlavmjuzik.bandcamp.com
soundcloud.com/ajlavmjuzik
facebook.com/ajlavmjuzik
last.fm/label/ajlavmjuzik
discogs.com/label/ajlavmjuzik
twitter.com/ajlavmjuzik
vimeo.com/ajlavmjuzik
youtube.com/robertzelenak

Budúce plány..

Vydávať nosiče, ktoré budú baviť ľudí. Aktuálne finišujeme človeka z Popradu menom Duhan, nasledovať bude Prezident Lourajder.

http://ajlavmjuzik.com/

 

 

Začnite písať