Z architektonického návrhu do súťaže spravili startup. Dnes idú stavať prototyp

Kvalitný design, unikátne technologické prevedenie, ktoré robí Ecocapsulu nezávislou na infraštruktúre a jej jednoduchá preprava kamkoľvek na svete. Zostručnená charakteristika návrhu bývania od architektonického štúdia Nice Architects, ktorá priťahuje pozornosť ľudí a odborníkov z rôznych krajín. Ecocapsula je dôkazom toho, že slovenské startupy v ničom nezaostávajú za svetovou špicou a sú pripravené pre zahraničný trh.  O tom, ako vzniklo „obytné vajíčko“ sme sa porozprávali s Igorom Žáčkom.

Čo priviedlo úspešné slovenské architektonické štúdio k tomu, aby vstúpilo do sveta startupov?

Vytvorenie startupu bolo prirodzeným pokračovaním tvorby našej firmy Nice Architects.

Ecocapsule povodne bola súťažným príspevkom do ideovej súťaže skúmajúcej malé formy bývania. Súťaž sme nevyhrali, ale vplyvný eco-architektonický server inhabitat.com zaradil náš príspevok do svojho výberu toho najzaujímavejšieho zo súťaže. Masívny ohlas nás presvedčil o tom, aby sme v projekte pokračovali a ideovú štúdiu sme pretavili do realizačného projektu.

Prečo sa z architekta stáva podnikateľ?

Podnikateľmi sme už boli (viď. naše štúdio Nice Architects). Bolo to skôr o rozhodnutí rozšíriť naše služby. Ale tvorba Ecocapsule neznamená extrémnu odchýlku od našich služieb. Skôr to vnímame ako rozšírenie ponuky.

Čo bolo inšpiráciou pre vznik futuristického minimalistického „obytného vajíčka“?

Zadanie súťaže bolo nezvykle jednoduché a otvorené. V zásade od nás požadovali iba navrhnúť sezónne bývanie pre umelcov na obrovskom pozemku. To nám umožnilo aplikovať naše dlhodobé skúsenosti s experimentálnou architektúrou. Charakteristický „vajíčkový“ tvar vznikol z potreby eliminovať.

V akej fáze sa projekt Ecocapsule momentálne nachádza?

V súčasnosti sme ešte vo veľmi skorej fáze. Jednotlivé technológie už máme otestované. Teraz nás čaká najdôležitejší krok: stavba prototypu, ktorá začne v priebehu dvoch týždňov. Nepredstavuje to však dramatickú komplikáciu, nakoľko sa skôr jedná o test integrácie systémov. Najdôležitejší je fakt, že potenciálny klient si bude môcť vyskúšať kapsulu naživo.

Bolo ťažké nájsť si sponzora?

Hľadaniu sponzorov sme sa veľmi nevenovali. Od začiatku nám bolo jasné, že finančná náročnosť projektu je priveľké sústo pre väčšinu sponzorov v SR. Stretli sme však mediálnych partnerov, s ktorými bude veľmi obohacujúca spolupráca.

Chvíľu sa už pohybujete vo svete startupov. Určite ste v ňom stretli ľudí, ktorí vám boli ochotní pomôcť. Aká bola najlepšia podnikateľská rada, akú ste dostali?

Slovenská scéna je plná schopných a ochotných ľudí. Dávam do príkladu fantastickú akciu Startup awards. Pre mňa, architekta s nulovým business vzdelaním, bola asi najzásadnejšia rada ktorý som dostal od Jara Ľuptáka z Neulogy: Dobrý startup rieši jednu z troch vecí: 1/ šporí peniaze 2/ šporí čas 3/ get laid. Do ktorej kategórie spadá Ecocapsula, nechám na čitateľoch.

Kto sú vaši zákazníci?

Ecocapsula sa snaží osloviť ľudí s pozitívnym vzťahom k inováciám, k technológiám, ku kvalitnému designu a úplnej nezávislosti. Nadväzuje na odkaz prívesov Airstream, Tesla motors a Apple.  Z toho vyplýva aj prvotná orientácia na trhy v USA – hlavne technologické centrá a huby. V skratke by sa dalo povedať, že ten kto vlastní Teslu, má správny mindset pre Ecocapsulu.

Nezávislosť na sieťach a vysoká mobilita otvárajú dvere širokej škále aplikácií. V mnohých oblastiach sveta je nerentabilné postaviť ubytovacie zariadenie, či už z dôvodu sezónnosti, alebo absencie infraštruktúry. Koncept Ecocapsule tieto obmedzenia jednoducho neguje. Nepotrebuje žiadnu infraštruktúru a je ľahké ju na miesto dopraviť a odniesť preč.

V čom je kapsula eco a ktoré teplotné pásma znesie?

Schopnosť fungovať výlučne na obnoviteľných zdrojoch energie je kľúčovou súčasťou Eco-konceptu. Fakt, že v malom tele kapsule sa skrýva všetko potrebné na dlhodobé prežitie, minimalizuje vplyv človeka na prírodu iba na jej pôdorysnú stopu.  Odstriháva napríklad nutnosť dodatočného zásobovania palivom pre generátor.

Pôvodne bola Ecocapsula navrhovaná len pre mierne pásmo, ale vďaka performance analýzam môžeme s istotou povedať, že dokáže prežiť aj extrémnejšie podmienky, ako napr. púšť.

Ako sa býva v priestore, ktorý má 8m2?

8m2 je relatívne malá  obytná plocha.  Ale zobúdzať sa v lone prírody je na nezaplatenie.

Na aké tri miesta (napr. na mrakodrap, do džungle,…) by ste Ecocapsulu umiestnili, aby vynikli jej prednosti?

Centrala Googlu v San Franciscu, Red dot Design Museum Essen a nejaká krásna pláž v Tichomorí.

rozhovor pripravila Jana Katreniaková

Začnite písať