Zbytočná byrokracia pri podpore rodinných firiem
Prezident Združenia podnikateľov Slovenska upozorňuje na nedostatky pravidiel pre rodinné firmy a zbytočnú registráciu rodinných podnikov, podnikatelia by privítali riešenia, ktoré už roky požadujú.

Ako hodnotíte minuloročnú novelu zákona o sociálnej ekonomike?
Novela, ktorá definovala rodinné podniky, zaviedla ich evidenciu a registráciu a množstvo zbytočnej byrokracie, novelu možno označiť ako najzbytočnejší zákon roka.
Prečo?
Nové „možnosti“ za prvý rok nevyužila žiadna rodinná firma. Potvrdili sa naše výhrady, pre ktoré sme počas legislatívneho procesu požadovali tento zákon stiahnuť. Kľúčové problémy rodinných firiem je totiž potrebné riešiť bez byrokracie a registrácie.
Čo je potrebné urobiť?
Rodinné podniky od vlády a zákonodarcov očakávajú niečo iné. Nepotrebujú výnimky, úľavy, ani aby im štát zasahoval do slobody podnikania a určoval, ako majú použiť časť zisku. Naopak, potrebujú, aby im pri generačnej výmene, tak ako pri akejkoľvek inej časti podnikania štát nezavádzal a nevytváral ďalšie prekážky, ktoré komplikujú už beztak náročný proces.
Aké problémy v právnej úprave komplikujú fungovanie rodinných firiem?
Občiansky zákonník a pravidlá dedenia sú z čias, keď nikto na našom území neuvažoval o existencii podnikania, obchodný zákonník pochádza z doby, keď bolo podnikanie v plienkach, daňové predpisy bránia daňovo neutrálnemu odovzdaniu rodinného podnikania z generácie na generáciu a rodinné nadácie či zverenecké fondy slovenská právna úprava nepozná.

Ako je na tom Slovensko v porovnaní so zahraničím?
Kým v susednom Česku začali regulačný rámec upravovať pred viac ako 10 rokmi, na Slovensku na zásadné zmeny čakáme márne dodnes. O akčnom pláne opatrení na rozvoj rodinných podnikov sa začalo hovoriť v roku 2017, v roku 2021 bol jeho návrh predložený na pripomienkovanie a odvtedy sme o ňom nepočuli. Novelu, ktorá mala rodinám uľahčiť prevod majetku prostredníctvom rodinných nadácií zas vlani odmietli poslanci parlamentu. Výsledkom je, že čoraz viac rodinných firiem využíva pri medzigeneračnom transfere zahraničný právny rámec a čím neskôr prídu zmeny v slovenskej legislatíve, tým ťažšie bude dotiahnuť tieto rodinné firmy späť.
Ak by sa podarilo vyriešiť spomínané problémy, bude to stačiť?
Okrem vyriešenia týchto špecifických problémov potrebujú rodinné firmy to, čo akýkoľvek podnikateľ. Stabilné a predvídateľné podmienky, minimum byrokracie, jednoduché, zrozumiteľné a vymáhateľné pravidlá a moderné školstvo, ktoré bude zodpovedať potrebám 21. storočia.
Text: redakcia

Služba na podporu rodinného podnikania poskytuje bezplatné poradenstvo, informácie a odbornú pomoc pre rodinné podniky, ktoré riešia otázky spojené s nástupníctvom a s generačnou výmenou, hľadajú možnosti rozvoja potenciálu členov rodinného podniku, plánujú integrovanie profesionálneho manažmentu, pripravujú transfer vlastníctva alebo v súčasnosti riešia dopady koronakrízy na rodinný podnik.
Viac informácií k tejto službe a otvoreným výzvam nájdete TU.