Zvieratá patria k môjmu životu odjakživa

Ružena Dlhá, jedna z najlepších podnikateliek Slovenska 2013, chová ovečky na mlieko a mäso a vyrába 100% organické hnojivo, jediné svojho druhu v Európe. Tvrdí, že všetko sa dá naučiť, keď sa chce a veru aj počas 12tich rokov podnikania nastali situácie, keď to musela dokázať manuálnou prácou. Jej krédom je byť slušným podnikateľom, hlavne vo vzťahu k obchodným partnerom a zamestnancom.

Patríte medzi najlepšie podnikateľky Slovenska za rok 2013. Čo pre vás toto ocenenie znamená v osobnom živote a čo si myslíte, že prinesie do toho profesného?

Pre mňa osobne je to predovšetkým morálne ocenenie a zadosťučinenie za všetku tú námahu. Pre samotný výrobok – 100% organické hnojivo „Flovium“ – možno trochu pozitívnej reklamy. Toto ocenenie je pre môj profesný život zaväzujúci, čo znamená ešte väčšiu zodpovednosť a pracovné úsilie.

Čo alebo kto vás motivoval k podnikaniu v poľnohospodárstve?

Narodila som sa na vidieku a tu aj žijem uprostred krásnej prírody. Rodičia mali gazdovstvo, takže pre mňa bolo samozrejmosťou, že na dvore sú rôzne domáce aj hospodárske zvieratá, o ktoré sa bolo trebastarať. Bolo prirodzené, že som študovala na poľnohospodárskej škole a po maturite som sa zamestnala v bývalom družstve. Toto sa však dostalo do konkurzu, čo urýchlilo moje rozhodovanie a v roku 2002 som založila firmu.

Vyrastali ste vlastne medzi zvieratami. Baví vás práca s nimi?

Zvieratá patria k môjmu životu odjakživa, práca ma baví a ak by som sa mala opäť rozhodovať, tak by to bolo zasa poľnohospodárstvo a ako bonus k tomu, tak ešte aj kone.

Ako vyzerali vaše začiatky?

Začiatky vôbec neboli jednoduché, v regióne som bola jediná žena v takejto pozícií. Pre mnohých ľudí z nadriadených orgánov a štátnej správy to bolo nepochopiteľné a trvalo to poriadne dlho, až ma začali brať vážne.

Myslíte si, že je ťažšie podnikať na východe?

Určite je rozdiel v možnostiach podnikania na východe. Napr. región Zamaguria je klasifikovaný ako horská oblasť, vysoká svahovitosť a ťažké pôdy nedávajú ani poľnohospodárom veľa možností. Je tu vysoká nezamestnanosť, s tým súvisí kúpyschopnosť obyvateľstva a následne úspech alebo neúspech podnikateľov v inej sfére – obchod, ubytovanie, stravovanie.

S akými prekážkami sa boríte teraz? Podľa vašich skúseností, majú malí a strední podnikatelia vytvorené na Slovensku priaznivé a slušné podmienky na prácu?

V roku 2012 som založila ďalšiu firmu, ktorá sa zaoberá spracovaním ovčieho trusu a výrobou 100% organického hnojiva. Pracujeme teraz hlavne na tom, aby sme toto hnojivo dostali na zahraničný trh. Podmienky, ktoré sú pre podnikateľov vytvorené na Slovensku sú neúnosné. Dovolím si povedať, že to už nie je o podnikaní, ale o holom prežívaní v mnohých malých firmách. Štát s obľubou podporuje výlučne zahraničných investorov a malý slovenský podnikateľ mu je ukradnutý.

To vás ale neodradilo od pokračovania v tom, čo robíte. Kam sa chystáte posunúť?

V prvom rade zastabilizovať firmu, zabezpečiť dostatočný odbyt na zahraničnom trhu, postupne rozšíriť výrobu a vytvoriť nové pracovné miesta.

Na základe vlastných skúseností, vedeli by ste začínajúcim alebo aj etablovaným podnikateľom/kám poradiť, dať nejaký užitočný podnikateľský tip. 

Dala by som im jednu veľmi užitočnú radu: aby sa nikdy nespoliehali na to, že im štát v začiatkoch pomôže. Bohužiaľ pravdou je skôr opak a príslovie „Pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže“ je v tomto prípade úplná pravda.

Nesplnený sen:

Neviem, či je to nesplnený sen, ale je to túžba spokojne odísť na minimálne 2-týždňovú dovolenku a hlavne niekam veľmi ďaleko. To sa mi doteraz ešte nepodarilo.

 

                                                             http://www.flovium.sk/

Začnite písať