Žiadna zmrzlina, ale gelato – v Bojniciach sa naň stoja rady
Otvorenie prvej prevádzky gelatérie v Bojniciach plánovali manželia Muszkovci mesiace. Pribrzdila ich pandémia, no zvládli aj rúška, dezinfekciu či odstupy a podnikateľský sen postupne pretavili v realitu. Prevádzka Mandolína svoje služby ponúka už štyri roky.
Mária a Peter Muszkovci pochádzajú z východu Slovenska. Roky žili Bratislave, no osud a zmrzlina ich zaviali do Bojníc. Malebné kúpeľné mestečko im učarovalo atmosférou, ale zároveň v prvých týždňoch aj prekvapilo: niektorými chýbajúcimi službami, na ktoré boli z hlavného mesta zvyknutí.
V hlave im hneď začali lietať nápady, ako problém odstrániť. „Keď sme Mandolínu otvárali, bolo už na Slovensku zopár kvalitných talianskych gelaterií. V Bojniciach nám chýbala akákoľvek zmrzlináreň. Poslednú zatvorili priamo uprostred horúceho leta. Vtipkovali sme vtedy s kamarátmi, že si ju budeme musieť sami otvoriť. Aj keď sa nám to dodnes zdá šialené, o mesiac na to sme už mali v rukách kľúče od prevádzky a vo vrecku letenky do Talianska, kde sme sa o gelate naučili všetko, čo sme potrebovali vedieť,“ hovorí Mária Muszková.
Know-how z Talianska
To, ako má pravé gelato chutiť a vyzerať, sa naučili na gelato univerzite v Taliansku. Do tajov výroby ich zasvätil majster Manuele Presenti. Gelato má v Taliansku silnú tradíciu a ľudia si na jeho kvalitu potrpia.
Unikátnosť receptúry spočíva v prirodzených ingredienciách namiesto polotovarov. Ide o výrobu v štýle slow food, čo predstavuje návrat k prirodzenosti a tradíciám. Potraviny sa vyrábajú tradičným remeselným spôsobom šetriacim životné prostredie. Neobsahujú žiadne umelé prídavné látky ako stužovadlá, éčka, zvýrazňovače chute, arómy.
„Naším tajomstvom úspechu je, že pri výrobe nepoužívame klasické zmrzlinové polotovary a hotové pasty. Takmer všetky ingrediencie si vyrábame svojpomocne. Medzi najčastejšie úkony preto u nás patrí čistenie, šúpanie, odkôstkovanie a odšťavovanie ovocia na sorbety. Lúhovanie byliniek, varenie karamelu a ovocných poliev, pečenie orechov, korpusov a sušienok, ktoré používame na spestrenie príchutí,“ vysvetľuje Peter Muszka.
Za víkend aj 200 kíl
Keď je silný víkend pripravia a predajú aj 200 kg zmrzliny. Keď otvorili prvý raz, museli uprostred dňa prevádzku na dve hodiny zatvoriť. Dôvod? Obrovské množstvo ľudí, ktorí chceli gelato ochutnať.
Zákazníci niekedy vydržia čakať v rade aj 20 minút. „Častokrát prídu ľudia zo vzdialenejších miest a povedia, že o nás čítali a do Bojníc prišli aj kvôli nášmu gelatu. To je pre nás naozaj veľká česť. Sme nadšení, keď ich vidíme odchádzať spokojných. Takáto spätná väzba je pre nás hnacou silou k tomu, aby sme sa neustále zlepšovali a našich zákazníkov si hýčkali. Do budúcna nám nie je cudzia ani predstava ďalšej prevádzky, ale skôr v podobe franšízy,“ hovorí Mária Muszková.
Mohlo by sa zdať, že gelato je len talianskym prekladom slova zmrzlina, ale nie je tomu úplne tak. Ide technologicky o celkom odlišný produkt. Rozdiel medzi gelatom a zmrzlinou by sa dal opísať tromi slovami – zdravšie, sýtejšie, chutnejšie. „Gelato je zdravšie, pretože obsahuje menej tuku a cukru ako klasická zmrzlina. Nemalo by obsahovať ani umelé arómy či farbivá. Je sýtejšie, pretože sa mrazí pri nižších otáčkach ako zmrzlina, čo spôsobí menší prísun vzduchu do samotného produktu. Výsledné gelato má potom kompaktnejšiu krémovejšiu štruktúru a výraznú chuť. Je chutnejšie, pretože teplota servírovania je oproti zmrzline vyššia (teplejšia). Preto aj jeho chuť vnímame na jazyku intenzívnejšie,“ prezrádza Muszková.
Medzi najobľúbenejšie príchute patrí slaný karamel. Denne z neho predajú aj viac ako 10 kg. Medzi klasiky, ktoré vo vitríne chýbať nemôžu, patrí belgická čokoláda, citrón, či pistácia.
Chute zákazníkov ovplyvňuje aj počasie. Počas horúceho leta sa obľube prirodzene tešia ovocné sorbety – či už do kornútka, alebo v podobe veľmi obľúbených nanukov. Zvyšok sezóny prevládajú skôr mliečne príchute. Po návrate z Talianska skúsili majitelia ponúknuť príchuť, ktorú na kurze ochutnali. Ohúrila ich – hrianka s maslom a džemom.
„Zákazníci boli vtedy ešte konzervatívnejší. Teraz už neváhajú siahnuť ani po levanduľovej, tekvicovom cheesecake-u, alebo po kombinácií banán-avokádo. Naším zámerom však nie je prinášať šokujúce príchute, ale skôr lahodné kombinácie, na ktorých si zákazníci neboja pochutiť. Najradšej pretvárame rôzne dezerty do zmrzlinových podôb. Preto nájdete u nás príchuť jablkovej štrúdľe, Pavlovovej, Sacherovej či mrkvovej torty,“ hrdo konštatuje Muszková.
Dokonalá súhra
K rozhodnutiu začať podnikať viedla Muszkovcov túžba vybudovať niečo vlastné a zužitkovať podnikavého ducha v rodine. „Nepochádzame síce z podnikateľských rodín, ale zistili sme, že talent na podnikanie máme. Navyše, skvele sa dopĺňame v našich silných stránkach. Ja rada tvorím. Zo všetkého najradšej vymýšľam a kombinujem suroviny do nových príchutí, vytváram produktové portfólio a smerovanie nášho podniku. Manžel je skvelý technik a organizátor. Stojí za prepočtami všetkých našich receptúr, plánovaním objemu a sledovaním firemného cashflow,“ hovorí Muszková.
Za prínosné uľahčenie podnikania zo strany štátu považujú majitelia Mandolíny čiastočné zdokonalenie elektronického podpisovania dokumentov a elektronickej komunikácie so štátnymi úradmi. Zaujala ich aj nová možnosť dohody o pracovnej činnosti, ktorá sa od januára 2023 môže využívať práve pri sezónnej práci s cieľom zjednodušenia zamestnávania. Rovnako ako aj zníženie nákladov zamestnávateľa a zároveň tiež zrušenie povinnosti odhlasovať sa ako zamestnávateľ zo Sociálnej poisťovne v prípade, že zamestnávateľ už nemá žiadneho zamestnanca, čo býva cez zimu aj ich prípad. „Ako nešťastné vnímame ešte stále nadmerné administratívne a byrokratické zaťaženie v rámci povinnosti, ktorým musia podnikatelia počas roka čeliť. Zároveň častokrát sledujeme aj veľkú neochotu z rôznych úradov byť nápomocný občanom/podnikateľom, čo sa týka zjednodušenia procesov,“ hovorí Muszka.
Konzultácie ušité na mieru
Manželia Muszkovci využili v Národnom podnikateľskom centre konzultácie ušité na mieru. S konzultantom sa stretávali osobne. Najskôr absolvovali krátkodobé poradenstvo so zameraním na finančný manažment, kde si upratali najmä cashflow a zaviedli napríklad kalkulačné listy príchutí, ktoré im chýbali. „Na každé stretnutie sme si s konzultantom vopred dohodli tému, ktorej sa budeme venovať. Tak, aby stretnutie bolo efektívne pre obe strany. Po ňom sme sa zase dohodli, aké výstupy vďaka poskytnutým nástrojom od konzultanta (excel tabuľky, prehľady atď.) spolu s manželom vypracujeme. Veľmi oceňujeme aj administratívne zvládnutie celého procesu poradenstva zo strany NPC, v ktorom sme my ako konzumenti mali minimálne byrokratické zaťaženie, a taktiež celkový veľmi ochotný a nápomocný prístup,“ spokojne konštatuje Muszka.
V súčasnosti čerpá firma dlhodobé poradenstvo, kde sa venujú tvorbe biznis marketingovej stratégie, cenotvorbe a budovaniu značky. „Celé poradenstvo má pre nás obrovský prínos, lebo sa máme na koho s našimi otázkami a problémami obrátiť. Zároveň to pre nás ako začínajúcich podnikateľov nie je likvidačné. Poradenstvo nám pomáha aj rásť a zlepšovať sa a svojou prácou tak vytvárať hodnotu v spoločnosti.“
Využite v priebehu roka až 10 hodín konzultácií s naším odborným garantom, ktorý vám pomôže súrne vyriešiť akýkoľvek čiastkový problém vo vašom podnikaní, resp. pred rozbehom podnikania – marketing, financovanie, právo a legislatíva, manažment, elektronické podnikanie, komunitárne programy, export či internacionalizácia a alternatívne formy podnikania. Navrhne vám praktické kroky, ktoré budete vedieť jednoducho aplikovať v praxi.
Viac informácií k službe Krátkodobé individuálne poradenstvo nájdete TU
Využite v priebehu roka až 80 hodín konzultácií s naším odborným garantom (garantmi), ktorý vám poskytne poradenstvo šité na mieru a podľa vašich požiadaviek – marketing, financie, právo a legislatíva, manažment, nástroje elektronického podnikania, vrátane prevádzkovania e-shopov, export a internacionalizácia, alternatívne formy podnikania atď.
Viac informácií k službe Dlhodobé individuálne poradenstvo nájdete TU
Viktória Kiripolská
Foto: Mandolína
Čo môžete vidieť v Bojniciach
Mária Muszková odporúča:
– Bojnickú klasiku – zámok, ZOO a kúpele. Nájdete tu však aj nenápadnejšie miesta ako napríklad múzeum tradičných remesiel Bencovje grunt, kde je možné vyskúšať si maľovanie a točenie keramiky na hrnčiarskom kruhu.
– Schladiť sa počas letných horúčav v Bojnickej hradnej jaskyni, alebo v Zrkadlovom bludisku. A určite si nenechajte ujsť vystúpenie bojnických sokoliarov a ich ohňovú šou.